S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Warren Buffett ujawnia strategię inwestycyjną w czasie wojny

Warren Buffett ostrzegał przed gromadzeniem gotówki, złota i bitcoinów w czasie wojen - i promował akcje jako najbezpieczniejszy długoterminowy zakład. Warren Buffett jest jednym z najbardziej utalentowanych i szanowanych inwestorów, potrafiącym dostosować się do każdej sytuacji i wyciągnąć z niej korzyści, zarówno na rynku, jak i w czasie światowych wojen i kryzysów, których w ciągu swojego życia widział niezliczoną ilość, i we wszystkich wyszedł zwycięsko.

W porządku, jest wojna klasowa, ale to moja klasa, klasa bogaczy, prowadzi wojnę, a my wygrywamy" - Warren Buffett

Warren Buffett przestrzegał przed porzucaniem akcji, gromadzeniem gotówki i kupowaniem złota lub bitcoinów w razie wybuchu wojny, a także uważał, że inwestowanie w przedsiębiorstwa jest najlepszym sposobem długoterminowego budowania bogactwa.

Miliarder Berkshire Hathaway CEO powiedział CNBC w marcu 2014 r., że rosyjska inwazja na Ukrainę nie skłoniłabygo do sprzedaży akcjiw tym czasie.

"Jeśli akcje są tańsze, chętniej je kupuję" - powiedział, zwracając uwagę na fakt, że ceny akcji, które aktywnie kupował, spadły. Inwestor dodał, że nie wycofałby pieniędzy, nawet gdyby konflikt przerodził się w kolejną zimną wojnę lub III wojnę światową.

"Jeśli powiesz mi, że to wszystko się wydarzy, to i tak kupię te akcje" - powiedział. "Z czasem inwestuje się w coś swoje pieniądze. Jedyną rzeczą, której można być całkowicie pewnym, jest to, że gdybyśmy wdali się w bardzo dużą wojnę, wartość pieniądza spadłaby".

"Tak było praktycznie w każdej znanej mi wojnie" - kontynuuje Buffett. "Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś robić, jest trzymanie pieniędzy w czasie wojny".

Buffett, który uniknął prowadzenia interesów w Rosji po tym, jak wpadł tam w tarapaty, zwrócił uwagę, że amerykańska giełda wzrosła w czasie II wojny światowej i z czasem zawsze rosła.

"Amerykańskie firmy będą więcej warte" - powiedział Buffett. "Dolary będą mniej warte, więc za te pieniądze nie kupisz tak wiele".

"W ciągu następnych 50 lat o wiele lepiej będzie posiadać produktywne aktywa niż kawałki papieru, ewentualnie bitcoiny" - dodaje.

Postaw na Amerykę

Buffett kupił swoje pierwsze akcje w wieku 11 lat, wiosną 1942 roku, kiedy Stany Zjednoczone ponosiły duże straty w II wojnie światowej - wspomina w liście do akcjonariuszy z 2018 roku.

Inwestor wymienił swoje oszczędności w wysokości 115 USD na trzy akcje Cities Service. Gdyby fundusz indeksowy S&P 500 zainwestował tę kwotę w nieoprocentowany indeks i reinwestował wszystkie swoje dywidendy, jego wartość w 2019 r. wyniosłaby 607 000 USD, co oznacza 5 288-krotny wzrost.

Dla porównania, gdyby w panice kupił złoto o wartości 115 dolarów, jego wartość wzrosłaby do zaledwie 4200 dolarów - zauważa.

"Po prostu licz na to, że Ameryka z czasem będzie się rozwijać, że pokonamy nasze obecne trudności" - powiedział o inwestowaniu w fundusz indeksowy w 1942 roku podczas dorocznego walnego zgromadzenia Berkshire w 2018 roku.

"Nie trzeba było wybierać zwycięskich akcji" - kontynuuje. "Nie trzeba było wybierać zwycięskiego czasu ani nic takiego. W zasadzie musiałeś podjąć tylko jedną decyzję inwestycyjną w swoim życiu".

Podczas spotkania Berkshire w 2020 roku Buffett ponownie wyraził swoją wiarę w długoterminowe perspektywy dla Ameryki.

"Byłem o tym przekonany w czasie II wojny światowej, byłem o tym przekonany w czasie kubańskiego kryzysu rakietowego, 9/11, kryzysu finansowego - że w zasadzie nic nie powstrzyma Ameryki" - powiedział. "Stawialiśmy czoła trudniejszym problemom, a amerykański cud, amerykańska magia, zawsze zwyciężała i zwycięży ponownie".

Buffett przyznał, że postęp Stanów Zjednoczonych został zakłócony przez amerykańską wojnę secesyjną, Wielki Kryzys i pandemię COVID-19, ale stwierdził, że kraj ten zawsze szedł do przodu. "Nigdy nie stawiajcie się przeciwko Ameryce" - powiedział.

Co to w ostatecznym rozrachunku oznacza dla inwestorów?

  • Nie przejmuj się wojną (chyba że jesteś jej uczestnikiem), wojna stwarza możliwości inwestycyjne i lepsze ceny zakupu akcji
  • Zdecydowanie nie sprzedawaj! Rynek zawsze odradza się po konfliktach wojennych
  • Inwestor, który wykorzysta sytuację i dokona zakupu, w końcu uzyska pożądany wzrost wartości pieniądza
  • Inwestowanie w złoto może być dobrym rozwiązaniem, ale w porównaniu z inwestycjami w indeksy, wzrost wartości złota jest niewielki.
  • Każdy kryzys finansowy w końcu wzmacnia rynki, więc nie należy się go bać
  • Nie gromadzić gotówki

Proszę zauważyć, że nie lekceważę sytuacji na świecie ani nie zachęcam inwestorów do przyjęcia takiego podejścia. Wszystkie inwestycje muszą zostać poddane szczegółowej analizie.

Źródło: BusinessInsider

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet