S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Jak investovat do meme akcií a nespálit se?

Meme akcie vzaly svět útokem a společnosti jako GameStop $GME+1.1%  a AMC Entertainment Holdings $AMC+8.2%  dosáhly v tomto roce rekordních výnosů. Investice do nich či podobných akcií se proto mohou zdát lákavá, protože přiznejme si to, kdo by netoužil po takto lukrativních výnosech.

 

Ale meme akcie mohou být také samozřejmě neuvěřitelně rizikové. Jsou proslulé svým nečekaným růstem a ceny jejich akcií často vůbec neodpovídají základům jejich podnikání. Většina meme akcií jsou společnosti, které se potýkají s problémy, a růst cen jejich akcií je způsoben spíše drobnými investory, kteří houfně nakupují jejich akcie, které nejsou podložené organickým růstem, určitou stabilitou nebo potenciálem jejich podnikání. 

 

Fomo efekt je silná věc, díky které může být někdy vážně těžké ignorovat tyto růsty a jen tak postávat na straně, zatímco ostatní vydělávají stovky procent. Pokud jste se vážně rozhodli do nějaké meme akcie zainvestovat, zde je několik strategií (typů), které vám mohou pomoci udržet vaše peníze v bezpečí a nedopadnout nakonec například s pozicí 80% v mínusu.

 

 

1. Investujte pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit

Bez ohledu na to, které akcie si vyberete, je důležité se ujistit, že si investici můžete dovolit hned teď. Pokud vám chybí peníze a máte problém s placením účtů, nemusí být na investování ta nejlepší doba. To však platí zejména v případě, že kupujete meme akcie. Protože růst cen meme akcií obvykle neodpovídá základním údajům společnosti, jsou tyto investice náchylné k velkým cenovým výkyvům a volatilitě.

Například společnost GameStop zaznamenala v lednu letošního roku nárůst ceny o téměř 800 % během zhruba jednoho týdne. Jen o několik dní později ztratila přibližně 85 % své hodnoty. Tuto volatilitu může být těžké překousnout, proto se tak trochu s vaší investicí už dopředu rozlučte. Pokud se tedy rozhodnete investovat, investujte pouze tolik, kolik si můžete dovolit potenciálně ztratit.

 

2. Ujistěte se, že zbytek vašeho portfolia je silný

Vkládat všechna vejce do jednoho košíku je při investování nebezpečný krok a u meme akcií je to ještě riskantnější, protože mohou být velmi volatilní. Z tohoto důvodu je dobré se ujistit, že zbytek vašeho portfolia tvoří solidní investice.

Kolik přesně akcií byste měli vlastnit, závisí na vaší investiční strategii. Pokud investujete do jednotlivých akcií, snažte se koupit alespoň 10 až 15 různých akcií z více odvětví. Pokud investujete do podílových fondů nebo ETF, každý fond již může obsahovat stovky nebo tisíce akcií z různých odvětví, čímž získáte okamžitě diverzifikované portfolio.

 

Vlastnit dostatečný počet akcií je však jen polovina problému, stejně důležité je zajistit, aby tyto akcie byly silné. Zdravé společnosti mají dobré finanční výsledky, schopný tým vedoucích pracovníků a silnou konkurenční výhodu ve svém oboru. U těchto akcií je větší pravděpodobnost, že v průběhu času porostou a přežijí volatilitu trhu, a čím více takových společností budete mít ve svém portfoliu, tím lépe budete schopni kompenzovat případné ztráty spojené s memetickými akciemi. Jednoduše řečeno, zajistěte vaše portfolio tak, aby jakoukoli ztrátu, kterou teoreticky vytvoří vaše obchodování meme akcií zase vykompenzovaly ostatní pozice v portfoliu.

 

3. Neočekávejte, že zbohatnete přes noc

Nejvýznamnějším lákadlem meme akcií je to, že mají potenciál dosáhnout výbušných výnosů přes noc. Je sice pravda, že můžete vydělat hodně peněz v relativně krátké době, ale zbohatnout s meme stocks je těžší, než se zdá.

 

Chcete-li s meme stocks vydělat peníze, musíte investovat brzy, když je cena ještě nízká. Protože však tyto investice obvykle zaznamenávají výrazný růst během několika dní, nemůžete si dovolit čekat příliš dlouho. Ne všechny akcie však budou dosahovat tak raketových výnosů jako GameStop, takže pokud investujete příliš brzy, může se stát, že nakonec koupíte akcie, které nikam nepůjdou a bude trvat klidně roky, než se jim vůbec nějakého růstu dostane.

 

Prodej ve správný čas může být také výzvou. Pokud prodáte příliš brzy, akcie by mohla dále prudce růst a vy byste o tyto zisky přišli. Pokud však s prodejem budete čekat příliš dlouho, může se stát, že se cena již propadla. To neznamená, že s meme akciemi nelze vydělat peníze. Jen do toho nechoďte s očekáváním, že se stanete milionářem přes noc, protože to je neuvěřitelně obtížný cíl.

 

Meme akcie jsou v současnosti jednou z nejmódnějších investic, ale mohou být také nebezpečné. Pokud jsou pro vás tou správnou volbou, ujistěte se, že podnikáte kroky k ochraně svých peněz. A pokud pro vás nejsou tou nejlepší volbou, existuje spousta jiných investic. Když už se ale do meme akcií investovat rozhodnete, udělejte mi nejdřív prosím tu laskavost a nejdříve se seznamte se širším trhem a momentální situací na akciových trzích. Jako začátečníci byste se rozhodně měli meme akciím vyhnout.

 

Varování: tohle není investiční doporučení, tak se prosím řiďte vlastním rozumem.

Zdroj

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

V lednu jsem se docetl o GME... v unoru jsem se pripojil na Reddit, WSB a nakoupil AMC za 6,87 a pak 7,85. Prodaval jsem 17.6. za 62,- a 21.6. za 55,8 Od 16.7. kupuji CLOV. Mam 61000ks za prumer 8,17Taky ale mam 300ks GME za 193  :-(MEME jsou fajn   :-D

@tomaspetrasek To zní jako docela velké dobrodružství. Tak ať to dopadne hlavně s tím $GME+1.1% pokud možno dobře. 😅

Díky, naštěstí jsem mezitím otočil PLTR, FUBO a MVST a to vydělalo bohatě na GME ( a navíc jak říkají Apes - dokud neprodáš, není to ztráta :-)  )

páni skoro 11 milionů do $CLOV+0.7% chce vážně odvahu

Partner

A nebude pak to "investování" trochu nuda? 😂

Mně se osvědčilo do nich neinvestovat. 😃