S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Strzelanina inwestycyjna: Snap vs Twitter, czyli który konkurent jest lepszym wyborem inwestycyjnym

Dziś zastanowimy się, która sieć społecznościowa jest lepszą inwestycją w strzelaninie Snap $SNAP+0.0% vs Twitter $TWTR. Obie te firmy oferują wiele korzyści i dobrych wiadomości, więc która z nich jest lepszą inwestycją? Jest jasne, że obie pozostają w tyle za swoim głównym konkurentem Meta Platforms $FB+0.0%, dla nas głównym liderem i mającym największe szanse na konkurowanie będzie $FB+0.0%.

Kto w przyszłości będzie mógł konkurować z Metą $FB+0.0%?

Twitter $TWTR i Snap $SNAP+0.0% są często uważane za outsiderów na rynku mediów społecznościowych. Obie firmy pozostają w cieniu Meta Platformy $FB+0.0%, która każdego miesiąca gości 3,6 miliarda osób na swoich platformach Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp.

A jednak obaj ci outsiderzy wciąż się rozwijają. W latach 2016-2021 roczny przychód Twittera wzrastał w tempie 15%, podczas gdy przychód firmy Snap $SNAP+0.0% wzrósł o 59%. Czy Snap $SNAP+0.0% będzie nadal wyprzedzał wzrost Twittera i generował większe przychody w przyszłości?

Różnice i podobieństwa

Twitter $TWTR i Snapchat $SNAP+0.0% obsługują bardzo różne rynki. Użytkownicy Twittera $TWTR zazwyczaj używają tej platformy do śledzenia rozwijających się wiadomości i trendów lub do dzielenia się swoimi przemyśleniami za pomocą krótkich "tweetów". Platforma Twittera $TWTR jest również powszechnie używana do śledzenia osób publicznych, celebrytów, mediów i marek, a nie przyjaciół czy członków rodziny.

Podstawowa platforma Snapchata $SNAP+0.0% jest zbudowana dla zdjęć i wideo "snapów", które automatycznie znikają, ale dodała do swojego ekosystemu oryginalne wideo, gry i soczewki rzeczywistości rozszerzonej (AR). Snapchat $SNAP+0.0% umożliwia użytkownikom publiczne udostępnianie filmów za pomocą funkcji Snap Map i Spotlight, ale jego główna platforma nadal skupia się na mniejszych sieciach rodziny i przyjaciół.

Obie firmy generują większość swoich przychodów z reklam cyfrowych, ale Twitter posiada również mniejszą firmę zajmującą się licencjonowaniem danych, która w zeszłym roku wygenerowała 11% jego przychodów.

Twitter zwiększa wydatki, aby osiągnąć cele na rok 2023

W 2021 r. przychody Twittera wzrosły o 37% do 5,08 mld USD.

Liczba monetyzowalnych aktywnych użytkowników (mDAU) wzrosła o 13% do 217 milionów. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z międzynarodowego MDAU, który wzrósł o 15% do 179 mln, równoważąc powolny 3% wzrost krajowego MDAU.

Twitter $TWTR wierzy, że przy 315 milionach aktywnych użytkowników może wygenerować roczny przychód w wysokości co najmniej 7,5 miliarda dolarów w 2023 roku. Cele te, które firma wyznaczyła podczas prezentacji dla analityków rok temu, sugerują, że jej przychody i liczba aktywnych użytkowników będą rosły w tempie 21,5% i 20,5% CAGR, odpowiednio, w latach 2021-2023.

W przeciwieństwie do Meta $FB+0.0%, Twitter $TWTR nie odnotował znaczącego spowolnienia sprzedaży reklam od czasu, gdy Apple $AAPL+0.0% zaostrzył standardy prywatności w systemie iOS. Średnie ceny reklam również rosną, ponieważ firma koncentruje się na sprzedaży droższych reklam "z dolnego lejka", które są skierowane tylko do potencjalnych klientów, zamiast tańszych reklam "z wyższego lejka", które służą do budowania szerokiej obecności marki.

JednakTwitter $TWTR również zwiększa wydatki, aby osiągnąć swoje ambitne cele. W 2021 r. firma odnotowała stratę netto w wysokości 221 mln USD, a analitycy spodziewają się, że w tym roku odnotuje kolejną stratę netto w wysokości 119 mln USD, ponieważ zwiększa zatrudnienie o około 20%.

Snap chce mieć bardziej dominującą pozycję na rynku

W 2021 r. przychody firmy $SNAP+0.0% wzrosły o 64% do 4,1 mld USD.

Firma odnotowuje znaczną poprawę w swojej działalności, ponieważ 11% wzrost w Europie i 41% wzrost w pozostałych częściach świata przewyższył 6% wzrost działalności w Ameryce Północnej.

Podczas prezentacji w Dniu Inwestora w lutym ubiegłego roku firma$SNAP+0.0% również wyznaczyła sobie ambitne cele dotyczące wzrostu. Firma twierdziła, że w ciągu najbliższych kilku lat może zwiększyć swoje przychody o około 50%, ale aktualizacja systemu iOS firmy Apple $AAPL+0.0% znacząco wpłynęła na jej wzrost w trzecim kwartale 2021 r. i poddała w wątpliwość te plany.

USDSNAP+0.0% w znacznym stopniu przezwyciężył te problemy w czwartym kwartale dzięki własnym usługom śledzenia danych. Ceny reklam nadal rosły, ponieważ marki zorientowane na Gen Z rozpoczęły nowe kampanie reklamowe. Na razie jednak analitycy spodziewają się, że przychody firmy $SNAP+0.0% wzrosną tylko o 37% w 2022 r. i 42% w 2023r.

Firma SNAP+0.0% zmniejszyła swoją stratę netto z 945 mln USD w 2020 r. do 488 mln USD w 2021 r., ale analitycy spodziewają się nieco większej straty netto w wysokości 560 mln USD w tym roku, ponieważ firma prowadzi ekspansję zagraniczną i inwestuje w nowe możliwości w zakresie wideo, gier i AR.

Wycena i werdykt

ZarównoTwitter $TWTR, jak i Snap $SNAP+0.0% ucierpiały w wyniku szerokiej wyprzedaży akcji spółek technologicznych w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Twitter $TWTR jest obecnie notowany na poziomie pięciokrotności tegorocznej sprzedaży, podczas gdy Snap $SNAP+0.0% jest notowany na poziomie dziesięciokrotności tegorocznej sprzedaży.

Snap $SNAP+0.0% może początkowo wydawać się droższy od Twittera $TWTR, ale rośnie dwa razy szybciej i wyznaczył sobie ambitniejsze cele na przyszłość. Snap $SNAP+0.0% ma również mniej kontrowersji związanych z wolnością słowa, fake newsami i cenzurą niż Twitter $TWTR i inne publiczne platformy społecznościowe.

Dlatego uważam, że Snap $SNAP+0.0% jest lepszym zakupem niż Twitter $TWTR, ale brak zysków może ograniczyć jego atrakcyjność w najbliższym czasie na tym trudnym rynku.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet