3 důvody proč se čínských akcií raději zbavit a 3 proč si je spíš nechat

Mnoho předních čínských akcií bylo v posledních měsících zdrceno, protože regulační orgány v zemi zpřísnily kontrolu nad několika rychle rostoucími odvětvími. Společnost Alibaba $BABA-0.2% , největší e-commerce a cloudová společnost v zemi, byla zasažena antimonopolním vyšetřováním a rekordní pokutou. Společnost DiDi Global $DIDI , největší čínská společnost pro přepravu osob a globálně nejsilnější konkurence Uberu, se dočkala dlouho očekávané primární veřejné nabídky akcií (IPO), kterou však zmařilo náhlé pozastavení její hlavní aplikace regulačními úřady.

 

Akcie čínských vzdělávacích společností, které během pandemie prudce vzrostly, se zhroutily poté, co vláda zakázala neziskové vzdělávací služby. Akcie doručovacích platforem, jako jsou Meituan $MPNGF , Missfresh $MF+5.3%  a Dada $DADA-1.9% , se také propadly, protože vláda požadovala lepší mzdy a výhody pro gigové pracovníky (pracovníky zmíněných online platforem).

 

Dokonce i WeChat společnosti Tencent $TCEHY , nejpopulárnější mobilní platforma pro zasílání zpráv a miniprogramů v zemi, dostala příkaz pozastavit registrace nových uživatelů. Akcie společnosti Tencent Music $TME+1.6%  se také propadly poté, co jí vláda nařídila vzdát se exkluzivních práv na streamování hudby od předních světových nahrávacích společností. Správa kybernetického prostoru také nedávno vydala nová varování proti více než 100 aplikacím ohledně shromažďování a využívání osobních údajů.

 

Tato stupňující se a nepředvídatelná represe přiměla mnoho amerických investorů k tomu, aby se zbavili svých čínských akcií, ale je opravdu ten správný čas na prodej? Podívejme se na tři důvody, proč se zbavit všech čínských akcií právě teď, a na tři důvody, proč ignorovat krátkodobý šum a držet se jich v dlouhodobé perspektivě.

 

 

Tři důvody, proč čínské akcie prodat

V první řadě nedávné kroky čínské vlády ukazují, jak rychle mohou zdecimovat jednotlivé akcie a sektory. Čína věří, že omezení těchto odvětví sníží příjmovou nerovnost, zachová sociální stabilitu a zabrání soukromým společnostem v převaze nad vládou. Postupuje však tak rychle a nepředvídatelně, že investoři na Wall Street nestíhají ani popadat dech potom, jak často regulace ze strany vlády přicházejí. Tento pokračující tlak způsobuje, že předpovědi analytiků a ocenění čínských společností jsou irelevantní, a tak volatilní, že až nebezpečné.

 

Za druhé, Čína zakazuje přímé zahraniční investice do "citlivých" odvětví, jako je vzdělávání a technologie, ale přivírá oči nad zahraničními holdingovými společnostmi zvanými VIE (variable interest entities), které drží akcie čínské společnosti v "prostřednické" zemi, jako jsou například Kajmanské ostrovy. Američtí investoři do Alibaby a dalších čínských akcií vlastní akcie těchto VIE namísto skutečných společností.

 

Čína však svým zásahem proti soukromým vzdělávacím společnostem, jako jsou New Oriental $EDU+0.8%  a TAL Education $TAL-0.8% , oficiálně zakazuje všem vzdělávacím společnostem získávat kapitál prostřednictvím IPO nebo VIE. Pokud Čína tento zákaz rozšíří i na další citlivá odvětví, mohla by se struktura VIE zhroutit a akcie čínských společností kótovaných na burze v USA by se staly bezcennými. To je pravděpodobně důvod, proč Čína povzbuzuje své přední technologické společnosti, aby zahájily sekundární kótování v Hongkongu.

 

A konečně, USA si zjevně nepřeje, aby občané vlastnili čínské akcie. Již dříve zakázaly americkým investorům vlastnit akcie společností napojených na vládu, jako je China Mobile, a během příštích tří let hodlají stáhnout z burzy všechny akcie čínských společností kótovaných v USA, které nebudou splňovat nové auditorské standardy, takže se problém nakonec stává oboustranným.

 

Tři důvody, proč čínské akcie držet 

Tyto hrozby vypadají hrozivě, ale existují také tři pádné důvody, proč ignorovat všechen ten hluk a zaměřit se na dlouhodobý potenciál zmíněných společností.

 

Zaprvé, cílem Číny není zničit všechny nejrychleji rostoucí společnosti jde pouze o to, aby je ořezala, ochránila práva zaměstnanců a zajistila, že nebudou monopolizovat uživatelská data nebo celá odvětví. Jinými slovy, Čína věří, že může vyměnit krátkodobou bolest za stabilní dlouhodobé zisky.

 

Za druhé si Čína uvědomuje, že její nedávné regulační kroky investory děsí. Proto nedávno vyzvala zahraniční makléřské společnosti, aby si její regulační opatření "neinterpretovaly jako nadměrně", a prohlásila, že krátkodobá panika neodráží dlouhodobou hodnotu její ekonomiky. Čínský regulátor cenných papírů rovněž uvedl, že i nadále umožní čínským společnostem vstupovat na burzu v USA, což rozptýlí některé obavy ohledně odstranění struktury VIE.

 

A konečně, americká Komise pro cenné papíry (SEC) ve skutečnosti nezahájila tříleté odpočítávání k vyřazení čínských akcií z burzy. Místo toho SEC vydala pouze prozatímní pravidla, místo aby zahájila proces vyřazení z obchodování na burze.

 

Toto zpoždění naznačuje, že USA váhají s vyřazením čínských akcií ze seznamu, což by pravděpodobně poškodilo newyorskou burzu a Nasdaq a odradilo další zahraniční společnosti od kotování jejich akcií na amerických burzách. Pokud toto odpočítávání ve skutečnosti nikdy nezačne a Čína zmírní svá regulační omezení investoři by mohli čínské akcie opět považovat za hodnotnou investici.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

zdroj

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Čína je pro mě zakázaná oblast ❌