S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Je tohle varování před obrovským průšvihem? Podivné chování trhu naznačuje příchod zásadního pohybu

Na trhu se teď dějí podivné věci. V takových situacích můžeme vycházet z modelovaných nadcházejících situací. Nebo se můžeme uchýlit k analýze událostí proběhlých a současných. Právě historická data a aktuálně probíhající pohyby na trhu neznačí úplně pozitivní vývoj. Dokážeme z historických tabulek předpovědět přicházející recesi?

Recese na obzoru? Data něco naznačují...

Dojde v roce 2022 ke krachu na akciovém trhu? Většina Wall Street si to nemyslí, ale short selleři na to rozhodně sázejí.

Podle nejnovějších údajů společnosti S&P Global Market Intelligence vzrostl zájem o short pozice v indexu S&P 500 od konce loňského roku do poloviny března o 11 bazických bodů z 2,09 % na 2,2 %. Sázky proti akciím ve všech sektorech benchmarku s výjimkou finančního sektoru v tomto období významně vzrostly.
Největší skok zaznamenaly sázky proti akciím spotřebitelského sektoru, které během tříměsíčního období vzrostly o 74 bazických bodů na 5,24 %. Nárůst krátkých pozic přišel v důsledku trvale vyšších měsíčních inflačních tlaků, které působily na poptávku po zboží.

Následoval energetický sektor, který v polovině března zaznamenal skok o 72 bazických bodů a dosáhl 3,91 %, což je nejvyšší úroveň od října 2020, protože investoři vsadili na to, že raketový růst cen ropy pravděpodobně nevydrží.

Mezitím finanční sektor zaznamenal nejmenší nárůst ze všech sektorů, a to o pouhých 9 bazických bodů, protože bankovní sektor bude těžit ze zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému v tomto a příštím roce.

Zpráva přichází v době, kdy investoři nervózně sledují klíčový ukazatel, že trh může čekat pokles. Nejsledovanější část výnosů se zplošťuje a v úterý krátce invertovala v jevu, který má historickou zkušenost s předpovídáním recese, ekonomického poklesu, který obvykle vede k poklesu cen akcií. 

Názory se dost liší. Např.:

https://www.youtube.com/watch?v=HARfqfdATIE

Deutsche Bank $DB+2.1% ale upozornila, že trh pokračoval v růstu poté, co se křivka převrátila, ve všech šesti případech od roku 1978, kdy k inverzi došlo.

Indikátorů naznačujících potencionální recesi je víc. Víc než by bylo zdrávo. Na druhou stranu - těch opačných taky není úplně málo. Historická zkušenost v tomto případě není jednoznačně na jedné straně.

Dobrou zprávou je, že se zdá, že akcie mají duben opravdu rády. Alespoň to uvedl ve své poznámce hlavní tržní stratég společnosti LPL Financial Ryan Detrick a poukázal na to, že tento měsíc uzavřel v zelených číslech každý rok od roku 2006 s výjimkou roku 2012. "Nejenže je to v průměru nejlepší měsíc od roku 1950, ale také byl vyšší neuvěřitelných 15 z posledních 16 let." Nevím jak vás, ale mě tyhle statistiky vážně baví 😇

Toto není investiční doporučení. Jde čistě o můj amatérský názor na základě dat a analýz dostupných na internetů. Zejména mi pak posloužil analýza Alexandry Semenove.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 309 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Ta výnosová křivka mě celkem děsila, ale indexy další dva dny zůstaly v plusu, takže zatím asi dobrý

Doufejme 😇

Ta výnosová křivka mě celkem děsila, ale indexy další dva dny zůstaly v plusu, takže zatím asi dobrý