Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Niezrównane dywidendy: te 3 akcje wypłacały dywidendę przez co najmniej 140 lat z rzędu

Jednym z najlepszych aspektów rynku akcji jest to, że istnieje wiele strategii inwestycyjnych, które mogą się opłacić. Niezależnie od tego, czy wolisz kupować akcje wzrostowe, akcje wartościowe, czy tylko akcje dywidendowe, historia mówi, że wszystkie metody są skuteczne. Jeżeli jednak istnieje jedna strategia inwestycyjna, która lepiej niż inne przetrwała próbę czasu, to jest nią kupowanie akcji dywidendowych.

Spółki, które wypłacają i zwiększają dywidendę przez dziesiątki lat z rzędu, są często uważane za odnoszące duże sukcesy, ale dziś przedstawię Ci nieco mocniejszy kaliber.

Akcje dywidendowe mają bogatą historię osiągania lepszych wyników

Dziewięć lat temu J.P. Morgan Asset Management, oddział JPMorgan Chase $JPM+0.0%, opublikował raport porównujący wyniki spółek płacących dywidendy z wynikami spółek nie płacących dywidend w okresie czterech dekad (1972-2012).

Wyniki pokazały, że akcje płacące dywidendę przyniosły średni roczny zysk w wysokości 9,5% w tym 40-letnim okresie. Dla porównania, średnia roczna stopa zwrotu spółek niepłacących dywidendy wyniosła zaledwie 1,6%. Innymi słowy, inwestorzy dywidendowi podwajali swoje pieniądze co 7,6 roku, podczas gdy inwestorzy niedywidendowi nie podwajali swoich pieniędzy ani razu w ciągu 40 lat.

Różnica w wynikach osiąganych przez akcje dywidendowe i niedywidendowe może być zaskakująca, ale wynik ten nie ma najmniejszego znaczenia. Spółki wypłacające dywidendy są zazwyczaj wielokrotnie zyskowne, mają przejrzyste długoterminowe prognozy wzrostu i są sprawdzone w czasie. Są to dokładnie takie firmy, od których oczekiwalibyśmy długoterminowego wzrostu wartości.

Dziś przedstawię Ci akcje, które nie przynoszą najwyższych zysków, ale oferują coś wyjątkowego: Najdłużej z rzędu wypłacane dywidendy na Wall Street. Każda z tych spółek wypłacała swoim akcjonariuszom dywidendę przez co najmniej 140 kolejnych lat, jeśli nie dłużej.

ExxonMobil $XOM+0.0%: 140 lat nieprzerwanych wypłat dywidendy

Od 1882 roku firma wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom

Pierwszą solidną akcją dochodową jest spółka, którą większość ludzi prawdopodobnie dobrze zna: gigant naftowy i gazowy ExxonMobil $XOM+0.0%. Spółka ExxonMobil $XOM+0.0% wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom od 1882 r., co oznacza, że pasmo kolejnych dywidend trwa już 140 lat.

Powodem, dla którego spółka ExxonMobil $XOM+0.0% jest od tak dawna liderem wśród spółek dywidendowych, jest jej zintegrowana struktura. Podczas gdy producenci zostali całkowicie zdruzgotani, gdy popyt na ropę naftową gwałtownie spadł we wczesnej fazie pandemii, działalność ExxonMobil $XOM+0.0% w zakresie downstream była w stanie w pewnym stopniu zahamować tę słabość, dzięki rafinacji i działalności petrochemicznej firmy.

Chociaż wyższe ceny ropy naftowej i gazu są bardziej opłacalne, to produkcja przynosi największe marże, a spadające ceny ropy naftowej prowadzą do obniżenia kosztów nakładów na działalność rafineryjną i chemiczną firmy. Nierzadko zdarza się, że przy spadku cen ropy naftowej wzrasta popyt konsumpcyjny i biznesowy. Zabezpieczenie to było kluczem do utrzymania przez ExxonMobil wypłaty w wysokości$XOM+0.0% przez 140 lat.

Kierownictwo ExxonMobil dobrze radziło sobie także z pociąganiem za dźwignię wydatków, gdy było to konieczne. Na przykład wydatki kapitałowe w 2021 roku wyniosły tylko 16,6 mld USD, czyli prawie połowę z 31,1 mld USD wydanych na wydatki kapitałowe w 2019 roku.

  • Gotowość do wypłaty długoterminowej dywidendy (140 lat), odporność na kryzys, redukcja zadłużenia i długoterminowy wzrost przemawiają za inwestowaniem w tę spółkę

Stanley Black & Decker $SWK+0.0%: 146 lat kolejnych wypłat

Zdjęcie będzie wskazówką dla wszystkich osób, które kiedykolwiek miały do czynienia z tą marką narzędzi do budowy domu. Tak, ta konkretna spółka wypłacała dywidendę przez 146 lat z rzędu.

Inną spółką dywidendową z długą passą kolejnych wypłat jest dostawca narzędzi, magazynów i produktów przemysłowych Stanley Black & Decker $SWK+0.0%. Wśród notowanych na giełdzie akcji przemysłowych żadna nie ma dłuższej historii wypłacania dywidendy z rzędu; Stanley Black & Decker $SWK+0.0% wypłaca inwestorom dywidendę od 1876 roku.

Nie tak oczywistym sekretem sukcesu spółki Stanley Black & Decker $SWK+0.0% (poza znanymi markami) jest jej cykliczny charakter. Rosnąca sprzedaż markowych narzędzi ręcznych, sprzętu do pracy na zewnątrz, produktów do przechowywania i wielu innych urządzeń przemysłowych zwykle wymaga wzrostu gospodarki amerykańskiej i światowej. Chociaż recesje są nieuniknioną częścią cyklu koniunkturalnego, okresy ekspansji trwają zazwyczaj znacznie dłużej niż okresy kurczenia się gospodarki. Zarząd po prostu śledzi wydatki w okresach słabszego wzrostu gospodarczego i czeka na przedłużające się okresy ekspansji, aby zabłysnąć.

Innym powodem, dla którego dywidenda Stanley Black & Decker $SWK+0.0% przetrwała próbę czasu, jest historia firmy polegająca na dokonywaniu przemyślanych przejęć. Doskonałym przykładem jest zakup za 900 mln USD firmy Craftsman w 2017 r. od borykającego się z problemami detalisty Sears lub innych znanych marek, takich jak Newell Brands.

O ile gospodarka światowa nie popadnie w długotrwałą recesję lub depresję, passa kolejnych wypłat Stanley Black & Decker powinna nadal rosnąć+0.0%.

  • Śmiem twierdzić, że większość z nas zetknęła się gdzieś z narzędziami marki Black & Decker, a zatem zna zakres i zasięg tej marki, dlaczego więc nie mieć jej w swoim portfolio?

York Water $YORW+0.0%: 206 lat kolejnych wypłat

Przez niewiarygodne 206 lat spółka wypłacała dywidendę

Największą akcją wypłacającą dywidendę, a raczej najdłużej wypłacającą dywidendę akcją wszechczasów, jest York Water $YORW+0.0%. Ta spółka o małej kapitalizacji z siedzibą w Pensylwanii wypłaca dywidendę od 1816 r. Mamy więc do czynienia z 206 kolejnymi latami nieprzerwanych wypłat.

Wspaniałą cechą akcji $YORW+0.0% jest ich przewidywalność. Na przykład, jeśli jesteś właścicielem lub najemcą domu, prawie na pewno potrzebujesz wody lub kanalizacji. Zapotrzebowanie na wodę nie zmienia się zbytnio z roku na rok, co pozwala kierownictwu firmy York na dość dokładne prognozowanie przepływów pieniężnych z roku na rok. Ta przejrzystość prognozy jest bardzo ważna, ponieważ na jej podstawie określa się, ile firma wyda na projekty infrastrukturalne i/lub przejęcia.

W związku z tym większość przedsiębiorstw wodociągowych działa na zasadzie monopolu lub duopolu. Właściciele domów lub najemcy często mają ograniczony wybór lub nie mają żadnego wyboru, jeśli chodzi o dostawców usług wodociągowych. Stawki, którymi $YORW+0.0% obciąża klientów za korzystanie z wody i kanalizacji, są z kolei regulowane przez Pennsylvania Public Utilities Commission. Innymi słowy, zapewnia to jeszcze większą przejrzystość oczekiwanych przepływów pieniężnych firmy.

Choć może się to wydawać nudnym modelem operacyjnym, to jednak długoterminowym inwestorom bardzo się to opłaciło. Od początku XXI wiekucałkowita stopa zwrotu firmyYork Water $YORW+0.0% (z uwzględnieniem dywidend), wynosząca ponad 1300%, wzrosła prawie czterokrotnie w stosunku do całkowitej stopy zwrotu indeksu S&P 500 $^GSPC+0.0%.

  • Te akcje mogą wyglądać nudno i nieatrakcyjnie, ale proszę mi wymienić firmy, które przetrwały 200 lat i nadal dobrze prosperują, a nawet istnieją. Dywidenda wypłacana przez 206 lat z rzędu jest niewiarygodna, a ponadto firma ta ma jasny i przewidywalny model biznesowy, który będzie potrzebny na zawsze.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet