S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Przewidywania: Akcje AMD mogą wzrosnąć o 500% do 2030 r.: Oto, co będzie trzeba zrobić

Jeszcze nie tak dawno temu $AMD+1.3% była bardziej znaczącym graczem, a firmy takie jak Intel $INTC+4.1% dominowały w tym sektorze. Ale czasy szybko się zmieniają, Intel przespał ostatnie kilka lat i stracił udział w rynku na rzecz konkurentów takich jak AMD. Pod kierownictwem dyrektor generalnej Lisy Su rozwija się jak nigdy dotąd. Jakie oczekiwania powinni mieć inwestorzy co do przyszłych zysków i kiedy kapitalizacja rynkowa spółki przekroczy próg 1 biliona dolarów?

Lisa Su jest dyrektorem generalnym firmy od 2014 r.

Od pierwszego dnia pracy Su, akcje firmy $AMD+1.3% wzrosły o
3400%. W lutym tego roku jej kapitalizacja rynkowa po raz pierwszy na krótko przekroczyła wartość $INTC+4.1% firmy Intel.

Su przywrócił AMD z krawędzi bankructwa, opracowując więcej własnych chipsetów dla konsol do gier, reaktywując działalność związaną z procesorami, aby konkurować z Intelem, oraz zapewniając, że działalność związana z procesorami graficznymi będzie nadal konkurować z tańszymi układami firmyNvidia $NVDA+3.6%.

Ale czy firma AMD zdoła utrzymać ten impet w ciągu najbliższych kilku lat i zwiększyć swoją wartość rynkową do potencjalnego 1 biliona dolarów do roku 2030?

Szacunki firmy

Mapa drogowa firmy AMD będzie zależeć od jej zdolności do projektowania mniejszych układów scalonych. W przeciwieństwie do Intela, który sam produkuje swoje układy, AMD zleca większość produkcji firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM+3.2%. TSMC ma obecnie znaczną przewagę nad Intelem w "wyścigu procesowym" o tworzenie mniejszych, gęstszych i bardziej zaawansowanych układów scalonych.

Firma AMD planuje w tym roku rozszerzyć swoją obecną generację procesorów i układów graficznych wykonanych w technologii 7 nm o układy wykonane w technologii 6 nm i 5 nm. Pierwsze układy wykonane w technologii 4nm i 3nm zostaną wprowadzone na rynek w 2023 roku. Kierownictwo firmy uważa, że procesory Ryzen będą nadal zdobywać przewagę nad produktami Intela na rynku komputerów osobistych, natomiast procesory EPYC staną się atrakcyjną alternatywą dla standardowych Xeonów Intela na szybko rozwijającym się rynku centrów danych.

Jeśli AMD będzie trzymać się tego ambitnego planu, powinna utrzymać przewagę nad Intelem

https://youtu.be/U9K2wVpdxv4

Wyprzedź firmę Intel i dotrzymaj kroku firmie Nvidia

W pierwszym kwartale 2022 roku firma AMD kontrolowała 34% rynku procesorów, podczas gdy Intel posiadał pozostałe 66%. Jeśli jednak firma AMD będzie konsekwentnie wprowadzać na rynek mniejsze i bardziej wydajne układy niż Intel w ciągu najbliższych kilku lat, jej udział w rynku może jeszcze wzrosnąć.

Jeśli chodzi o procesory graficzne, firma zdominowała 19% rynku, podczas gdy pozostałe
81%
przypadło firmie Nvidia.
Firma AMD pozostaje tutaj outsiderem
, ale trzyma się swojej tradycyjnej strategii polegającej na sprzedaży tańszych procesorów graficznych.

Własny biznes APU firmy AMD powinien również skorzystać na stabilnej sprzedaży konsol Sony PS5 i Microsoft $MSFT-0.1% Xbox, które zostały pierwotnie wprowadzone na rynek pod koniec 2020 r. Obie konsole prawdopodobnie zostaną wycofane z produkcji przed 2030 r., ale Sony i Microsoft mogą ostatecznie pozostać przy APU firmy AMD w swoich konsolach do gier następnej generacji.

Jak szybko firma AMD będzie się rozwijać w ciągu najbliższych ośmiu lat?

Analitycy oczekują, że przychody firmy AMD wzrosną o 55% w 2022 r., 14% w 2023 r. i 10% w 2024 r., osiągając poziom 32 mld USD. Dlatego w krótkim okresie oczekuje się spowolnienia wzrostu.

Jednak już w2020 r. zarząd wyznaczył cel, jakim jest wzrost przychodów w tempie
20%
rocznie
"w perspektywie długoterminowej
".
Jeśli wzrost przychodów firmy AMD w latach 2020-2030 będzie przebiegał w tym samym tempie, do końca dekady firma będzie generować przychody w wysokości około 60 mld USD rocznie.

W tym samym okresie AMD musiałoby zwiększyć swój wskaźnik ceny do sprzedaży z 8,5 w momencie pisania tego raportu do prawie 17-krotności sprzedaży - poziomu, którego firma nigdy nie osiągnęła - aby zostać wycenionym na 1 bilion USD.

Wniosek z tego wszystkiego

Nawet jeśli spółka zrealizuje swoje cele i osiągnie deklarowany roczny wzrost przez następne 8 lat, w 2030 r. musiałaby sprzedać akcje po historycznie bardzo wysokim wskaźniku ceny do zysku, co uważam za mało prawdopodobne.

Wniosek jest więc taki, że mało prawdopodobne jest, aby firma AMD osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona USD do 2030 roku. Mimo to akcje mają potencjał podwojenia, a nawet potrojenia się w najbliższych latach, a to z pewnością jest warte ryzyka!

Wszyscy nosimy produkty tej firmy na co dzień: Analiza akcji Nike

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a ostateczna decyzja inwestycyjna należy wyłącznie do Ciebie. Przygotowując ten artykuł, korzystałem z pracy analityka Leo Sun.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet