Ve světě investic nastává nový řád. Co tím Nassim Taleb myslí?

Spousta investorů v dnešní době vyhlíží, a očekává výhru FEDu nad inflací. Povětšinou se investoři domnívají, že po zkrocení inflace se vrátíme zpět do starých kolejí. Vůbec tomu ale tak nemusí být. Podle Nassima Taleba se totiž můžeme ve světě investic připravit na nový řád.

Také očekáváte, že se po zkrocení inflace vrátíme zpět do starých a zavedených kolejí? Nemusí tomu tak úplně být. Podle Nassima Taleba totiž na amerických trzích může dojít k situaci, na kterou nebude spousta investorů připravena, a kterou dokonce ani spousta investorů nezažila.

Nassim Nicholas Taleb

Kdo je vlastě Nassim Taleb? Jedná se bývalého obchodníka s opcemi, matematického statistika a analytika rizik. Taleb si prošel spoustou pozicemi, což mu dává na aktuální situaci poměrně dobrý nadhled. Je také odborníkem na matematické finance, manažerem hedgeových fondů a obchodník s deriváty a v současnosti je uveden jako vědecký poradce ve společnosti Universa Investments .

Taleb kritizoval metody řízení rizik používané finančním průmyslem a varoval před finančními krizemi, následně profitoval z finanční krize z konce 21. století. Je zastáncem toho, čemu říká robustní společnost, což znamená společnost, která dokáže odolat těžko předvídatelným událostem.

Minulost

Abychom pochopili, co tou změnou řádu Taleb myslí, tak se musíme podívat trochu do minulosti. Konkrétně se zaměříme na úrokové sazby. Ty totiž mohou být hlavním kamenem úrazu. Když se podíváme do minulosti, tak za posledních 10 až 15 let se pohybovaly úrokové sazby kolem 0, tedy až na výjimku, kterou byl rok 2019 kde byl peak a to necelé 2,5 %. Spousta investorů tedy nezažila období, kde by úrokové sazby byly vyšší jak 1 %.

Graf vývoje úrokových sazeb.

Spoustu lidí totiž objevilo kouzlo investování po velkém propadu trhů v roce 2020, kde byly zase úrokové sazby velmi nízké. Na trhu byly zkrátka peníze skoro zadarmo, které si kdokoliv mohl vzít. Firmy toho samozřejmě využívali. Tím pádem firmy neměli problém sehnat peníze na investice do svojí expanze prakticky zadarmo. Toto se netýká jenom firem, ale i například nemovitostí, kdy byly domácnosti schopné postavit dům z peněz, které byly prakticky zadarmo. Tato situace vyhnala valuace akcií a nemovitostí do nesmyslných výšin. Taleb tuto dobu přirovnává k Disneylandu.

Disneyland skončil, děti se vracejí do školy. Nebude to tak hladké, jako to bylo posledních 15 let.

Zkrátka a jednoduše si Taleb myslí, že to v budoucnu retailový investoři nebudou mít tak jednoduché, jak si myslí, a spoustu z nich dostane životní školu.

Součastnost

Podle Taleba je aktuálně na trzích poměrně početná generace investorů, kteří buď zapomněli na důležitost cashflow, anebo zkrátka tuto důležitost nebrali ani v úvahu. Zkrátka za poslední tři roky na trzích panovala taková situace, že ať už jste koupili cokoliv tak to zkrátka rostlo. Investoři se nebojí investovat do firem, které neprodukují žádné cashflow. Absenci cashflow si zkrátka odůvodňují investicí do budoucnosti a do potenciálu firmy.

Je tu ale jeden malý problém. Vzhledem k vysoké inflaci, kterou se FED snaží krotit pomocí zvyšováním úrokových sazeb, náhle vymizely trhu všechny levné peníze. Toto přispělo k ochlazení ekonomiky, kdy se firmy a spotřebitelé snaží co nejvíc šetřit, a zároveň se snaží zbytečně se nezadlužovat.

Tato situace přispěla k poklesu významných investic firem do expanze, které jsou většinou z části financovány z dluhu. Nadále poklesla také poptávka po hypotékách na pořízení nemovitosti. Vysoká inflace také zvedla ceny všech produktů a služeb, tím pádem poměrně dost utlumila výdaje domácností. Všechny tyto faktory se promítají do cen akcií a také nemovitostí.

Celé ty roky se aktiva nafukovala jako blázen, je to jako nádor, myslím, že je to nejlepší vysvětlení.

Zde dám Talebovi za pravdu, protože už i některé firmy, které propouštěly, tak ve svých prohlášeních propouštění uvedly jako důsledek rychlého růstu v minulosti, kdy aktuálně stagnují na místě, nebo případně už tak rychle nerostou. Tím pádem mají přebytek zaměstnanců z dob rychlého růstu. Zkrátka a jednoduše jsou vysoké úrokové sazby poměrně dost velkým problémem pro rostoucí společnosti. Zvláště potom pro ty, které nevykazují žádné cashflow.

Nový řád

Podle Taleba, ale i na výše uvedeném grafu, můžeme pozorovat, že úrokové sazby aktuálně dosahují úrovní, které byly v minulosti poměrně běžné. Jak můžeme z grafu výše vidět, tak velké snižování úrokových sazeb se používalo pouze v krizích, kdy se FED pomocí tohoto snažil znovu co nejrychleji nastartovat ekonomiku.

Zkrátka a jednoduše už se na trhu nevyskytují levné peníze. Podle Taleba je ale velkým problémem to, že investoři stále počítají s tím, že jakmile se FEDu podaří zkrotit inflace, tak se úrokové sazby zase vrátí zpět někde k hodnotám kolem 0, a na trzích zase začnou pršet levné peníze. Zkrátka a jednoduše je to jediný stav, který většina investorů zná.

Tito investoři ale můžou v budoucnu dostat poměrně slušnou lekci ze strany FEDu. Podle Taleba je totiž dosti pravděpodobné, že se zpět do doby levných peněz nevrátíme. Jakmile FED vyhraje boj nad inflací, tak bude pravděpodobně opatrnější a ponechá úrokové sazby nad jedním, nebo dvěma procenty. Tato situace zpomalí růst firem a jejich zisků. Firmy, které nyní negenerují žádné cashflow, budou mít v této situaci velké problémy.

Vzhledem k tomu, že Taleb vidí budoucnost ohledně trhů tak, že zkrátka budou na trzích chybět levné peníze, které by mohli společnosti ve velkém využívat k expanzi, tak si myslí že investoři nyní trhy příliš přeceňují. Zkrátka a jednoduše trhy oceňují tak, jako by i v budoucnu měly být úrokové sazby blízko 0, a na trh by se měly vrátit levné peníze. To se ale podle Taleba nestane, a investoři by si měli zvykat na nové prostředí vyšších úrokových sazeb, které bude mírně ochlazovat ekonomiku.

Taleb se domnívá, že v budoucnu se už nemusíme dočkat takto vysokých růstů a výnosů z akcií právě v důsledku vyšších úrokových sazeb. Zkrátka se vrátíme zpět do historie, kdy nebylo moc velkým zvykem, aby byly úrokové sazby velmi blízko 0, a pro investory nastane naprosto nová situace na kterou nejsou zvyklí.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Zdroje:

https://finance.yahoo.com/news/black-swan-taleb-warns-disneyland-141920232.html

https://www.businessinsider.in/cryptocurrency/news/black-swan-author-nassim-taleb-warns-stocks-are-hugely-overvalued-and-the-easy-money-era-is-over-for-investors/articleshow/97532382.cms

https://www.macrotrends.net/2015/fed-funds-rate-historical-chart

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Aby firmy mali na plánované capexy, budú musieť mať cashflow i nízke dlhy.

Přesně. Podle mě nízké dluhy budou nejdůležitější, hlavně v obdobích vyšších úrokových sazeb.