S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Jak chronić swoje inwestycje w kryptowaluty? Portfele kryptowalutowe oferują najlepsze rozwiązanie

Wierzę, że wielu czytelników Buliosa wie, o czym mówimy i wie, w którą stronę biegnie zając. Zwłaszcza jeśli poważnie myślisz o inwestowaniu w kryptowaluty, a zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, zakupione przez Ciebie monety prawdopodobnie znajdują się w jakimś portfelu. Jeśli nie, to po pierwsze popełniasz wielki błąd, a po drugie masz szczęście, że natknąłeś się na ten tekst. Dowiesz się z niego, jak właściwie działają te portfele i dlaczego ważne jest przechowywanie w nich kryptowalut.

To niewielkie urządzenie oferuje obecnie najlepszą możliwą ochronę przed kradzieżą portfela kryptowalut.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jest to promocja i nie otrzymuję wynagrodzenia od żadnego producenta portfeli kryptowalutowych. Piszę ten post wyłącznie z perspektywy użytkownika.

Jak najszybsze opuszczenie giełdy

Podobnie jak ja, prawdopodobnie kupiłeś swoją kryptowalutę za pośrednictwem giełdy, których obecnie jest wiele. Mam doświadczenie z Coinbase $COIN+16.8%, Binance i obecnie z Change Invest. To, który z nich jest najlepszy, pozostawiam wyłącznie Waszej ocenie, nie jest to zresztą tematem tego wpisu. Najważniejsze jest to, że giełda pozwala na transfer. Dlaczego? Istnieje wiele powodów. Możesz zgubić telefon komórkowy, ktoś może go ukraść, ktoś może się do niego włamać, centrala może mieć problemy techniczne, może dojść do ataku hakerskiego. To wszystko są kwestie, którymi nadal można się zajmować, na dobre i na złe.

Największym ryzykiem związanym z pozostawieniem kryptowalut na giełdach jest jednak to, że tak naprawdę nie jesteś ich właścicielem. Jeśli miałbym to do czegoś porównać, to do "posiadania" akcji za pośrednictwem niektórych brokerów internetowych.

Zanim przejdziemy do opisu portfeli, chciałbym nadmienić, że w tym momencie mam do czynienia z portfelami czysto sprzętowymi. W przypadku portfeli mobilnych lub stacjonarnych obowiązują oczywiście zagrożenia, o których mowa kilka linijek wyżej.

Co to jest portfel sprzętowy?

Jak sugeruje tytuł i zdjęcie otwierające artykuł, jest to urządzenie namacalne. Portfel posiada własny procesor, dzięki czemu generuje klucze prywatne bezpiecznie w trybie offline, co uniemożliwia kradzież Twoich monet przez Internet.

Oczywiście portfel sprzętowy może zostać fizycznie skradziony, o czym również należy pamiętać. Jeśli więc złodziej ukradnie Twój portfel i nie będzie miał kodu PIN do "logowania", a co ważniejsze, Twoich nasion, nie będzie mógł dostać się do Twoich monet. Nasiona to najczęściej 24- lub 16-cyfrowy ciąg słów, który jest tworzony podczas pierwszego uruchomienia portfela.

Dlatego zdecydowanie zaleca się przechowywanie nasion i kodu PIN w innym miejscu niż portfel. Pamiętaj, aby nie robić zdjęć ani nie zapisywać tej ochrony w formie elektronicznej w dowolnym miejscu. To w pewnym sensie sabotowałoby cały proces unikania ryzyka kradzieży w sieci 😅.

Nasiona. Twoja ochrona przed inwestowaniem, nie zmarnuj jej.

Uwagi praktyczne

  • Bez problemu można kupić portfel sprzętowy, na przykład na stronie Alza i innych. Cena różni się w zależności od producenta i wielkości pamięci portfela, czyli tego, ile rodzajów monet można w nim "upchnąć". Osobiście używam portfela firmy Ledger od kilku miesięcy i jestem z niego zadowolony, nie napotkałem żadnych problemów. Również Trezor jest bardzo rozpowszechniony.
  • Konfiguracja portfela zajmuje około pół godziny, ale proces ten jest intuicyjny i naprawdę każdy może go wykonać.
  • Monety nie znajdują się bezpośrednio w portfelu użytkownika, ale w blockchainie. Jesteś wymieniony jako właściciel pod kodem swojego portfela.
  • Jeśli jesteś hodowcą Bitcoin $BTCUSD+3.8% lub Ethereum $ETHUSD+2.5%, ten typ portfela jest po prostu koniecznością, nic na to nie poradzę.

Oczywiście jeśli się w czymś mylę i mam wypaczone pojęcie, zapraszam do komentowania w komentarzach, ucieszy mnie każda informacja zwrotna😉.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet