S&P 500 ^GSPC
5,083.1
+0.26%
Nvidia NVDA
$791.38
+1.90%
Tesla TSLA
$200.06
-0.98%
Amazon AMZN
$174.80
+0.95%
Meta META
$488.31
+0.89%
Alphabet GOOG
$138.26
+0.60%
Apple AAPL
$180.35
-0.59%
Microsoft MSFT
$408.85
+0.28%

Akcje, które uchronią Cię przed inflacją

Jak zapewne zauważyliście, inflacja wymknęła się spod kontroli i osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat. Ta erozja siły nabywczej uderza nie tylko w przeciętnego konsumenta, ale także w inwestorów, którym bardzo trudno jest przezwyciężyć trudności. Istnieją jednak przedsiębiorstwa, które zwykle korzystają z rosnących cen i pomagają pokonać inflację - oto najlepsze "akcje antyinflacyjne", jakie można kupić.

Inflacja

Ponieważ z pewnością słyszeliście już wiele na ten temat, przyjrzyjmy się bliżej konkretnym firmom.

  • EOG Resources Inc.
  • PepsiCo Inc.
  • Newmont Corp.
  • Mosaic Co.
  • Freeport-McMoRan Inc.
  • Marathon Oil Corp.

1) EOG Resources Inc $EOG+0.2%

Sektor energetyczny jest prawdopodobnie najbardziej odpornym na inflację sektorem rynku giełdowego

Sama inflacja często odzwierciedla rosnące ceny energii, które z kolei mają wpływ na inne towary i usługi, ponieważ cena całej działalności gospodarczej obejmuje energię jako koszt produkcji.

Eog

EOG Resources jest spółką z siedzibą w Houston, zajmującą się poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego . Ceny obu surowców wzrosły w 2022 r., a każdy z nich zyskał do tej pory 20% lub więcej. Firma EOG, uznana przez U.S. News za jedną z 10 najlepszych akcji do kupienia w 2022 r., wysoko rozpoczęła rok. Zdrowy bilans i dywidenda w wysokości 2,7% czynią z EOG atrakcyjny wybór.

2. PepsiCo Inc. $PEP+0.2%

FirmaPepsiCo,gigant w branży żywności i napojów, ma kilka kluczowych atutów.

  1. Silna marka jest zawsze korzystna, gdy próbuje się przerzucić koszty na klientów - niezależnie od branży.
  2. Podwyżki cen są zwykle znacznie łatwiejsze w przypadku produktów o niskich cenach, a godne pozazdroszczenia portfolio marek przekąsek firmy PepsiCo, które rywalizuje z Coca-Cola Co. $KO-0.4%, może poszczycić się niewiarygodną zdolnością do przenoszenia kosztów na chętnych konsumentów.
PepsiCo

Kompatybilności z rosnącymi cenami nie należy szukać dalej niż w firmie Frito-Lay North America Inc. która jest drugim co do wielkości oddziałem Pepsi pod względem sprzedaży, obok północnoamerykańskiej firmy produkującej napoje. Firma Frito-Lay, do której należą takie marki, jak Doritos, Lay's, Cheetos, Ruffles, Fritos, Tostitos i inne, odnotowała w czwartym kwartale wzrost przychodów o 13%, mimo że wielkość sprzedaży wzrosła zaledwie o 4%.

3. Newmont Corp. $NEM+4.7%

FirmaNewmont z siedzibą w Denver jest przede wszystkim producentem złota, ale zajmuje się również wydobyciem i poszukiwaniem miedzi, srebra, cynku i ołowiu. Pod koniec lutego ceny złota wzrosły o ok. 4%, NEM o ponad 8%, a indeks S&P 500 w 2022 r. spadł o ok. 10%.

Newmont

Czasy, gdy wartość dolara amerykańskiego była oparta na zimnych, twardych sztabach złota, dawno minęły. Odkąd na dobre zniesiono standard złota, metal szlachetny dostał wolną rękę: Uncja złota jest warta ponad sześć razy więcej niż jej ówczesna cena, nawet po uwzględnieniu inflacji.

4. Mosaic Co. $MOS-0.5%

Ta firma z siedzibą w Tampie na Florydzie, producent kluczowych surowców dla rolnictwa, takich jak potaż i fosforany, zasadniczo zajmuje się handlem surowcami chemicznymi.

Mozaika

Jak dotąd w 2022 roku radził sobie dobrze, a rynki nagradzały udziałowców zwrotami sięgającymi nawet 12%, podczas gdy cały rynek akcji słabł. Mosaic jest nadal tani, gdyż jego cena jest niższa niż dziesięciokrotność zysków i około 5,5-krotność zysków terminowych. Canpotex, spółka joint venture firmy Mosaic ( $NTR-1.1% ) i kanadyjskiej firmy Nutrien Ltd., zawarła właśnie umowę na dostawy nawozów potasowych do Chin i Indii po cenie 590 USD za tonę metryczną do końca roku, czyli ponad dwukrotnie wyższej niż w roku poprzednim. Ceny nawozów potasowych gwałtownie rosną, głównie dlatego, że kluczowy składnik - gaz ziemny - również szybko drożeje w warunkach inflacji.

5. spółka Freeport-McMoRan Inc $FCX+1.7%

Miedziowy gigant Freeport-McMoRan z siedzibą w Phoenix, wart 61 mld USD, w przewidywalny sposób czerpie korzyści z rosnących cen surowców, ponieważ ceny miedzi, znanego wskaźnika poprawy warunków gospodarczych, wzrosły ponad dwukrotnie.

Freeport

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej FCX wzrosły w ostatnim kwartale o 71% w porównaniu z tym samym okresem rok temu, a wszystko to dzięki spłacie zadłużenia, zatwierdzeniu nowego programu odkupu akcji i zwiększeniu dywidendy. Spółka Freeport-McMoran produkuje między innymi złoto i molibden. Inwestowanie w surowce, rynki wschodzące i akcje cykliczne w czasach wyższej inflacji stało się lukratywną strategią.

6. Marathon Oil Corp. $MRO+0.3%

Jedną z najlepiej radzących sobie spółek w całym indeksie S&P 500 do końca lutego jest Marathon Oil. Ten producent ropy naftowej i gazu ziemnego korzysta z rosnących cen surowców.

Marathon Oil

Na koniec 2021 r. spółka Marathon Oil wykazała rezerwy w wysokości ponad 1,1 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dodatkowo, firma MRO uważa, że może prowadzić działalność ze stratą, nawet jeśli ceny ropy naftowej spadną poniżej 35 USD za baryłkę, co stanowi nieco ponad jedną trzecią obecnego poziomu cen ropy.

Wierzę, że niezależnie od sytuacji, wszystko się uspokoi i wróci do normy. Inflację należy rozpatrywać w perspektywie długoterminowej, ale nadal jest to bardzo korzystne i wierzę, że inwestorzy osiągną sukces, jeśli będą w stanie ją pokonać. Oto firmy, które powinny nam w tym pomóc.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet