NASDAQ
-344.98 (-2.11%)
S&P 500
-106.84 (-2.27%)
DOW
-904.92 (-2.53%)
FTSE
24.10 (0.33%)
DAX
39.59 (0.25%)
HANG SENG
-957.29 (-3.87%)
NIKKEI
-1,256.28 (-4.26%)
NVDA NVIDIA Corp
315.03 -11.71 (-3.58%)
TSLA Tesla Inc
1,081.92 -34.08 (-3.05%)
NIO NIO Inc
39.99 -1.43 (-3.45%)
VTNR VERTEX ENERGY INC
4.76 -0.28 (-5.56%)

Držte se těchto 3 ověřených finančních rad a odejdete do důchodu jako multimilionáři

Cíl, který je možná dosažitelnější, než si myslíte. Nevěříte? Postačí, pokud se budete držet následujících rad a status multimilionáře vás nemine. O čem se všeobecně ví, ale málo se o tom mluví?

 

 

1. Začněte odkládat peníze stranou co nejdříve

 

Dokopat se k tomu, abyste začali odkládat na důchod, je poměrně náročný úkol. Z přirozenosti dáváme přednost současné spotřebě, před budoucími úsporami. Cíl vzdálený desítky let je pro nás příliš abstraktní, bez ohledu na to, jak přitažlivě může znít. Přesto je právě brzký start odkládání peněz stranou možná nejdůležitějším klíčem k tomu, abyste jako multimilionáři do penze odešli.

 

Čím dříve začnete odkládat, tím méně se budete muset každý měsíc omezit, přičemž zde neplatí přímá úměra. Díky vlivu složeného úročení je ve skutečnosti mnohem důležitější délka spoření či investování než částka, kterou budete pravidelně odkládat. Za všechno hovoří tabulka níže. Jaký je rozdíl mezi tím, zda budete měsíčně stranou odkládat 1 000 Kč od vašich 25 let(po dobu 40 let) nebo 2 000 Kč od věku 45 let (po dobu 20 let)? V obou případech vložíte do svého „důchodového fondu“ 480 000 Kč, díky složenému úroku je však konečný rozdíl v obou naspořených částkách markantní.

 

 

Při výpočtu je počítáno s reálným zhodnocením 7 % ročně, což se rovná dlouhodobé výkonnosti amerického akciového trhu, přičemž investovat do celého trhu není až tak náročné. Postačí, když si otevřete obchodní účet u jedné z brokerských společností a budete pravidelně nakupovat některý z indexových fondů, které s malými ztrátami kopírují výkonnost vybraného akciového trhu.

 

Neznamená to, že nemůžete odejít do důchodu jako multimilionář, pokud začnete pozdě. Mnohem lepší je ale začít odkládat stranou brzy, protože čas je vaším nejcennějším zdrojem.

 

2. Investujte dostatečně agresivně

 

Příliš defenzivní investiční strategie je jednou z chyb, kterých budete později v důchodovém věku velmi litovat. V příkladu uvedeného výše, jsem počítal s reálným zhodnocením 7 % ročně, které může za dlouhý časový úsek, udělat z vašimi úsporami doslova divy (skutečnou investovanou částku téměř zpětinásobí).

 

Z toho vyplývá, že nestačí pouze šetřit na důchod. Budete muset své peníze také investovat na akciovém trhu, což může být pro řadu lidí poměrně skličující, zvlášť pokud se obáváte, že by vám tržní výkyvy mohly zničit úspory. Volatility (výkyvům akciového trhu) se nemusíte obávat, pouze je třeba dodržovat pár bezpečnostních pravidel.

 

I když je pravda, že může být někdy akciový trh nestabilní, a proto můžete vidět, jak hodnota vašich úspor klesá, z dlouhodobého hlediska přináší nejvyšší a nejstabilnější výnosy ze všech tříd aktiv. Ve skutečnosti tak může být někdy riskantnější investovat konzervativně do dluhopisů a dalších „bezpečných“ investic, protože vám jejich nižší míra návratnosti zamezí dosažení významného růstu hodnoty vašich úspor.

 

 

V tomto místě se hodí uvést ještě jedno upozornění – jakmile se blíží váš odchod do důchodu, je dobré ubrat nohy z plynu a začít investovat o něco více konzervativněji. Příliš agresivní investiční strategie pár let před ochodem do důchodu, je riskantní, proto je vhodné přesunout část svého portfolia ve prospěch méně volatilních aktiv – dluhopisů apod. Máte-li však ještě desítky let před důchodem, můžete s klidem investovat drtivou většinu svých úspor do akci.

 

3. Vyvarujte se výběrům peněz před odchodem do důchodu.

 

Pokud vás postihnou finanční potíže nebo čelíte neočekávaným výdajům, je lákavé vzít část peněz ze svého „důchodového fondu“ a využít je k nasycení svých aktuálních finančních potřeb. I relativně malé výběry se však časem nasčítají a budou mít na konečnou výši vašich úspor devastující následky.

 

Řekněme například, že vám je 35 a máte aktuálně na důchod odloženo kolem 200 000 Kč a vyberete si 20 000 Kč na pokrytí aktuálních finančních výdajů. Se zhodnocením 7 % ročně jste se však aktuálně připravili o nějakých 100 000 Kč v důchodovém věku. Pokud navíc provádíte opakované výběry častěji, logicky budou škody ještě výraznější.

 

Odejít do důchodu v kůži multimilionáře je poměrně jednoduché, ale není to snadné, pokud nedodržujete rady uvedené výše. Poslechnete-li však a začnete odkládat již v mladém věku s dostatečně agresivní investiční strategií a na své peníze nebudete sahat, pak vás úspěch nemine.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Tato skrytá past vás může stát v důchodu 1 000 000 Kč. Na co při svých plánech často zapomínáme?
Autoload is on
Discussion
3M

Moc důležité stále opakovat 🙏