S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Dost možná nejdůležitější společnost na této planetě: Technologii jako ASML nemá nikdo jiný

Na čipech dnes stojí skoro všechno. Jen těžko si představit svět, ve kterém čipy vůbec nejsou. Vlastně by jsme se tak posunuli třeba o sto let zpět. Pochopitelně jsou tak hodně důležité společnosti, které čipy produkují. Jenže nezapomínejme na jeden článek řetězce - někdo musí vyrobit stroje, které výrobci čipů využívají. A to na nejvyšší úrovni dělá jen jedna jediná společnost: ASML!

Na čipech stojí celá dnešní civilizace

Dnes jsem narazil na YouTube na video, které se zabývá společností ASML a zejména pak jejich technologií a stroji pro výrobu čipů. Dovolím si tedy kromě videa i přidat menší rozbor firmy 😇

https://www.youtube.com/watch?v=iSVHp6CAyQ8

ASML Holding N.V. $ASML+1.3% je společnost, která je nedílnou součástí polovodičového průmyslu. Je to jediná firma na světě, která je schopna vyrábět pokročilé stroje na výrobu čipů. Díky tomu je nepostradatelná pro všechny velké i malé světové výrobce čipů.

"Nizozemská technologická společnost ASML je jediným světovým dodavatelem fotolitografických systémů pro špičkové výrobce polovodičů. Je hrubým zjednodušením a správnou poznámkou, že technologie společnosti ASML umožňuje produkovat výpočetní techniku, kterou dnes používáme. Inženýři společnosti ASML po léta ohýbali fyzikální zákony a umožnili tak pokrok Moorova zákona, který říká, že počítačové čipy budou stále rychlejší a levnější.

Naprosto bez nadsázky pak můžeme říct, že na ASML dost spoléhá celý moderní svět. Jsou na ně blízce navázáni výrobci jako Samsung $005930.KS , TSMC $TSM+0.6% nebo Intel $INTC-4.3%

Investiční svět si je této jedinečnosti vědom - oceňuje tak ASML na P/E 42

Z investičního hlediska je rozhodně ke zvážení, jestli je vysoká cena opravdu spravedlivá. Z technologického hlediska je společnost naprosto zásadní pro naší civilizaci. Je tedy určitě aspoň dobré vědět, že tento výrobce existuje a jak moc podstatný je.

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o moje shrnutí dat dostupných na internetu a videa na YouTube Každý investor musí provést svou důkladnou analýzu a rozhodnutí provést po zvážení své vlastní situace.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 313 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Bez ASML by jsme rozhodně nebyli tam, kde jsme 😦

To rozhodně