S&P 500 ^GSPC
5,136.18
+0.78%
Nvidia NVDA
$820.10
+3.66%
Meta META
$503.41
+2.71%
Amazon AMZN
$178.62
+1.05%
Tesla TSLA
$202.96
+0.54%
Apple AAPL
$179.78
-0.54%
Alphabet GOOG
$139.16
-0.44%
Microsoft MSFT
$415.05
+0.34%

Inwestując 400 euro miesięcznie, można w ten sposób osiągnąć majątek o wartości 3 mln euro.

Nie musisz inwestować dziesiątek tysięcy miesięcznie, aby zdobyć wielką fortunę. Wystarczy postępować zgodnie z systemem, aby zgromadzić miliony na miłą emeryturę. Jeśli dobrze rozegrasz swoje karty i nie wpadniesz w panikę, możesz być w pełni bezpieczny na emeryturze. Oto, jak to zrobić.

Podążanie za systemem jest bardzo ważne przy inwestowaniu.

Co da Ci inwestowanie 400 dolarów miesięcznie?

Jeśli masz dodatkowe 400 euro miesięcznie przez cały okres pracy zawodowej, możesz zgromadzić poważny majątek, z którym będziesz mógł cieszyć się miłą emeryturą, a może nawet odłożyć coś dla swojej rodziny. Jeśli zainwestujesz 400 euro miesięcznie przez 43 lata, a Twoje oszczędności przyniosą średni roczny zwrot w wysokości 10,5%, to w efekcie będziesz miał 3,3 mln euro/dolarów. I to powinno wystarczyć, aby w pełni cieszyć się emeryturą.

To oczywiście rodzi pytanie: Jak osiągnąć średni roczny zwrot z inwestycji w wysokości 10,5%? Krótka odpowiedź brzmi: zwrot ten nie jest w żaden sposób gwarantowany. Jeśli jednak skierujemy swoje inwestycje na przykład do funduszy indeksowych S&P 500 i będziemy je utrzymywać przez wiele lat, istnieje duża szansa, że uda nam się to osiągnąć. W latach 1957-2021 indeks S&P 500 przyniósł inwestorom średni roczny zwrot w wysokości 10,5%, a to wystarczająco długi okres obserwacji, aby wyrobić sobie zdanie na ten temat. Nie oznacza to jednak, że indeks osiągał w tym okresie niezmiennie dobre wyniki w każdym roku. W rzeczywistości w ciągu tego czasu przez kilka lat znajdował się on na terytorium ujemnym, ale w rezultacie w dłuższym okresie obserwacji udało się go wygenerować.

Ta średnia roczna stopa zwrotu wynosząca 10,5% uwzględnia raczej lata, w których indeks był silny, jak również lata, w których osiągał gorsze wyniki. Jeżeli jednak mówimy o inwestowaniu na szerokim rynku przez ponad 40 lat, to istnieje duża szansa, że nasz portfel będzie miał porównywalną stopę zwrotu.

Pomyśl o tym

Niektórzy ludzie zaczynają koncentrować się na oszczędzaniu na emeryturę dopiero po trzydziestce, czterdziestce lub nawet później. Jeśli jednak Twoim celem jest zgromadzenie milionów w podeszłym wieku i nie chcesz co miesiąc wydawać na ten cel mnóstwa pieniędzy, musisz zacząć wcześnie.

W naszym przykładzie przyjęliśmy 43-letni okres oszczędzania. Jest to rozsądne, jeśli zaczniemy przeznaczać środki na oszczędności emerytalne w wieku 24 lat, a naszym celem będzie przejście na emeryturę w wieku 67 lat, czyli w pełnym wieku emerytalnym dla celów Social Security, jeśli urodziliśmy się w 1960 roku lub później, więc benchmark jest obiektywnie poprawny.

Mam nadzieję, że ten artykuł otworzył Ci trochę oczy i wskazał możliwości oszczędzania na emeryturę poprzez inwestowanie. 400 euro może niektórym wydawać się dużo, ale jeśli masz partnera, z którym planujesz żyć całe życie i cieszyć się emeryturą, to jest to tylko 200 euro miesięcznie, a to nie jest dużo, jeśli mówimy o realnej możliwości zaoszczędzenia gdzieś ponad 3 milionów euro. Nie należy traktować tego jako porady inwestycyjnej, a jedynie jako inspirację i wskazanie możliwości. Do napisania tego artykułu zainspirował mnie wpis z portalu Fool.com

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet