Palantir: Życiowa szansa czy spektakularna pułapka na łatwowiernych inwestorów?

O Palantir mówi się wszędzie i bez przerwy. Wielu inwestorów nadal wierzy, że czas hamowania nadejdzie - i nadal kupują. Jest to bardzo interesująca firma z unikalnym produktem Żaden z nich... ale cena nadal nie chce na to wskazywać. Czy inwestorzy ci znaleźli się w pułapce śmierci w postaci gigantycznego szumu, czy też wkrótce nastąpi odwrócenie trendu?

Firma Palantir dysponuje całkowicie unikalną technologią. Źródło

Palantir Technologies $PLTR+1.2% to firma analityczna, która kiedyś przetwarzała dane tylko dla agencji wywiadowczych w świecie szpiegostwa i bezpieczeństwa narodowego, ale od tego czasu rozszerzyła swoją działalność na sferę big data dla przedsiębiorstw.

Akcje odbiły się od lutowych minimów, ale pozostają 55% poniżej 52-tygodniowego maksimum i są obecnie tak samo dobrym zakupem, jak niemal w każdym momencie od czasu pierwszej oferty publicznej w 2020 roku. Akcje firmy Palantir są oferowane po cenie zaledwie 10 USD i obecnie są notowane mniej niż 30% powyżej tego poziomu, mimo że Wall Street przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat firma będzie zwiększać zyski w tempie 40% rocznie, a jej przychody wzrosną ponad dwukrotnie, do ponad 3,5 mld USD w połowie dekady.

Prognozuje się, że firma Palantir będzie rosła w tempie 40% rocznie. Niestety, na razie jest to jednak w złym punkcie kulminacyjnym...

Chociaż rządowa platforma analityczna Gotham nadal stanowi 58% rocznych przychodów firmy Palantir, to komercyjna część jej działalności, zwłaszcza w USA, jest szybciej rozwijającym się segmentem.

W 2021 r. przychody komercyjne firmy w USA wzrosły ponad dwukrotnie, a liczba klientów komercyjnych w USA zwiększyła się ponad pięciokrotnie w ciągu roku. Retencja dolara netto, czyli to, o ile zwiększyły się lub zmniejszyły przychody w danym okresie, skoczyła do 150% w 2021 r. w przypadku klientów korporacyjnych, przewyższając wzrost o 146% w przypadku kontraktów rządowych. Obie firmy rozwijają się w sposób inteligentny, ale większe możliwości ekspansji ma sektor prywatny.

Perspektywy analityków z cnnmoney.com nie są już tak różowe... są też dość czerwone. Źródło

Firma Palantir dysponuje naprawdę unikalną technologią i przewagą konkurencyjną. Nie brakuje jej bezgranicznej wiary inwestorów i analityków. Teraz musi tylko udowodnić swoje zalety w wynikach. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że Palantir jest nadal mocno przereklamowany. Dlatego bardzo trudno jest oszacować uczciwą cenę i potencjał.

Nie jest to w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moja opinia oparta na danych dostępnych w Internetum, analizie Richa Duprey'a i analityków cnnmoney.com.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet