Rok 2023 bude extrémně těžký. Tady je několik tipů, jak se připravit a co dělat

Recese, možné opětovné zdražení ropy, zvyšování sazeb. Rok 2023 zatím přináší investorům samé nepříznivé vlivy. Jak by se měli investoři alespoň orientačně připravit a co by měli dělat?

Poté, co index S&P 500 zaznamenal v roce 2022 pokles o 19 %, se investoři oprávněně obávají, co přinese letošní rok. Inflace je stále vysoká, úrokové sazby stále rostou a hospodářský pokles je reálnou možností. Jak se připravit? S čím počítat?

Inflace klesá. Je však stále nejvyšší za dlouhou dobu. Zdroj

Začíná to přemýšlením o možných scénářích poklesu v nejbližší době. Nejchytřejší investoři si vždy uvědomují, jaké faktory jsou pro trhy a ekonomiku v daném okamžiku nejnaléhavější. A jaká největší rizika právě teď hrozí nám? 🤔

Sazby

Téměř nejdůležitější je to, co dělá Federální rezervní systém. Americká centrální banka má za úkol nejen udržovat nízkou nezaměstnanost, ale také udržovat ceny v celé ekonomice pod kontrolou.

Aktuálně Fed také zvedl znovu sazby. Zdroj

Vzhledem k tomu, že inflace je od poloviny roku 2021 na historicky vysoké úrovni, musel Fed od loňského roku agresivně zvyšovat úrokové sazby, aby obnovil rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Jestli jsme se za posledních deset let něco naučili, tak to, jak velký vliv má Fed na sentiment investorů. Investoři začali oceňovat uvolněnou měnovou politiku, protože může stimulovat hospodářský růst a zvyšovat ceny aktiv. Od začátku roku 2012 do konce roku 2021 rostl index S&P 500 složeným ročním tempem přes 14 %, což je mnohem více než jeho historický průměr 10 %. Velkou zásluhu na tom mají nízké úrokové sazby a výrazné rozšiřování rozvahy Fedu.

Indexu se v posledních letech výrazně dařilo

Inflace zůstává zvýšená. To automaticky znamenaná, že úrokové sazby se v dohledné době nesníží. A to by mohlo tlačit na ocenění akcií, což by investoři měli mít na paměti při alokaci svých portfolií a rozhodování, jaké společnosti vlastnit.

Bydlení

Další věc - úrokové sazby vzrostly a s nimi i sazby hypoték. Vzhledem k tomu by investoři neměli ignorovat další důležité riziko, kterým je ochlazující se trh s bydlením. Podle údajů klesala mediánová cena domů v USA každý měsíc počínaje květnem loňského roku. A co víc, počet prodaných domů v měsíci prosinci se meziročně snížil o 37 %. A to by mohlo podle odborníků rozjet řetězovou reakci. Důvodem je tzv. efekt bohatství, kdy domácnosti, které se cítí bohatší, mají tendenci více utrácet. 

Klesající cena domů. Zdroj

Recese

Vyšší úrokové sazby vyvolaly očekávání, že Spojené státy letos vstoupí do plnohodnotné recese, pokud v ní již nejsou. Podniky snižují náklady a propouštějí zaměstnance, odhady růstu tržeb jsou tlumené a spotřebitelská důvěra je snížená.

V případě recese je pravděpodobné, že zisky podniků budou silně zasaženy. To jsme již začali pozorovat na nedávných finančních zprávách velkých bank, které jsou často považovány za ekonomické zvěstovatele. Zatímco banky JPMorgan Chase a Bank of America vykázaly jednociferné zisky, banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a Citigroup zaznamenaly dvouciferný meziroční pokles zisku. Psal jsem o tom taky třeba zde: Tak co bude? Výsledky amerických bank možná předpovídají děsivou budoucnost

Když nastane sebemenší riziko, že recese může přijít, je pro investory nejlepším řešením řádně připravit svá portfolia, aby se lépe chránila před rizikem poklesu. To znamená hledat společnosti, které jsou odolné a odolávají recesi, na rozdíl od těch, které jsou nerentabilní, spekulativní a zatížené dluhy. Typicko bývá jako příklad uváděn třeba $PG+0.0%.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Já jsem připravený s penězi bokem 😁

To je asi optimální 😁