S&P 500 ^GSPC
4,956.89
-0.37%
Nvidia NVDA
$671.38
-3.33%
Microsoft MSFT
$398.72
-1.01%
Meta META
$466.63
-0.98%
Alphabet GOOG
$143.21
+0.71%
Amazon AMZN
$168.03
+0.57%
Apple AAPL
$180.85
-0.39%
Tesla TSLA
$193.34
-0.22%

Buffett dobrze o tym wiedział: 2 informacje, które przekonają Cię do zakupu Occidental Petroleum

Inwestorzy zwracają uwagę na zakupy akcji dokonywane przez Warrena Buffetta, ale w ciągu ostatnich kilku lat były one stosunkowo skromne. Mimo to, jasnowidz z Omaha zaimponował ostatnio bardzo dużymi i agresywnymi zakupami spółki naftowej Occidental Petroleum $OXY+1.0%. Dziś przedstawię dwa powody, które Buffett wziął pod uwagę przed zainwestowaniem, a które przekonały go, że ta inwestycja jest właściwa. Czy te powody przekonają Cię do inwestycji?

$OXY+1.0% ma bardzo dobrą passę, w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła aż o 59%.

Nie ma wątpliwości, że firma Occidental $OXY+1.0% czerpie większość swoich przychodów z ropy naftowej i gazu ziemnego. Ale Occidental $OXY+1.0% nie tylko stawia na wyższe ceny ropy. Oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o nowej spółce holdingowej Buffetta.

Segment chemiczny firmy również gra na rynku mieszkaniowym

Firma Occidental $OXY+1.0% jest nie tylko zdywersyfikowana pod względem swoich zagłębi naftowych i gazowych w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, ale prowadzi również znaczącą działalność w sektorze chemicznym. OxyChem, jak nazywany jest ten segment, osiągnął w ubiegłym roku znaczne zyski, najwyższe od 30 lat. W 2021 roku segment OxyChem wygenerował zysk operacyjny w wysokości 1,54 mld USD, co stanowiło 26% całkowitego zysku segmentu $OXY+1.0% przed odliczeniem odsetek i kosztów ogólnego zarządu.

Firma OxyChem produkuje różne chemikalia, ale jej największą produkcją jest polichlorek winylu (PCW), który jest stosowany do produkcji plastikowych rur w budownictwie mieszkaniowym i konstrukcyjnym. Inne produkty stanowią surowce do produkcji różnego rodzaju mydeł, środków czyszczących i dezynfekujących oraz do innych zastosowań. Tak więcOccidental $OXY+1.0% korzysta obecnie nie tylko z ograniczonej podaży ropy, ale także z rosnących cen PCW i korzysta z korzystnego trendu na rynku mieszkaniowym, na którym występuje znaczny niedobór podaży.

Działalność chemiczna przynosi zyski z roku na rok, choć z roku na rok ulegają one wahaniom. Dzięki temu jest to świetny stabilizator dla firmy na wypadek ewentualnego pogorszenia koniunktury na rynku ropy naftowej. Choć dziś jesteśmy daleko od tego stanu rzeczy, ponieważ Buffett patrzy na długoterminowy horyzont swoich udziałów, OxyChem jest świetnym uzupełnieniem.

$OXY+1.0% doskonale pasuje do parametrów Buffetta, nie opiera się na jednym źródle dochodu, a zatem istnieje wystarczająca dywersyfikacja w przypadku potencjalnego spadku jednego ze strumieni dochodu

Occidental jest liderem w dziedzinie technologii wychwytywania dwutlenku węgla

Teraz, gdy firma Occidental $OXY+1.0% porządkuje swój bilans, a zyski z ropy zaczynają rosnąć, zarząd zwiększa inwestycje w portfel przedsięwzięć niskoemisyjnych. Obejmuje ona przede wszystkim technologię wychwytywania dwutlenku węgla, nad którą pracuje firma Occidental $OXY+1.0%.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla, jeśli okaże się sukcesem komercyjnym, może odmienić losy świata i umożliwić dekarbonizację przy jednoczesnym spalaniu paliw kopalnych. Chociaż technologia ta znajduje się w późnej fazie rozwoju, firma Occidental $OXY+1.0% ma już doświadczenie w tej dziedzinie, stosując wtrysk węgla w procesach intensyfikacji wydobycia ropy naftowej (EOR).

W swojej ostatniej prezentacji wyników finansowych, firmaOccidental $OXY+1.0% ujawniła plany i harmonogram budowy swojej pierwszej instalacji do bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza, która będzie wychwytywać milion ton dwutlenku węgla rocznie. Budowa obiektu, który będzie realizowany przez firmę deweloperską Occidental 1PointFive , ma się rozpocząć w drugiej połowie 2022 r. i zostać oddany do użytku w 2024 r.

Jeśli się powiedzie, wychwytywanie dwutlenku węgla może stać sięznaczącymprzedsięwzięciemdla firmyOccidental $OXY+1.0%, ponieważ świat stara się zapobiegać globalnemu ociepleniu.

Jak duży będzie zakład Buffetta na $OXY+1.0%?

Po szaleństwie zakupów Buffetta w ciągu ostatnich kilku tygodni, Berkshire Hathaway $BRK-B+0.1% posiada ponad 13% akcji Occidental $OXY+1.0%.

Z pewnością jest to dobry moment, aby zagrać w spółkę Occidental $OXY+1.0% jako zakład lewarowany na wzrost cen ropy. Kierownictwo firmy twierdzi, że każdy wzrost cen ropy o 1 USD na baryłkę przyniesie 225 mln USD rocznie. W 2021 r. spółka Occidental $OXY+1.0% uzyskała zaledwie 66,14 USD za baryłkę ropy, a jej działalność w sektorze ropy i gazu przyniosła 4,1 mld USD zysku operacyjnego.

Przy obecnych cenach ropy naftowej wyższych o ponad 40 USD, Occidental $OXY+1.0%ma potencjał wygenerowania 9 mld USD dodatkowych zysków, zakładając, że firma osiągnie średniącenę 106 USD za baryłkę przez cały rok.

Chociaż jest tomiły krótkoterminowy impuls, Buffett prawdopodobnie wybrał Occidental $OXY+1.0% zarówno ze względu na ceny ropy naftowej, jak i zobowiązanie do obniżenia emisji dwutlenku węgla w przyszłości poprzez segment działalności o niskiej emisji dwutlenku węgla. Segment chemiczny daje firmie także możliwość przetrwania załamania na rynku ropy naftowej, gdyby takie nastąpiło.

Dzięki zabezpieczeniu przed spadkiem cen chemikaliów, krótkoterminowemu wzrostowi zysków z rosnących cen ropy i gazu oraz długoterminowemu potencjałowi technologii wychwytywania dwutlenku węgla, nic dziwnego, że Buffett postrzega Occidental $OXY+1.0% jako firmę naftową z mocną pozycją.

Wniosek

W dzisiejszej analizie spółki nie tyle chodzi o liczby, co o to, by dowiedzieć się bardziej szczegółowo, czy ta inwestycja ma sens dla przeciętnego inwestora. Jeśli czytasz ten artykuł w tej chwili, widzisz, jak duże możliwości ma ta spółka, dlatego oceniam ją bardzo pozytywnie i nie obawiałbym się zainwestować w ten długoterminowy zakład, który nadal będzie przynosił inwestorom całkiem dobre wyniki. Oczywiście można argumentować, że jest już za późno i akcje są już przewartościowane. Mówiąc najprościej: nie należy kierować się czasem. W inwestowaniu długoterminowym nie można czekać na właściwy moment, a $OXY+1.0% udowadnia, że będzie nadal przynosić duże zyski po tym, jak ceny ropy naftowej i surowców powrócą do normy. Firma jest bardzo dobrze zdywersyfikowana i z obecnej sytuacji, w której ropa naftowa tylko drożeje, wyciągnie aż x miliardów euro, które będzie mogła wykorzystać do dalszego rozwoju swoich produktów chemicznych i innych.

  • Czy inwestujesz w tę firmę?
  • Czy przekonuje Cię któryś z argumentów przemawiających za zakupem tej obiecującej firmy?
  • Czy lubisz firmy, które nie są uzależnione tylko od jednego źródła działalności?

Proszę zauważyć, że nie zachęcam nikogo do inwestowania w tę firmę. Jeżeli chcesz zainwestować w te akcje, powinieneś najpierw dokładnie je przeanalizować.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet