Energetyczny gigant Vestas zwija konkurencję. Obecnie zdobyła ona dominację na rynku.

Świat idzie do przodu w błyskawicznym tempie. Wiadomo już, że wszystkie kraje starają się produkować energię ze źródeł odnawialnych. Jeśli więc szukasz spółki z tego sektora do dodania do swojego portfela, ten gigant energetyczny może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Świat stara się przejść na jak najczystszą energię ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce, woda i/lub wiatr. I właśnie temu ostatniemu elementowi przyjrzymy się dzisiaj. Nie będziemy się tutaj przyglądać żadnym producentom energii wiatrowej, gdyż wyniki tych spółek mogą być uzależnione od pogody. Krótko mówiąc, jeśli nie wieje wiatr, nie ma produkcji energii. Przyjrzymy się więc firmie, która może w tej dziedzinie osiągnąć całkiem niezłe zyski.

Vestas $VWS

Wykres ceny akcji z ostatnich 5 lat.

Vestas jest globalnym partnerem przemysłu energetycznego w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Projektuje, produkuje, instaluje i serwisuje turbiny wiatrowe na całym świecie, a z +164 GW turbin wiatrowych w 87 krajach, zainstalowali więcej energii wiatrowej niż ktokolwiek inny. Dzięki wiodącym w branży możliwościom w zakresie inteligentnych danych i +144 GW działających turbin wiatrowych, firma wykorzystuje dane do interpretowania, przewidywania i wykorzystywania zasobów wiatru, aby dostarczać najlepsze w swojej klasie rozwiązania w zakresie energii wiatrowej.

Firma jest obecnie liderem w swojej dziedzinie, co daje jej zdecydowaną przewagę konkurencyjną, co wciąż udowadnia, inwestując ostatnio znaczne środki w badania nad nowymi typami turbin wiatrowych. Inwestycje te mogą pomóc firmie w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej w przyszłości. W 2021 roku spółka posiadała około 19% udziału w rynku, najwięcej spośród wszystkich firm działających w tym segmencie.

Udział w rynku poszczególnych firm.

Firma jednak nie rezygnuje i postanowiła jeszcze bardziej wyprzedzić konkurencję. W rzeczywistości firmie udało się opracować rekordową turbinę wiatrową. Długość łopat wynosi ponad 115 metrów, średnica wirnika 236 metrów. Ten gigant może wykorzystać siłę wiatru z powierzchni 43 000 metrów kwadratowych i wygenerować 60 do 80 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Produkcja ta wystarcza na pokrycie konsumpcji do 20 000 gospodarstw domowych. W porównaniu z dzisiejszymi turbinami wiatrowymi jest to znaczący krok naprzód. Firma oddala się od konkurencji. Teraz będzie mogła zaoferować swoim klientom znaczne oszczędności w kosztach zakupu. Aby dać ci pojęcie, 20 takich turbin wyprodukuje taką samą ilość energii elektrycznej jak 30 obecnych turbin.

Ta nowa turbina jest obecnie w fazie testów, gdzie firma wyprodukowała do tej pory 1 sztukę, a teraz testuje ją do masowej produkcji. Te nowe turbiny powinny być zaprojektowane do wykorzystania w farmach wiatrowych, które są w przeważającej mierze morskie.

Przyjrzyjmy się szybko liczbom firmy. Przychody firmy rosły w średnim tempie około 9% rocznie przez ostatnie 5 lat. W 2022 roku firma odnotowała pierwszy od 5 lat spadek przychodów. Tutaj był to spadek w skali roku o około 7%. Spadek ten wynikał głównie z wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych, które częściowo stłumiły popyt na nowe turbiny. Kolejnym czynnikiem wpływającym na spadek sprzedaży były opóźnienia w dostawach niektórych turbin.

Jednak rozwój nowych turbin zbiera swoje żniwo. W rzeczywistości firma wydała w ostatnim roku znaczne środki na rozwój nowych typów turbin, a koszty te miały oczywiście wpływ na zyski. W 2022 roku marża brutto firmy gwałtownie spadła z około 10% do 0,8%. Krótko mówiąc, firma odczuła skutki wysokich cen środków produkcji, które rosły z powodu inflacji. Przez poprzednie 4 lata firma była w stanie utrzymać marże brutto w przedziale od 10% do 15%. Średnia marża brutto dla tych poprzednich 4 lat wynosiła mniej więcej 13%. Zysk netto od 2019 roku spada o mniej więcej 20% rocznie . Dość dużą część zysku pochłaniają tu koszty badań nad nowymi turbinami. Krótko mówiąc, firma stara się jak najszybciej iść do przodu i opracowywać nowe, lepsze turbiny, aby nie stracić przewagi konkurencyjnej.

Jeśli chodzi o jakąkolwiek stabilność finansową, to jest to w miarę stabilna firma. W krótkim okresie spółka bardzo dobrze pokryła zobowiązania krótkoterminowe swoimi aktywami krótkoterminowymi. Patrząc na zadłużenie długoterminowe, na pierwszy rzut oka widać, że jest to spółka stosunkowo mało zadłużona. W przypadku wartości aktywów netto na akcję, wyszedłem od 3 euro na akcję.

Jeśli chodzi o przepływy pieniężne, to w dłuższym okresie czasu przepływy operacyjne malały. Ta tendencja spadkowa wynika głównie z malejącego zysku netto spółki. W przypadku wolnych przepływów pieniężnych mamy do czynienia z tym samym scenariuszem. Krótko mówiąc, firma w ciągu ostatnich kilku lat zmagała się z dość dużą presją. Zaczęło się od zakłóceń w łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią połączoną z wojną na Ukrainie, potem wysoka inflacja, która podniosła ceny czynników produkcji, a wreszcie wysokie stopy procentowe, które zamroziły popyt na kredyty finansujące zakup tych turbin.

Z rachunków firmy wynika, że najbardziej ucierpiała sprzedaż pochodząca z Azji, gdzie spadek rok do roku wyniósł około 22%. W 2022 roku najlepiej wypadły obie Ameryki, gdzie firmie udało się zwiększyć sprzedaż o około 6 proc. Europa pozostała w środku tabeli, a sprzedaż spadła tam o około 12 proc. Gwałtowny spadek sprzedaży w Azji był najprawdopodobniej spowodowany drastycznymi działaniami podjętymi wobec firmy Covid, a ogólny popyt w Chinach ogólnie spadł.

Amit Sharma, który jest starszym analitykiem w segmencie energetycznym w Global Data jest stosunkowo spokojny o spółkę w przyszłości.

Vestas jest wiodącym producentem turbin wiatrowych z silnym portfolio produktów. Vestas dywersyfikuje swój geograficzny ślad w morskiej energetyce wiatrowej dzięki nowym instalacjom na całym świecie, a także znacznemu wzrostowi w Europie i na nowych rynkach morskiej energetyki wiatrowej.

Ogromnym atutem spółki jest to, że ma ona obecnie dominującą pozycję na rynku i prawdopodobnie zwiększy swoją dominację wraz z oddaniem do użytku nowego typu turbiny. Jeśli chodzi o zeszłoroczne wyniki, które były katastrofalne, głównym problemem jest tu presja na ceny środków produkcji i popyt. Moim zdaniem presja ta będzie jedynie tymczasowa, dopóki nie uda się opanować inflacji i obniżyć stóp procentowych, co z kolei powinno ożywić gospodarkę, a wraz z nią zwiększyć popyt na turbiny.

Z drugiej strony widzę duży potencjał w tym sektorze, gdzie już wiadomo, że świat będzie globalnie naciskał na przejście na energię odnawialną. Wraz z tą presją pojawi się więcej firm, które skupią się na wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, które również stanowią potencjalnych klientów dla firmy. Osobiście uważam, że ta spółka zasługuje na miejsce na liście obserwacyjnej inwestorów, choćby dlatego, że jest liderem w produkcji turbin wiatrowych.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.

Źródła:

https://ekonomickydenik.cz/obr-s-lopatkou-dlouhou-115-metru-dansky-vestas-uvadi-do-provozu-zatim-nejvetsi-vetrnou-elektrarnu/?fbclid=IwAR1UQ00e3Cp-aQyVYDjDHmyQgkg2p9wXNzH8ixlJ1cz6WVxZryJ4RnoEO_M

https://www.vestas.com/en

https://w3.windfair.net/wind-energy/pr/40276-globaldata-ranking-wind-turbine-manufacturer-china-usa-ge-renewable-energy-vestas-denmark-goldwind-nordex-offshore-onshore-installation

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet