S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Utekl vám boom energetických společností? Na těchto opozdilcích můžete stále vydělat balík

Akcie energetických společností byly letos nejvýkonnějšími na trhu, když vzrostly o 42 %. A co víc - aktuální neveselá situace byla pro tyto společnosti naprosto pohádkovou příležitostí. Rostoucí ceny ropy a zemního plynu umožnily producentům prodávat své produkty za šílené ceny a splatit roky nahromaděné dluhy. V dohledné budoucnosti bude většina z nich schopna vyplácet větší dividendy a zpětně odkupovat akcie. A některé se dost možná teprve chystají na svou příležitost! Tady je můj výběr dvou takových!

Energetické a komoditní společnosti jsou teď na koni

Akcie, které zaostávají, se obvykle nacházejí v odvětvích v rámci energetiky, která nemají tak velký skok plynoucí z extrémně vysokých cen pro spotřebitele. Patří sem potrubní společnosti, které mohou být vázány na dlouhodobější kontrakty, a rafinerie, jejichž výkonnost závisí spíše na maržích než na aktuální ceně. Mám tu dvě takové:

DT Midstream $DTM+0.7% 

Společnost  která byla loni vyčleněna z energetické společnosti DTE Energy vlastní a provozuje plynovody a skladovací systémy. Společnost DT Midstream se zavázala snížit v příštím desetiletí emise uhlíku o 30 % a nedávno podepsala dohody o dodávkách vodíku a zachycování uhlíku. 

Cena této společnosti očividně nebyla tak přímo ovlivněna rostoucí cenou komodit a je tak dost možné, že její růst teprve přijde s drobným zpožděním.

Phillips 66 $PSX-2.8% 

PSX je jednou z největších rafinérských společností v USA. Rafinérie v uplynulém roce nesklízela takové zisky jako producenti ropy, ale někteří analytici očekávají, že se tento rozdíl v nadcházejících měsících zmenší. Americké rafinerie jsou dnes v dobré pozici, protože provozují svou činnost na levnějším zemním plynu než jejich evropské protějšky a jejich marže by měly růst.

PSX taktéž na svou příležitost zatím také stále čeká

V nedávné zprávě analytik J.P. Morgan $JPM+0.5% Phil Gresh napsal, že společnost by měla ve druhém čtvrtletí zaznamenat velké přínosy z těchto rostoucích marží a vidí před sebou také rostoucí poptávku po pohonných hmotách. To by mohlo pozitivně ovlivnit cenu rafinérské společnosti. 

Toto v žádném případě není investiční doporučení. Jde pouze o můj názor na základě dat z internetu a analýzy Aviho Salzmana. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @bikowy má karmu 39 a je členem této skupiny od 23/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Společnosti žijící z dlouhodobějších kontraktů můžou zaznamenat růst ceny pohonných hmot až s velkým zpožděním. To je pravda, otázka je, jestli nejsou zavázaní na takovou dobu, že už bude zase cena v normálu až by se to mohlo promítnout do jejich zisků...

Chápu. Ty kontrakty a závazky asi půjdou někde dohledat. Ale chtělo by to asi výrazně důkladnější analýzu :D