S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

2 REIT-y, które dzięki wysokim dywidendom mogą oprzeć się rosnącym stopom procentowym oraz jeden, o którym nigdy nie…

REIT-y mają ostatnio dobrą passę i inwestorzy zaczęli się nimi interesować. Spółki te inwestują w nieruchomości i zazwyczaj wypłacają wysokie dywidendy. Nie wiadomo, jak REIT-y poradzą sobie ze wzrostem stóp procentowych, ale te, o których piszemy w tym artykule, są przygotowane na to, by skutecznie stawić czoła tej pułapce.

REIT

REIT-y prosperowały dzięki niskim stopom procentowym, głównie dlatego, że obligacje i inne inwestycje o stałym dochodzie nie przynosiły tak atrakcyjnych zysków. Inwestorzy nastawieni na zysk zaczęli poszukiwać alternatywnych opcji, a kwitnący rynek nieruchomości sprawił, że REIT-ystały się znacznie bardziej atrakcyjne.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła i stopy procentowe zaczynają rosnąć, a podczas gdy niektóre REIT-y skupiły się na maksymalnym pompowaniu dywidend, aby przyciągnąć więcej inwestorów, inne wyczyściły swoje bilanse i stały się bardziej odporne na nieuniknione podwyżki stóp.

https://www.youtube.com/watch?v=yDl1_uLR5Os

Dwie spółki, którym się teraz przyjrzymy, mają wszystko, czego potrzebują, aby utrzymać nie tylko wysoką dywidendę, ale także swoją wartość.

1. Medical Properties Trust $MPW

REIT działający w sektorze opieki zdrowotnej, posiadający portfel szpitali, ośrodków medycznych i placówek opieki długoterminowej o wartości 22,3 mld USD. W tej firmie jest wiele wartości, które nie są jeszcze odzwierciedlone w cenie jej akcji. Stopa dywidendy - 5,74%.

https://www.youtube.com/watch?v=R_LRd2fF-Q8

Patrząc na bilans, można zauważyć, że wskaźnik długu netto do EBITDA wynosi 7,5x, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie przy wyższych stopach procentowych. W czwartym kwartale 2021 r. firma dokonała jednak trzech inwestycji o łącznej wartości ponad 1 mld USD, które nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane. Ponadto firma zainwestowała ponad 265 mln USD w bieżące projekty, które nie przyniosły jeszcze żadnych zysków.

2. Nieruchomości VICI $VICI-1.0%

Fundusz powierniczy zajmujący się inwestycjami w nieruchomości związane z przeżyciami, posiadający jeden z największych portfeli najlepszych na rynku ośrodków gier, hotelarstwa i rozrywki. Portfel VICI Propertiesskłada się z 29 nieruchomości z grami, posiada około 19 200 pokoi hotelowych i ponad 200 restauracji, barów i klubów nocnych. Stopa dywidendy - 5,06%.

Strona internetowa VICI

Firma przejęła niedawno kultowy hotel Venetian Las Vegas, a obecnie jest w trakcie procesu przejęcia MGM Growth Properties $MGP+3.1%, co czyni ją jednym z 10 największych REIT-ów w kraju pod względem kapitalizacji rynkowej.

Można by zrozumieć, że REIT, który tak bardzo koncentruje się na wzroście, będzie miał mniej niż doskonały bilans, ale VICI ma obecnie 6,8-krotne pokrycie stałych stóp procentowych i niski wskaźnik długu netto do EBITDA na poziomie 2,8-krotności, a jednocześnie utrzymuje wskaźnik wypłaty dywidendy FFO na poziomie około 80%.

-----------------------------------------------------------------------------------------

BONUS - REIT, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Problemem, z którym borykają się wszystkie notowane na giełdzie REIT-y, jest korelacja między ceną ich akcji a ogólną sytuacją na rynku akcji. Niezależnie od wartości portfela nieruchomości REIT, pogorszenie koniunktury na rynku prawie na pewno spowoduje spadek ceny akcji. Nie tylko obniża to wartość portfela inwestora, ale także ogranicza zdolność firmy do finansowania działalności i przyszłego rozwoju.

Biuro Streit

Publiczny, nienotowany REIT, którego cena akcji jest bezpośrednio powiązana z wartością aktywów netto.

  • Ponieważ akcje REIT nie są przedmiotem obrotu na dużej giełdzie, wyprzedaż na rynku ma niewielki wpływ na ich cenę lub nie ma go wcale.
  • Oznacza to większą ochronę portfeli inwestorów detalicznych, ponieważ inwestorzy instytucjonalni przenoszą kapitał z powrotem do preferowanych przez siebie inwestycji o stałym dochodzie.

https://twitter.com/Streitwise/status/1159956236638420992

REIT-y utrzymują ponad 8% stopę dywidendy przez ostatnie 20 kwartałów i są jedną z najbardziej wartościowych opcji dostępnych obecnie na rynku.

Inwestowanie w REIT-y niebędące spółkami handlowymi jest najodpowiedniejsze dla osób, które dobrze czują się w inwestycjach długoterminowych. Ponieważ jednostek uczestnictwa nie można sprzedawać na giełdzie, płynność w pięcioletnim okresie inwestycji jest ograniczona.

Dodam tutaj link do ich strony: Streitwise


Moja osobista opinia o REIT-ach jest bardzo pozytywna i sam w nie inwestuję - na przykład we wspomniane wcześniej $VICI-1.0% lub bardzo dobrze znane Realty Income $O-0.2%. Szczerze mówiąc, po zapoznaniu się z ich stroną internetową i przeprowadzeniu badań, bardzo zainteresował mnie ostatni bonus i na pewno przyjrzę mu się bliżej. Co o tym sądzisz?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet