Elon Musk BYD'den son derece korkuyor. Bu şirket Tesla'yı dize getirecek mi?

Tesla, elektrikli araç pazarının açık ara lideri ve genel olarak otomobil şirketleri arasında büyük bir konuma sahip. Neredeyse korkacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Ancak CEO'sunun farklı bir görüşü var!

Tesla piyasalarda en kötü yılını geçirirken, Musk'ın 4. çeyrek yatırımcı görüşmesi sırasında yanıtlaması gereken bazı zor sorular vardı. Şirketin hisseleri 2020 ve 2021'de hızla yükseldikten sonra geçtiğimiz yıl %50 düştü ve uzun süredir çok yılın en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Dahası, Musk'ın Twitter ile ilgili davranış ve eylemleri de yardımcı olmadı. Bu durum hissedarları biraz tedirgin etti.

Dolayısıyla Tesla yatırımcıları, şirket Çarşamba günü rekor satışlar açıkladığında muhtemelen rahat bir nefes aldı. Musk görüşme sırasında şirketin Ocak ayının ilk birkaç haftasında bu yıl şimdiye kadarki en güçlü siparişlerini aldığını ve daha önce hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu söyledi ve dünya çapında bir dizi fiyat indiriminin talebi artırmaya yardımcı olduğunu öne sürdü.

https://www.youtube.com/watch?v=s_6upDmylRA

Şaşırtıcı olan ise Musk'ın, Tesla'nın hakimiyetine meydan okuması en muhtemel şirketlerin Çinli şirketler olduğunu itiraf etmesi.

"Çin'deki otomobil şirketlerine büyük saygı duyuyoruz. Deneyimlerimize göre, dünyadaki en rekabetçi şirketler bunlar." dedi Musk. "En sıkı ve en akıllı çalışanlar onlar ve rekabet ettiğimiz Çinli şirketlere büyük saygı duyuyoruz."

"Tesla $TSLA+2.2% 'nın ardından kimin ikinci olacağını tahmin etmem gerekseydi, bu Çinli bir otomobil şirketi olurdu."

Bu sefer belirli bir isim vermedi, ancak Nio $NIO+3.7%, Lucid ve özellikle BYD 'den bahsetme geçmişi var. Elektrikli arabalar Çin'de büyük bir iş, geçen yıl EV talebinin üçte ikisini oluşturdu.

Çin'de elektrikli araçlara olan talep çok büyük; geçen yıl Çin'de 6 milyon elektrikli araç satılarak yeni araç satışlarının dörtte birinden fazlasını oluşturdu ve Çinli elektrikli araç şirketleri talebi karşılamak için büyüyor. Ve Musk'ın isteyebileceğinden daha fazla büyüyorlar.

Hatta Çinli BYD, geçen yıl Çin'deki elektrikli araç satışlarında Tesla'yı geride bıraktı. Musk geçmişte Çinli otomobil üreticilerini övmüş ve 2021'de bile dünyadaki en rekabetçi üreticiler olarak nitelendirirken, Çinli elektrikli araç üreticilerinin otomobil endüstrisinin geleceğini şekillendirebilecek gelişmiş yazılım tasarımlarına sahip olduğunu da sözlerine eklemişti. Bu çılgın mucitten harika bir övgü. Ama aynı zamanda biraz endişelenmeli.

Şu anda şirketin satışlarının %40'ını oluşturan Çin'deki araçlarına olan talep azaldıkça Tesla'nın azalan gücü için büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Tesla'nın Çin'deki ana rakibi BYD ve diğer Çinli üreticiler geçen yılın sonuna doğru satışlarda büyük bir artış kaydederken, Tesla'nın rakamları Aralık ayında %40'tan fazla düştü.

Tesla, Çin hükümetinin yavaşlayan talep karşısında satışları artırmak için elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyonları kaldırmasının ardından son birkaç ay içinde Çin'deki otomobil fiyatlarını iki kez düşürdü. Şirket o zamandan beri ABD'de ve diğer pazarlarda da fiyatları düşürdü. Musk, kazanç çağrısı sırasında Tesla'nın geçen çeyrekte elde ettiği rekor kâr göz önüne alındığında fiyat indirimlerinin işe yaramış göründüğünü öne sürdü ve otomobil pazarında bir bütün olarak olası bir gerilemeye rağmen gelecek yılki talep görünümünün iyimser olduğunu ekledi.

https://www.youtube.com/watch?v=fqB851Zp4K4

Sen ne düşünüyorsun? "Diğer adam" kim olacak? BYD MI? NIO MU? Yoksa içlerinden biri "ilk" mi olacak?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan benim özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!
No comments yet