S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Rynek New Jersey oferuje nawet 2 miliardy dolarów na inwestycje w marihuanę, które firmy skorzystają z tej ogromnej…

Rynek marihuany jest branżą spekulacyjną, ponieważ istnieje wiele za i przeciw, także ze strony państw, które początkowo sprzeciwiały się legalizacji marihuany. Jednak z biegiem czasu konopie indyjskie stają się coraz bardziej popularne w świadomości wszystkich ludzi, którzy naciskają na legalizację tego rodzaju działalności w swoich krajach i opowiadają się za nią. Stopniowo legalizacja staje się regułą na całym świecie, a zatem nadszedł czas, aby poszerzyć horyzonty, ponieważ rynek konopi oferuje ogromne możliwości. Pierwszą dużą szansą jest rynek New Jersey.

Rynek marihuany w New Jersey jest prawie nowy i oferuje nam ukryte możliwości, i to na niemałą skalę, która firma to wykorzysta?

Rynek marihuany jest naprawdę przeznaczony dla osób o silnym charakterze, ponieważ istnieje wiele niestabilności związanych z regulacjami państwowymi i powolną legalizacją na świecie, która powinna nadejść prędzej czy później. Rynek New Jersey jest kolejnym członkiem tej "rodziny", która nie boi się legalizacji, co otwiera możliwości i oferty dla wielu firm.

Branża ta ma jednak duże perspektywy wzrostu w ciągu najbliższej dekady, a w jej obrębie działa kilka znakomitych, dobrze zarządzanych i rozwijających się firm.

Chociaż marihuana jest nadal nielegalna na szczeblu federalnym, firmy te radzą sobie doskonale nawet na ograniczonym, legalnym rynku. Ponieważ kolejny stan, tym razem New Jersey, przygotowuje się do uruchomienia rynku rekreacyjnego, domowi hodowcy marihuany przygotowują się do wykorzystania kolejnego lukratywnego rynku.

Te trzy firmy są w stanie zmaksymalizować zyski z tej możliwości, ponieważ wykazują się dobrą działalnością nawet na tym ograniczonym i rzadkim w skali globalnej rynku prawniczym.

1.Green Thumb Industries ($GTII)

Rentowność spółki jest bardzo atrakcyjna, a jedynym sygnałem potrzebnym do wystrzału w niebo jest legalizacja na większą skalę na świecie. Jednak rynek New Jersey mógłby przynajmniej skorzystać z tych potencjalnych zysków.

Ten operator działający na terenie wielu państw w 2021 roku odnotował czterokrotny wzrost zysku operacyjnego netto (przed uwzględnieniem udziałów niekontrolujących). Zwiększony ruch w 73 punktach sprzedaży pozwolił firmie osiągnąć zyski zgodne z zasadami GAAP przez sześć kwartałów z rzędu. To dość imponujący wynik jak na firmę z branży konopi indyjskich, biorąc pod uwagę, że jej kanadyjscy odpowiednicy mają problemy z osiągnięciem rentowności.

Firma Green Thumb odnotowała zysk netto w wysokości 75,4 mln USD, co oznacza wzrost z 15 mln USD w 2020 r., dzięki solidnemu 60% wzrostowi przychodów, które osiągnęły 893 mln USD. W ubiegłym roku firma otworzyła 10 nowych sklepów i przejęła 12 kolejnych.

W tym roku firmaGreen Thumb otworzyła już trzy nowe sklepy w Wirginii, zwiększając liczbę otwartych placówek do 76.

Ponieważ marihuana pozostaje nielegalna na poziomie federalnym, uzyskanie licencji na poziomie stanowym na otwarcie punktów sprzedaży detalicznej jest dużym wyzwaniem dla firm z branży marihuany. Operatorzy państwowi ograniczają wydawane przez siebie licencje. Chociaż firmaGreen Thumb nie ujawniła, kiedy i w jaki sposób będzie z nich korzystać, to po ich zastosowaniu zyska przewagę konkurencyjną nad innymi firm ami. W IV kwartale firma odnotowała ósmy z rzędu kwartał dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, co pomoże jej w tegorocznej ekspansji.

Firma skorzystała również na nowym rynku marihuany rekreacyjnej w stanie Illinois. Stan zalegalizował ją w styczniu 2020 r. Od tego czasu sprzedaż narkotyków na użytek dorosłych w tym stanie gwałtownie wzrosła, osiągając w zeszłym roku wartość 1 miliarda dolarów.

2. Trulieve Cannabis ($TRUL)

FirmaTrulieve rozpoczęła działalność na Florydzie jako firma zajmująca się marihuaną medyczną, a obecnie prowadzi 161 placówek w całym kraju. Z zadowoleniem przyjmuję strategię firmy Trulieve, która chce się skoncentrować i umocnić swoje korzenie w kraju, z którego pochodzi, to krok naprzód. Dominuje na rynku krajowym, posiadając 112 sklepów.

Firma rozszerzyła działalność na kluczowe rynki konopi indyjskich, takie jak Kalifornia, Connecticut, Massachusetts i Wirginia Zachodnia. Ponadto przejęcie firmy Harvest Health (sfinalizowane w ubiegłym roku) dało jej dostęp do rynków konopi indyjskich w Arizonie, Pensylwanii i Maryland.

Jak widać, nie wszystkie twierdzenia o problemach z legalizacją na świecie i na rynku są prawdziwe, ale jeśli spojrzeć na zasięg działania tej firmy, to rynek wcale nie jest mały.

Stałe, doskonałe wyniki osiągane kwartał po kwartale świadczą o tym, jak wspaniała stała się ta firma. Trzeci kwartał roku obrotowego był piętnastym z kolei kwartałem, w którym firma odnotowała rentowność z perspektywy operacyjnej. Dochód netto wzrósł o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 19 mln USD, dzięki wzrostowi sprzedaży o 64%.

Spółka ogłosi wyniki za IV kwartał 30 marca. Na Florydzie marihuana do celów rekreacyjnych jest nadal nielegalna, ale prace nad jej rozwojem trwają. Posiadanie dominującej pozycji w stanie będzie działało na korzyśćTrulieve, gdy dojdzie do legalizacji . Dlatego też uważam, że ta konkretna firma może wiele zyskać na rynku New Jersey.

3. Curaleaf Holdings ($CURA)

Od momentu wejścia na rynek (2015 r.) firma nie była w stanie wyjść z ujemnych liczb (pod względem wzrostu procentowego), ale może się to zmienić dzięki nowemu gigantycznemu rynkowi w New Jersey.

Ten wielopaństwowy gracz powoli się rozwija, a jego wzrost przychodów jest spektakularny. W czwartym kwartale całkowite przychody Curaleaf wzrosły o 39% rok do roku do 320 milionów dolarów, a przychody za cały rok 2021 wzrosły o 93% do 1,2 miliarda dolarów.

Na korzyść Curaleaf działają liczne przejęcia różnych produktów, producentów i punktów sprzedaży konopi indyjskich, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Należą do nich Select, Curaleaf NJ, Arrow, MEOT, Remedy, Blue Kudu, Alternative Therapies Group, Grassroots i inne. Wiele przejęć może oddalać firmę od długoterminowego wzrostu, mimo korzystnych wyników.

  • Curaleaf odnotowałrównieżwzrost skorygowanego zysku EBITDA o 107% rok do roku do poziomu 298 mln USD.

W styczniu sfinalizowała także przejęcie firmy Bloom Dispensaries, co dało jej dostęp do rynku w Arizonie. W ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku Curaleaf otworzył kolejne punkty sprzedaży i zwiększył całkowitą liczbę sklepów ze 117 pod koniec 2021 roku do 126 obecnie. Firma rozszerza swoją działalność na rynek europejski dzięki przejęciu Grupy EMMAC Life Sciences.

Curaleaf może nie jest jeszcze rentowny, ale przy obecnym tempie rozwoju nie minie wiele czasu, zanim jego wyniki się zazielenią.

Przed nami świetlana przyszłość

Green Thumb i Trulieve wykorzystały swoje rodzime rynki konopi indyjskich. Eksperci z branży spodziewają się ogromnego wzrostu na rynku New Jersey, który według gubernatora Phila Murphy'ego jest gotowy do uruchomienia "w ciągu kilku tygodni". Do 2026 r. stan może wygenerować ponad 2 mld USD rocznie ze sprzedaży usług rekreacyjnych.

Green Thumb i Curaleaf mają po trzy sklepy w New Jersey, natomiast Trulieve nie ma jeszcze żadnych sklepów w tym stanie.

Wiele innych stanów może zalegalizować w tym roku obie formy marihuany, co zwiększyłoby potencjalne możliwości uzyskania przychodów przez te organizacje. Te trzy firmy zajmujące się uprawą konopi pokazały, że federalna dekryminalizacja nie jest konieczna do osiągnięcia dobrobytu i rozwoju.

Niemniej jednak dekryminalizacja na poziomie federalnym (jeśli do niej dojdzie) powinna przekształcić te trzy firmy w potęgi konopi. W tej chwili rynek nie wydaje się być przekonany do poluzowania przepisów na szczeblu federalnym, co sprawia, że akcje te są obecnie dość tanie.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet