S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Najlepsze akcje 2021 roku: Czy w tym roku uda im się utrzymać dominację?

Rok 2021 minął już kilka miesięcy temu, ale wciąż możemy przypomnieć sobie zwycięskie akcje z tego roku, które mogą potencjalnie zdominować ten rok i kilka następnych lat. Zdziwisz się, jeśli dowiesz się, które akcje dominowały i wygrywały w 2021 r.

Dziś przyjrzymy się 5 najlepszym akcjom z 2021 r., z których największa aprecjacja w tym roku wyniosła aż 815%.

Pięć najlepszych akcji w Indeksie Russell 1000 wybrano, znajdując akcje o najwyższych i łącznych stopach zwrotu w okresie od początku roku do zamknięcia rynku w dniu 3 grudnia 2021 r. Indeks Russell 1000 to indeks obejmujący 1000 największych spółek, których akcje znajdują się w obrocie w Stanach Zjednoczonych pod względem kapitalizacji rynkowej, reprezentujących około 92% całego amerykańskiego rynku akcji według tej samej miary. Można go zatem uznać za użyteczny wskaźnik zastępczy dla całego amerykańskiego rynku akcji, zwłaszcza dla akcji o dużej kapitalizacji.

Oto 5 najlepszych akcji roku 2021:

1) GameStop Corp. $GME+0.0%

Akcje radzą sobie bardzo dobrze w 2022 r. - wzrost o 68,83% w ciągu ostatnich 5 dni

 • Stopa zwrotu za okres od początku roku do końca roku 2021 - 815%, w pewnym momencie aprecjacja wynosiła nawet 1000%.

GameStop $GME+0.0% zajmuje się sprzedażą detaliczną gier wideo i innych produktów rozrywkowych. Prowadzi na całym świecie sklepy internetowe i stacjonarne pod nazwami GameStop, EB Games i Micromania.

Produkty firmy obejmują sprzęt i akcesoria do gier wideo, oprogramowanie i artykuły kolekcjonerskie. GameStop $GME+0.0% wykazał stratę netto w wysokości 61,6 mln USD. Oczywiście nie ma się czym chwalić. To, czym można się pochwalić, to szybkie zmniejszanie tej straty z roku na rok, podczas gdy rok wcześniej strata była aż tak duża (111 mln)! Zmniejszenie straty o prawie połowę oznacza więc dobry krok w 2021 roku, na którym firma będzie chciała się oprzeć w tym roku.

Akcje GameStop $GME+0.0% poszybowały w górę na początku tego roku, gdy użytkownicy Reddita zachęcili traderów detalicznych do rozpoczęcia krótkiej sprzedaży akcji. Krótka sprzedaż (short squeeze) ma miejsce wtedy, gdy mocno skrócone akcje niespodziewanie drożeją, co zmusza sprzedających do odcięcia się od strat i zamknięcia pozycji poprzez zakup akcji, co powoduje wzrost kursu.

2. Upstart Holdings Inc ($UPST+0.0%)

W pewnym momencie akcje zdominowały rynek, osiągając już ponad 850% wzrostu, którego firma nie utrzymała do końca roku.

 • Stopa zwrotu od początku roku - 321,1%

Upstart Holdings $UPST+0.0% to platforma pożyczkowa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do oceny zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców. Firma Upstart $UPST+0.0% wykorzystuje uczenie maszynowe, aby przeanalizować więcej zmiennych niż w przypadku konwencjonalnej oceny kredytowej, co według niej pozwoli bankom udzielać większych pożyczek kredytobiorcom przy mniejszym ryzyku dzięki większej dokładności tej metody.

 • W 2021 r. firma Upstart $UPST+0.0% odnotowała zysk netto w wysokości 29,1 mln USD, co stanowiło ponad 200% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Akcje Upstart $UPST+0.0% eksplodowały od momentu rozpoczęcia notowań na Nasdaq po pierwszej ofercie publicznej (IPO) spółki w grudniu 2020 r. Jednym z głównych czynników stojących za szybkim wzrostem są silne fundamenty spółki: jest ona rentowna i szybko się rozwija. Innym czynnikiem jest fakt, że model biznesowy firmy koncentruje się na sztucznej inteligencji, która jest jednym z głównych tematów inwestycyjnych ostatnich czasów.

 • Czy $UPST+0.0% to przyszłość AI? Czy nadal będzie się rozwijać, czy też był to krótkotrwały szum?

3. Moderna Inc. ($MRNA+0.0%)

W pewnym momencie firma osiągnęła 300% wzrost w ujęciu rocznym, ale Moderna nie była w stanie utrzymać tego poziomu do końca roku.

 • Zwrot od początku roku do dnia dzisiejszego - 193,6%

Moderna $MRNA+0.0% jest firmą biotechnologiczną na etapie klinicznym, koncentrującą się na odkrywaniu i opracowywaniu terapii i szczepionek opartych na mesenger RNA (mRNA). Opracowuje terapeutyki mRNA na choroby zakaźne, immunoonkologiczne, choroby rzadkie, sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne. W ramach prac rozwojowych prowadzone są 23 programy, z których 15 weszło już w fazę badań klinicznych.

Choć widać, że firma nie opiera się na wpływach pieniężnych tylko z jednej części działalności, nie sądzę, by już tak dominowała. Z mojego punktu widzenia głównym wskaźnikiem tego wzrostu jest covid i szczepionki, które wyniosły firmę na niebotyczne wyżyny.

 • Dla przypomnienia, sprzedaż w ciągu roku wzrosła prawie 32-krotnie, co świadczy o tym, jak wiele korzyści przyniósł firmie covid.

Mogę się mylić, ale obecnie nie widzę potencjału w tej firmie, to znaczy dopóki nie nadejdzie kolejna fala pandemii. Nie twierdzę, że nie przyniesie to zysków i pewnego uznania, ale na pewno nie w takim stopniu.

4. Devon Energy Corp. $DVN+0.0%

W pewnym momencie spółka zyskała prawie 300%, ale nie udało jej się utrzymać tego wzrostu do końca roku.

 • Zwrot od początku roku do chwili obecnej - 175,3%

Devon Energy $DVN+0.0% jest spółką zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. Spółka posiada portfel aktywów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i prowadzi działalność głównie w zakresie poszukiwania, zagospodarowania i wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego i ciekłych frakcji gazu ziemnego.

 • Firma wyszła ze strat i jest rentowna dzięki swoim przychodom

Akcje spółki Devon Energy $DVN+0.0% w 2021 r. zyskały na wartości dzięki optymizmowi inwestorów w całym sektorze energetycznym w związku z rosnącymi cenami ropy, które odbiły się od zeszłorocznych pandemicznych minimów. Rosnące ceny ropy naftowej zwiększyły zyski producentów tego surowca.

W przeciwieństwie do poprzednich cykli, wiele spółek naftowych i gazowych zwraca zyski akcjonariuszom, zamiast inwestować w przyszły rozwój. Devon Energy $DVN+0.0% nagradza swoich akcjonariuszy zmiennymi dywidendami, ponieważ spółka wycofuje się z wydatków kapitałowych, co przyciąga inwestorów, którzy tradycyjnie nie inwestowali w sektor energetyczny.

 • Sektor energetyczny jest niezrównoważony, a kryzys w tym sektorze pogłębia się w tym roku, więc czy firma jest w stanie utrzymać się na rynku i ponownie stać się dominującą?

5. Continental Resources Inc ($CLR+0.0%)

Prawie 200% wzrost utrzymał firmę w 2021 r., niestety nie utrzymał się do końca roku i nieznacznie spadł.

 • Zwrot od początku roku do chwili obecnej - 167,1%

Continental Resources jest spółką działającą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest największym dzierżawcą i jednym z największych producentów ropy naftowej na polach naftowych w Północnej Dakocie i Montanie.

 • Spółka wykazuje duży potencjał, ponieważ z roku na rok zmniejsza swoje ujemne wartości i staje się całkiem rentowna (do 2021 roku).

Podobnie jak Devon Energy $DVN+0.0%, Continental Resources $CLR+0.0% korzysta z rosnących cen ropy naftowej, które osiągnęły poziom niewidziany od 2014 r., ponieważ gospodarka światowa otrząsnęła się z zeszłorocznego wstrząsu wywołanego pandemią, a niedobory dostaw są powszechne.

Światowy kryzys energetyczny trwa nadal z powodu wojny, dlatego uważam, że spółka może być świetną inwestycją na 2022 rok.

Wniosek

Nie twierdzę, że ubiegłoroczny wzrost będzie kontynuowany, ale warto zwrócić uwagę na to, że są firmy, które mogą wykorzystać swój sukces. Widzę pewne szanse we wszystkich wymienionych jednostkach, ale najmniej w Modern, gdzie główny "boost" był spowodowany pandemią Covidów. Kryzys naftowy i energetyczny pogłębia się coraz bardziej, na czym mogą skorzystać dwaj wspomniani zwycięzcy z 2021 roku($DVN+0.0%, $CLR+0.0%).

 • Czy któraś z firm zdoła zdominować ten rok?

Należy pamiętać, że nie jest to doradztwo finansowe. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet