Investoři společnosti Nvidia, možná máte trochu problém 😬

Nabídka společnosti Nvidia $NVDA+0.0% na koupi britského výrobce čipů Arm od japonské SoftBank za 40 miliard dolarů začíná být stále nejistější.

 

Transakce, která se stane jednou z největších akvizicí v polovodičovém průmyslu byla oznámena minulý rok v září a dostalo se jí hned značného ohlasu i přesto, že regulační orgány pro hospodářskou soutěž po celém světě brzy na to oznámily plány na prošetření a následné potenciální zastavení akvizice. V USA, Velké Británii, Číně a Evropě byla zahájena vyšetřování poté, co si společnosti jako Qualcomm, Microsoft, Google a Huawei stěžovaly, že dohoda škodí polovodičovému průmyslu.

 

 

Britské vyšetřování, které vede Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy, bere v úvahu také obavy o národní bezpečnost. Úřad CMA (Competition and Markets Authority) předložil 20. července svou úvodní zprávu britskému ministru kultury Oliveru Dowdenovi, který má dojít rozhodnutí podle toho, jestli akvizici vyhodnotí nebezpečnou nebo jakkoliv korespondující s Britskou národní bezpečností. 

 

Podle úterní zprávy agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto záležitostí, obsahuje zpráva znepokojivé důsledky pro národní bezpečnost a Spojené království se v současné době přiklání k zamítnutí převzetí. Jiný nejmenovaný zdroj uvedl, že Spojené království pravděpodobně provede hlubší přezkum fúze v důsledku obav o národní bezpečnost, uvedla agentura Bloomberg.

 

Není jasné, jak by britskou národní bezpečnost ovlivnilo, kdyby Arm přešel z japonského do amerického vlastnictví, ale vlády považují polovodičové technologie za životně důležitý majetek v době celosvětového nedostatku čipů.

 

Mluvčí společnosti Nvidia řekl CNBC: "Pokračujeme v práci na regulačním procesu s britskou vládou. Těšíme se na jejich dotazy a očekáváme, že vyřešíme všechny případné problémy." Společnost Arm ani britská vláda na žádost CNBC o komentář nereagovaly.

 

Transakci, která měla být původně uzavřena do března 2022, hrozí zdržení i jinde. V červnu čínští antimonopolní právníci údajně sdělili listu Financial Times, že by mohlo čínské vyšetřování transakci protáhnout nakonec na dobu delší než 18 měsíců, které Nvidia dostala v září 2020.

 

Podle zprávy agentury Reuters zveřejněné v červnu, která se odvolává na osoby obeznámené s touto záležitostí, se předpokládá, že evropské regulační orgány se budou zdráhat případem zabývat dříve než po letních prázdninách, což by podle nich mohlo společnosti Nvidia ztížit uzavření transakce do března.

 

Kupní smlouva dává oběma společnostem možnost prodloužit termín do září 2022. V tomto okamžiku však může kterákoli ze společností od dohody odstoupit, pokud ji vláda neschválí, což se prozatím ze strany společnosti Nvidia zdá velmi nepravděpodobné, Japonská Arm na tom však může být úplně jinak

 

Společnost Arm

Společnost Arm se sídlem v Cambridge prodává své plány polovodičů a licence výrobcům čipů po celém světě a je ve světě považována za "neutrálního hráče" a někdy je označována za "Švýcarsko čipového průmyslu", vzhledem k tomu, jakou neutralitu vůči ostatním gigantům v průmyslu zaujímá.

 

Někteří z těchto výrobců, kteří konkurují společnosti Nvidia $NVDA+0.0%, se obávají, že by jim kalifornský gigant se sídlem v Santa Claře mohl po akvizici ztížit přístup k technologiím společnosti Arm. Nvidia opakovaně trvá na tom, že obchodní model společnosti Arm nezmění a že do ní bude výrazně investovat, aby jí pomohla uspokojit rostoucí poptávku.

 

Prozatím se však nezdá, že by měla zpráva agentury Bloomberg nějaký vliv na akcie Nvidia $NVDA+0.0% . Dneska se nachází přes 1,5 % v plusu.

 

zdroj: CNBC

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Akcionáři $NVDA+0.0% mohou být naprosto v klidu...tedy alespoň já jsem 😁

No jestli tuhle akvizici schválí, posadí Nvidii slušně do sedla! 🚀

upřímně v to doufám, $NVDA+0.0% je poslední dva měsíce moje největší pozice