S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Buffett opět trefil přímo do černého: Jeho novinka v portfoliu právě zveřejnila investici, která může změnit svět

Warren Buffett není nazýván Věštcem z Omahy náhodou. Své "věštecké" schopnosti prokazuje opakovaně už několik desítek let. Perfektní nákup společnosti Occidental Petroleum navíc není první trefou do černého v letošním roce. Brzo po vstupu Buffetta do společnosti totiž oznámila, že se chystá na obrovskou investici do odvětví, které se během několika let nejspíše stane velkým tématem.

Warren Buffett. Zdroj

Společnost Occidental Petroleum  $OXY+1.2% , ve středu představila plány na rozvoj svého podnikání v oblasti čisté energie, včetně výdajů ve výši až 1 miliardy dolarů na zařízení na odstraňování oxidu uhličitého (CO2) z ovzduší.

Navrhované zařízení, největší projekt přímého zachycování oxidu uhličitého ve vzduchu (DAC) na světě, by se mělo začít stavět ve druhé polovině letošního roku v Permské pánvi, největším ropném poli USA, a jeho výstavba by měla být zahájena v roce 2024.

Americký producent ropy a zemního plynu chce vybudovat ziskový byznys z poskytování služeb a technologií, které stahují CO2 ze vzduchu a pohřbívají ho pod zem, aby podpořil vládní a podnikatelské cíle v oblasti zmírňování dopadů na klima.

Výrobce letadel Airbus $AIR.PA+0.5% tento měsíc zveřejnil dlouhodobou smlouvu na nákup uhlíkových kreditů z tohoto zařízení, které budou kompenzovat jeho emise

Toto úsilí "může být také další přidanou hodnotou", uvedla šéfka Occidentalu Vicki Hollubová v prezentaci pro investory. Podle ní by se tento byznys mohl ukázat pro investory cennější než její chemické aktivity, které v roce 2021 vydělaly více než 1,5 miliardy dolarů.

Investor Update společnosti si můžete přečíst zde: https://www.oxy.com/investors/stockholder-resources/lcv-investor-update/

Akcie společnosti Occidental vzrostly na 60,03 USD. Její akcie se letos téměř zdvojnásobily díky rostoucím cenám ropy, pokračujícímu snižování dluhu a obnovenému programu zpětného odkupu akcií.

OXY zažívá na rozdíl od zbytku trhu prudký růst

První zařízení Occidental DAC má za cíl odstranit z atmosféry 1 milion tun CO2 ročně, což je podle Mezinárodní energetické agentury stokrát více než všech 19 zařízení DAC, která jsou v současnosti v provozu na celém světě, dohromady. Vedení společnosti neuvedlo, kdy očekává, že se podnik dostane do zisku. DAC v současné době není komerční ve velkém měřítku.

"Očekáváme, že se to projeví v průběhu příštích pěti až deseti let, kdy budeme rozvíjet zařízení," řekl agentuře Reuters telefonicky Richard Jackson, šéf amerických pobřežních zdrojů a operací společnosti Occidental v oblasti nakládání s uhlíkem. "O komerčnosti těchto elektráren bude rozhodovat především trh".

Největším akcionářem společnosti Occidental je Berkshire Hathaway Inc $BRK-A-0.4% Warrena Buffetta s podílem 14,6 %, který by se mohl zvýšit na 23,6 %, pokud se miliardář rozhodne uplatnit warranty na nákup dalších akcií.

V každém případě se investoři mohou těšit na další růst ceny akcií, jelikož tato technologie zdaleka předčí veškerou konkurenci. Navíc je potřeba odstraňování oxidu uhličitého ze vzduchu velice rychle rostoucím oborem.

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor dle zprávy agentury Reuters, zprávy pro investory společnosti Occidental a dat dostupných na internetu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 286 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Že by se konečně začalo na tomhle poli něco dít? Zatím byly všechny ty technologie takový dětský hračky...

Bylo by to hezké...