S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Czy to ostrzeżenie przed wielkimi kłopotami? Dziwne zachowanie rynku wskazuje na nadejście fundamentalnego ruchu

Na rynku dzieją się teraz dziwne rzeczy. W takich sytuacjach możemy opierać się na modelach nadchodzących sytuacji. Możemy też uciec się do analizowania wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości. Dane historyczne i obecne ruchy na rynku nie są do końca pozytywne. Czy na podstawie tabel historycznych można przewidzieć nadchodzącą recesję?

Recesja na horyzoncie? Dane wskazują na coś...

Czy w 2022 r. nastąpi krach giełdowy? Większość Wall Street tak nie uważa, ale krótkodystansowcy zdecydowanie na to stawiają.

Według najnowszych danych S&P Global Market Intelligence , od końca ubiegłego roku do połowy marca krótkie zainteresowanie indeksem S&P 500 wzrosło o 11 punktów bazowych z 2,09% do 2,2%. W tym okresie znacznie wzrosły zakłady przeciwko akcjom we wszystkich sektorach benchmarku z wyjątkiem sektora finansowego.
Największy skok nastąpił w zakładach na akcje sektora konsumenckiego, które wzrosły o 74 punkty bazowe do 5,24% w okresie trzymiesięcznym. Wzrost krótkich pozycji nastąpił w wyniku utrzymującej się wyższej miesięcznej presji inflacyjnej, która wpłynęła na popyt na towary.

W ślad za nim poszedł sektor energetyczny, w którym w połowie marca nastąpił skok o 72 punkty bazowe do 3,91%, najwyższego poziomu od października 2020 r., ponieważ inwestorzy założyli, że gwałtownie rosnące ceny ropy naftowej raczej się nie utrzymają.

Tymczasem sektor finansowy odnotował najmniejszy wzrost spośród wszystkich sektorów, bo zaledwie o 9 punktów bazowych, ponieważ sektor bankowy skorzysta na podwyżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w tym i przyszłym roku.

Wiadomość ta pojawia się w czasie, gdy inwestorzy nerwowo obserwują kluczowy wskaźnik świadczący o tym, że rynek może czekać pogorszenie koniunktury. Najbardziej oglądana część wyników spłaszczyła się i na krótko odwróciła we wtorek, co jest zjawiskiem historycznie potwierdzonym w przewidywaniu recesji- spowolnienia gospodarczego, które zwykle prowadzi do spadku cen akcji.

Opinie na ten temat są bardzo zróżnicowane. Na przykład:

https://www.youtube.com/watch?v=HARfqfdATIE

Deutsche Bank $DB+2.1% zwrócił jednak uwagę, że rynek kontynuował wzrost po odwróceniu krzywej, we wszystkich sześciu przypadkach od 1978 r., kiedy to doszło do odwrócenia.

Jest więcej wskaźników wskazujących na możliwość wystąpienia recesji. Więcej niż byłoby to rozsądne. Z drugiej strony, nie ma też zbyt wielu przeciwnych. Doświadczenie historyczne nie jest w tym przypadku jednoznacznie po jednej ze stron.

Dobra wiadomość jest taka, że akcje wydają się naprawdę lubić kwiecień. Tak przynajmniej twierdzi Ryan Detrick, główny strateg rynkowy LPL Financial , podkreślając, że od 2006 r., z wyjątkiem 2012 r., miesiąc ten zamykany był na zielono. "Jest to nie tylko najlepszy miesiąc od 1950 r., ale także 15 z ostatnich 16 lat, kiedy to średnia była wyższa". Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię takie statystyki 😇

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moja amatorska opinia oparta na danych i analizach dostępnych w Internecie. Szczególnie dobrze posłużyła mi analiza Alexandry Semenove.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet