Analiza U.S. Steel, jednej z najważniejszych firm stalowych na świecie

Dziś wkraczam na nieco niezbadane wody, aby przeanalizować U.S. Steel, spółkę, która ma dominującą pozycję na rynku, ale nie jest tak powszechnie znana i renomowana przez inwestorów. Czy jednak może być atrakcyjną opcją dla inwestorów?

U.S. Steel $X+0.4%

U.S. Steel jest amerykańską firmą stalową, która produkuje i sprzedaje stal oraz inne produkty metalowe. Firma została założona w 1901 roku i jest jedną z największych firm stalowych na świecie. Jej produkty znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak motoryzacja, budownictwo, transport i energetyka.

U.S. Steel jest zaangażowana w zrównoważony rozwój, konkurencyjność i podjęła ogromne wysiłki w celu poprawy procesów produkcyjnych i zmniejszenia wpływu na środowisko.

Firma jest szczególnie interesująca ze względu na swoją historię i pozycję w branży. Była to jedna z pierwszych dużych firm stalowych w historii Stanów Zjednoczonych i nadal jest jedną z największych na świecie. Posiada rozbudowane zakłady produkcyjne i dostarcza swoje produkty na cały świat. Firma stara się również być wiodącym pionierem w zakresie zrównoważonego rozwoju, co jest ważne dla wielu osób.

Ponadto U.S. Steel ma długą i bogatą historię, która jest związana z rozwojem przemysłu w Ameryce Północnej. Firma brała udział w wielu ważnych projektach, takich jak budowa Kanału Panamskiego, a także uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach w historii Ameryki, takich jak obie wojny światowe.

Kanał Panamski

W ostatnich latach U.S. Steel zdobył wiele interesujących kontraktów. Na przykład w 2020 roku firma podpisała kontrakt z rządem USA na dostawę stali do budowy nowego mostu w zatoce Detroit. Firma rozszerzyła również swoją działalność w Azji, stając się jednym z największych dostawców stali dla przemysłu motoryzacyjnego w tym regionie.

W ostatnich latach U.S. Steel starał się również rozszerzyć swoją ofertę produktową w obszarze zrównoważonego rozwoju, np. produkując stalowe rury dla elektrowni słonecznych i wiatrowych. Działania te są częścią wysiłków zmierzających do zmniejszenia jej wpływu na środowisko i zajęcia pozycji na rynku produktów zrównoważonych.

United States Steel Corporation posiada kilka przewag konkurencyjnych, w tym:

Rozbudowane zaplecze produkcyjne: firma posiada jedne z największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w branży, co pozwala jej na produkcję dużych ilości wysokiej jakości stali. Jako ciekawostkę dodam, że poza USA mają też zakład na Słowacji.

United States Steel Corporation ma ponad stuletniąhistorię i jest jedną z najstarszych i najbardziej stabilnych firm w branży.

Doskonałe badania i rozwój: firma intensywnie inwestuje w badania i rozwój, co umożliwia jej wprowadzanie na rynek nowych produktów i innowacyjnych rozwiązań.

Silne relacje z dostawcami: firma ma silne więzi z dostawcami surowców i partnerami, co umożliwia jej zabezpieczenie wysokiej jakości surowców po konkurencyjnych cenach.

Rozbudowana sieć sklepów: firma posiada rozbudowaną sieć sklepów na całym świecie, co pozwala jej szybko reagować na zapotrzebowanie klientów i zapewniać wysoką jakość usług.

Zanim spojrzymy na konkretne liczby spółki, musimy pamiętać, że jest to akcja cykliczna, co zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko 🚨.

Akcje cykliczne to akcje spółek, których wyniki są ściśle związane z wynikami gospodarki i cyklem koniunkturalnym lub zmianami cen niektórych towarów. W okresie wzrostu gospodarczego wzrasta popyt na produkty tych firm, a tym samym rosną ich zyski, natomiast w okresie dekoniunktury gospodarczej popyt maleje, a zyski spadają. Dlatego akcje cykliczne są często uważane za zmienne i bardziej ryzykowne inwestycje.

Wspominam o tym tylko dlatego, że w ciągu ostatnich kilku lat (konkretnie post covide) nastąpiła względna eksplozja popytu na ich produkty, co w ogromnym stopniu wpłynęło na liczby, natomiast przy ewentualnej nadchodzącej recesji możemy ponownie spojrzeć na liczby z lat przed covide, ze względu na zmniejszony popyt i zmienne ceny stali i innych.

Aby pokazać cykliczność, musimy również znać większy obraz pod względem cen towarów, a konkretnie stal jest jednym z najbardziej potrzebnych towarów dla tej konkretnej firmy. Jak widać, dosłowna eksplozja w 2021 roku była dość szokująca, natomiast obecnie jesteśmy przy takiej średniej patrząc na wykres o szerszej rozpiętości lat.

Wiedząc, że jest to akcja cykliczna i za nami są całkiem obiecujące lata, myślę, że jasne jest, że liczby z ostatnich około 3 lat będą ogromne 👇.

Przegląd sprzedaży w ostatnich 3 latach 👇

 • 2022 = $21,065B, wzrost o 3,9% w stosunku do roku 2021
 • 2021 = 20,275B USD, wzrost o 108,14% w stosunku do 2020 r.
 • 2020 = 9,741B$, wzrost o 24,7% w stosunku do 2019 r.

Porównując to do okresu przed Covidem, to całkiem przyzwoity skok, jeśli chodzi o przychody. Ale widać ładną demonstrację wspomnianej cykliczności i fluktuacji na przestrzeni lat.

Przegląd zysku netto z ostatnich 3 lat 👇

 • 2022 = $2,524B, (+39,53% r/r)
 • 2021 = $4,174B, (+458,28% r/r)
 • 2020 = $-1,165B, (+84,92% r/r)

Spojrzenie na dług długoterminowy w ciągu ostatnich 3 lat 👇

 • 2022 = $3,914B (wzrost o 1,32% w stosunku do 2021).
 • 2021 = $3,863B, 17,72% (wzrost z 2020).
 • 2020 = $4,695B, 29,45% (wzrost z roku) 2019.

Podsumowanie wolnych przepływów pieniężnych z ostatnich 3 lat 👇

 • 2022 = $1,768B (+45,65% r/r)
 • 2021 = $3.253B, (+874.52% r/r)
 • 2020 = $-0,42B, (+25,8% r/r)

Gdy spojrzymy na wskaźniki takie jak P/E, P/B i P/S, zobaczymy dla nich wszystkich wartości niższe od średniej dla sektora.

Dla porównania do średniej sektora - Średni P/E wynosi 12,5, średni P/S 1,11, a średni P/B 1,86.

Czego spodziewać się dalej?

Wiemy już, że jest to akcja cykliczna, więc obiecujące wyniki mogą nie doczekać się kontynuacji. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 r. sytuacja w amerykańskim przemyśle stalowym nadal będzie się poprawiać, ale producenci stali nie mogą nie ostrzegać inwestorów, że w drugiej połowie roku możliwa jest recesja, która może zmienić te oczekiwania.

U.S. Steel Corp, jeden z największych krajowych producentów, powiedział, że jest optymistycznie nastawiony do popytu, zauważając, że sentyment zmienił się na pozytywny na początku roku.

"Jest wiele rzeczy za rogiem, bez dwóch zdań, które są nieznane" - powiedział Burritt na telekonferencji z analitykami. "Być może łagodna recesja w drugiej połowie 2023 roku i silne ożywienie w 2024 roku".

Takie komentarze pojawiają się po tym, jak Nucor Corp, największy amerykański producent stali, powiedział akcjonariuszom, że recesja może wpłynąć na przyszły popyt. Od tego czasu Nucor i Steel Dynamics Inc. otrząsnęły się z powolnej końcówki ubiegłego roku, podpowiadając, że nadchodzą lepsze czasy.

Jak w tym momencie widzi sytuację sama firma?

U.S. Steel prognozował wysyłki stali walcowanej płaskiej na poziomie około 8,5 mln do 9 mln ton, co było wyższe od średnich szacunków analityków na poziomie 8,2 mln ton. Firma z Pittsburgha powiedziała, że pierwszy kwartał będzie oznaczał "dno" dla rynku w tym roku, z przeszkodami dla wzrostu gospodarczego, w tym słabnącą działalnością produkcyjną, spadającymi pozwoleniami na budowę mieszkań i mnóstwem ryzyk geopolitycznych.

Ryzyko

Cykliczność i wpływ na środowisko 👇

1. cena stali może faktycznie spaść w czasie recesji. Często jest to wynik spadku popytu na materiały budowlane, motoryzację i inne branże wykorzystujące stal. Jeśli firmy z tych branż będą zmuszone do zmniejszenia wielkości produkcji, może to mieć wpływ na popyt na stal, a tym samym na jej cenę.

2. Wpływ na środowisko może nie jest takim zagrożeniem, gdy firma wywiązuje się ze wszystkiego, co obiecała, ale jest to bożek w szafie, na który musimy zwrócić uwagę, nikt z nas nie wie, jakie normy czy ograniczenia mogą się pojawić.

Trochę ułatwiłem sobie zadanie z wyliczeniem ceny dzisiaj, więc skorzystam ze strony alphaspread, gdzie według ich wyliczeń akcja jest lekko niedowartościowana 👇

Byłbym jednak ostrożny z kalkulacją i szacowaniem ceny - jak już kilkakrotnie pisałem, jest to akcja cykliczna, więc pomimo oczekiwania obiecujących perspektyw, teza ta może zostać podważona przez recesję, co z pewnością wpłynęłoby na cenę akcji.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet