S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Všechny varovné kontrolky zběsile blikají: Finanční katastrofa na obzoru?

Světová geopolitická a finanční situace není zrovna přívětivá. NEjvyšší inflace za posledních čtyřicet let, válka nebo třeba přiškrcené dodávky ropy. To vše by mohlo vést svět ke globální recesi. Mnoho ukazatelů nevypadá pozitivně. Jeden zásadní však přímo křičí své varování! Část výnosové křivky v USA se poprvé od roku 2006 obrací směrem dolů.

Blíží se celosvětový ekonomický problém?

Státní dluhopisy se znovu propadly a poslaly široce sledovanou část americké výnosové křivky k první inverzi za posledních 16 let. Křivka se zplošťuje, protože investoři sázejí na to, že Federální rezervní systém zpřísní svou politiku dostatečně rychle, aby riskoval trvalé zpomalení růstu.

Vývoj inflace v USA za poslední rok. Zdroj: tradingeconomics.com

Výnosy amerických pětiletých dluhopisů vzrostly o devět bazických bodů na 2,63 % a dostaly se tak nad úroveň výnosů třicetiletých dluhopisů. Kratší splatnosti se v letošním roce prodávají rychleji než jejich dlouhodobější protějšky, protože investoři více očekávání, že Fed zvýší sazby v rámci boje proti inflaci.

https://www.youtube.com/watch?v=mrbMkSRhiRY

Fed tento měsíc poprvé od roku 2018 zvýšil svou základní úrokovou sazbu a zavázal se, že bude ve zvyšování pokračovat ve snaze zpomalit inflaci, která běží nejrychlejším tempem za posledních čtyřicet let. Obchodníci sázejí na to, že centrální banka do konce roku zvýší svou referenční sazbu o 200 bazických bodů. Předseda Jerome Powell minulý týden uvedl, že centrální banka je připravena v květnu zvýšit sazby o 50 bazických bodů, pokud bude takový krok nutný ke kontrole cenových tlaků.

Powell se také ohradil proti obavám, že by inverzní výnosová křivka signalizovala, že ekonomika směřuje k recesi, a uvedl, že má větší smysl zaměřit se na kratší konec, kde křivky zůstávají strmé. Mnoho odborníků si však myslí opak. Doufejme, že se Fed neplete. Kdo měl pravdu se ale stejně dřív nebo později dozvíme 🤷

Toto není investiční doporučení. Jde čistě o mou amatérskou analýzu aktuální situace. Jako zdroj mi posloužila zpráva agentury Bloomberg.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @bikowy má karmu 40 a je členem této skupiny od 23/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Těmito zprávami se nesmíš nechat vyděsit. Stejně s tím nic neuděláme a nezbývá než doufat, že to ti zodpovědní vyřeší... můžeme se maximálně snažit z takové situace něco vytěžit 🤷

Jo, tak jasně. Ze spaní mě to nebudí... jen mi to přišlo jako zajímavá informace. První takový obrat za 16 let už musí něco znamenat.

To každopádně. Ale že se nacházíme ve zvláštní době vidí asi každý :D