S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Te 3 surowce będą dominować po zakończeniu wojny

Wielu inwestorów uważa, że przegapiło okazję, jaką jest sektor naftowy w związku z kryzysem na Ukrainie. Sektor energetyczny i naftowy przeżywa silny wzrost. Wiele akcji ropy naftowej wygląda bardzo drogo i zajmowanie pozycji na szczycie nie miałoby sensu. Mamy jednak jeszcze jedną minikategorię, która pasuje do tej grupy: spółki naftowe, które będą nadal dobrze prosperować i przynosić zyski po zakończeniu kryzysu.

Ceny ropy naftowej mogą ulegać znacznym wahaniom. W ostatnich latach z pewnością tak było. Ropa naftowa przeszła od spadku do poziomu ujemnego w pierwszych dniach pandemii do wzrostu do wartości trzycyfrowych po inwazji Rosji na Ukrainę.

Zmienność ta może odciągać inwestorów od akcji ropy naftowej. Niektóre akcje ropy naftowej mogą jednak dobrze prosperować wśród tych wszystkich wahań i spokojnie rozwijać się nawet po zakończeniu kryzysu.

Oto trzy świetne akcje ropy naftowej, które można posiadać i czerpać z nich długoterminowe zyski:

Enbridge $ENB-1.7%

W ciągu ostatniego roku spółka odnotowała ponad 25% wzrost, co jest całkiem przyzwoitym zwrotem, co o tym sądzisz?

FirmaEnbridge ( $ENB-1.7% ) obsługuje największy na świecie system transportu ropy naftowej. Kanadyjskie przedsiębiorstwo rurociągowe transportuje 30% całej ropy naftowej wydobywanej w Ameryce Północnej. Ponadto prowadzi działalność w zakresie transportu, dystrybucji i magazynowania gazu ziemnego oraz zajmuje się energią odnawialną.

Koncentracja firmy Enbridge $ENB-1.7% na eksploatacji infrastruktury energetycznej chroni ją przed wahaniami cen ropy naftowej. Firma uzyskuje 98% swoich przychodów ze stabilnych umów opartych na kosztach usług i opłatach, co zapewnia jej przewidywalne przepływy pieniężne we wszystkich cyklach rynkowych.

Firma ma również długą historię stałego wzrostu. Enbridge $ENB-1.7% spodziewa się obecnie zwiększać przepływy pieniężne na akcję o 5% do 7% rocznie co najmniej do 2024 r. Posiada duży portfel projektów rozwojowych, które mają wspierać wzrost, w tym rozbudowę nowych rurociągów naftowych i gazowych oraz projekty związane z energią odnawialną. Enbridge $ENB-1.7% posiada elastyczność finansową umożliwiającą sfinansowanie tych inwestycji dzięki silnemu bilansowi i rozsądnemu wskaźnikowi wypłaty dywidendy.

To połączenie solidnego profilu finansowego i stale rosnących przepływów pieniężnych powinno pozwolić Enbridge $ENB-1.7% na dalszy wzrost dywidendy, której stopa zwrotu wynosi 5,8% . Spółka rurociągowa zwiększała wypłaty przez 27 lat z rzędu.

Atrakcyjna dywidenda i widoczne perspektywy rozwoju firmy Enbridge $ENB-1.7% powinny pomóc jej w dalszym zwiększaniu wartości dla akcjonariuszy w nadchodzących latach. To sprawia, że są to świetne akcje ropy naftowej, które można trzymać w okresie, w którym ceny ropy będą prawdopodobnie nadal niestabilne.

Magellan Midstream Partners $MMP+0.7%

Spółka nie zaskoczy Cię ogromnym wzrostem, ale ogromna dywidenda w wysokości 8,3% może Cię zaskoczyć.

W przypadku spółki Magellan Midstream Partners $MMP+0.7%, inwestuje się głównie w ropę naftową. Około 30% marży operacyjnej spółki komandytowej pochodzi z obrotu ropą naftową, a pozostała część jest związana z produktami rafinowanymi, czyli tym, w co ropa naftowa się przekształca (m.in. benzynę i paliwo lotnicze). Ale tak naprawdę najważniejsze jest to, że większość przychodów firmy jest związana z eksploatacją jej aktywów, a nie z ceną ropy. Tak więc głównym problemem jest popyt, a nie ceny surowców.

Dywidenda wzrasta co roku od czasu pierwszej oferty publicznej (IPO) spółki Magellan, która miała miejsce w 2001 r. i wynosiła $MMP.+0.7% Jest to ponad 20-letnia passa, nawet w czasie pandemii w 2020 r., kiedy ceny ropy spadły, ponieważ popyt na paliwa był stosunkowo słaby. Innymi słowy, spółka Magellan $MMP+0.7% stosunkowo szybko przyjęła to uderzenie.

Duża część siły MLP wynika z jego bilansu. Wskaźnik zadłużenia Magellan $MMP+0.7% do zysku przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji (EBITDA) wynosi około 3,6 raza. Jest to dolna granica grupy rówieśników z sektora midstream, czyli dokładnie tam, gdzie zawsze plasuje się Magellan. Ta konserwatywna postawa fiskalna daje kierownictwu swobodę działania w trudnych czasach. Powinno to skłonić nawet najbardziej niechętnych do ryzyka inwestorów do wejścia na pokład tej związanej z ropą naftową firmy średniej klasy.

Enterprise Products Partners $EPD-0.8%

Spółka bardzo ucierpiała podczas pandemii, ale ten gwałtowny spadek został już wymazany, a spółka odnotowuje zysk w wysokości nieco poniżej 80% w II połowie 2020 r.

Dwa czynniki sprawiają, że Enterprise Products Partners $EPD-0.8% to akcje, które każdy inwestor w branży naftowej i gazowej chciałby posiadać bez względu na ceny ropy. Jest to jedna z największych firm energetycznych średniego szczebla w Ameryce Północnej i od dawna zwiększa swoją dywidendę, która wynosi 7,2%.

Jako firma średniej wielkości, Enterprise Products Partners zarabia na opłatach-0.8% licencyjnych za gaz ziemny, ropę naftową, produkty petrochemiczne i rafinowane, z których wszystkie mają ważne zastosowania końcowe w wielu gałęziach przemysłu, a niektóre z nich są niezbędne do codziennego życia. Spółka otrzymuje te opłaty licencyjne na podstawie umów długoterminowych. Tak więc niezależnie od tego, czy ceny ropy spadają czy rosną, Enterprise Products Partners $EPD-0.8%często działa jak zwykle i nadal generuje stabilne przepływy pieniężne.

Dlatego też można liczyć na to, że akcje te zapewnią z czasem przyzwoity dochód pasywny. Enterprise Products Partners $EPD-0.8% zwiększał dywidendę co roku przez 23 lata z rzędu.

Firma Enterprise Products Partners $EPD-0.8% niedawno weszła do basenu Midland, będącego częścią basenu permskiego, poprzez przejęcie Navitas Midstream Partners i jej aktywów w zakresie gazu ziemnego, a do końca 2021 r. zrealizuje projekty o wartości 2,2 mld USD. Są to silne ruchy wzrostowe, a dzięki temu, że akcje przynoszą również pokaźną dywidendę w wysokości 7,2%, Enterprise Products Partners jest świetnym akcjami ropy naftowej.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet