Dva ETF fondy, které se perfektně hodí na momentální situaci s delta variantou

Míra růstu HDP (hrubého domácího produktu) USA zůstává relevantně stabilní, ale hlavním problémem je nadále volno na trhu práce. Víme, že Fed používá míru nezaměstnanosti jako jedno ze svých hlavních měřítek ekonomického zdraví a prosperity, takže když vidíme, že míra nezaměstnanosti klesla z červnových 5,9 % na červencových 5,4 %, což je nejnižší hodnota od března 2020, kdy činila 4,4 %, pomáhá to zajistit a ujistit se, že se nabídka práce/poptávka po práci vrací do rovnováhy.

 

Jediné, co se prozatím nezměnilo, bylo očekávání trhu, že Fed neplánuje zvedat úrokové sazby nejdříve koncem roku 2022, tím pádem zůstávají investoři přesvědčeni o jisté finanční podpoře trhů alespoň po dobu celého příštího roku. Upřímně zůstávám i přes tyto nedávné zprávy opatrný ohledně budoucích výhledů amerických trhů, přece jen tu máme neuvěřitelně přepálené indexy S&P 500 a Nasdaq 100, které teď snad už každým týdnem pravidelně dosahují nových výšin.

 

Pokud bude ekonomika i nadále vykazovat pokrok v podobě růstu HDP i nižší míry nezaměstnanosti, zatímco Fed bude udržovat uvolněné podmínky (úrokové sazby na nule), existuje podle mě cesta k vyšším cenám akcií a růstu těchto indexů i po celý zbytek roku 2021. Než se však tento příběh naplní, existují tři potenciální problémy, které by tuto ideu mohly jednoduše překazit, a to zvyšující se inflace, neuvěřitelná zadluženost americké vlády a koronavirové varianty jakou je například delta. 

 

Dnes bychom se měli dozvědět poslední červencové inflační hodnoty, tak jsem sám zvědaví, jak na ně trh zareaguje. Minimálně se očekává mírné snížení na 5,3 %, pokud se ale hodnota ukáže být ještě nižší vzpomeňte si na mě až ceny akcií při otevření burzy vystřelí nahoru. Zadluženost USA je spíše dlouhodobý problém a myslím si, že i přesto, že na něj země jednou definitivně doplatí, pravděpodobně nepřeruší potenciální nárůsty po zbytek roku 2021. Co by však značným problémem mohlo být je delta a podobné varianty koronaviru, schopné způsobit nový lockdown a všem nám proces restrikcí a omezení zase připomenout. Podívejme se společně na dva ETF fondy, které by ze zmíněných hodnot a informací mohli profitovat a které budu po celý zbytek týdne a celého měsíce srpna pestře sledovat.

 

 

Direxion Work From Home ETF $WFH-0.2% 

Varianta delta se stala skutečným problémem jak pro ekonomiku USA tak i svět obecně. Přestože denní počty případů prudce rostou, nezdá se, že bychom čelili výraznému uzavírání podniků tak, jako tomu bylo v roce 2020. Ve skutečnosti to vůbec nevypadá, že by to někdo vůbec řešil. To je dobré pro zdraví americké a světové ekonomiky, ale vypadá to, že se zase blíží globální návrat online a trend práce z domova. Mnoho společností plánuje v dohledné době prodloužit možnost práce na dálku, dokud neodezní delta varianta (a všechny následné varianty).

 

$WFH-0.2%  je jedním z nejlepších způsobů, jak tento trend zahrát, protože se fond zaměřuje na cloudové technologie, kybernetickou bezpečnost, online zprávu projektů a dokumentů ale i obecně vzdálenou komunikaci. Jinými slovy, na všechny oblasti, po kterých bude v souvislosti s trendem práce z domova silná poptávka. $WFH-0.2%  za poslední tři měsíce překonal výkonnost indexu S&P 500 o přibližně 6 %, takže o tento investiční trend je již určitý zájem, ale mám pocit, že potenciál fondu nebyl ještě zdaleka dosažen, takže si myslím, že se momentální cena zdá naprosto rozumnou pro první investici.

 

iShares Core U.S. REIT ETF $USRT-0.4% 

REITs (Realitní investiční fond) byly v roce 2021 jedním z nejvýkonnějších sektorů na trhu, ale tato skupina čelí nejisté budoucnosti. Trh s rezidenčním bydlením je stále silný, ale zdá se, že vrchol růstu již pominul, a to i přes pokračující ultra nízké sazby. Pokud se bude delta varianta koronaviru dále šířit, mohlo by to vážně ovlivnit obchodní vyhlídky maloobchodních zařízení, nákupních center, kancelářských budov a všeho, co by mohlo zaznamenat pokles návštěvnosti.

 

$USRT-0.4%  má poměrně velkou alokaci v komerčních REIT, takže je v současném prostředí potenciálně vystaven určitému dodatečnému riziku. Na druhou stranu 35 % kombinovaná alokace do specializovaných a zdravotnických REITs by se mohla těšit relativně trvalé poptávce a 14 % alokace do průmyslových REITs by mohla těžit z nového biliónového infrastrukturního balíčku. 

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

A může si je pořídit i malý český člověk? Zběžně jsem prolétnul nabídku Fia a ani jeden tam není.