İyi haberler piyasaya akın ediyor. Ancak Amerikalılar hala endişeli ve bu durum tüm ekonomiyi etkiliyor

Piyasada son bir ay oldukça iyi geçti. Yatırımcıların son altı aydır yağan felaket tahminlerinin kasvetini üzerlerinden atmasını sağlayan da tam olarak bu oldu. Peki ya bu sadece Amerikan halkını kandıran ve şu anda tüm ekonomiyi hareket ettiren yanlış bir sinyal ise?

Amerikalılar inatla kötümser kalmaya devam ediyor

Ekonomi tüm hızıyla çalışıyor gibi görünüyor. Enflasyon geçen yazdan bu yana önemli ölçüde düştü, reel GSYH 2020'deki pandemi kaynaklı durgunluktan bu yana yaklaşık %17 arttı ve işverenler 2022'de 4,5 milyonluk rekor bir istihdam yarattı ; bu eğilim geçen haftaki patlayıcı Ocak ayı istihdam raporunun işsizlik oranını 53 yılın en düşük seviyesi olan %3,4'e düşürmesinin ardından yeni yılda da devam ediyor.

Ancak tüm bu son derece olumlu haberler bile Amerikalıların ekonomi, borsa ve diğer her şey hakkındaki inatçı karamsarlığını değiştirmiyor gibi görünüyor.

Enflasyon düşüyor. Ama bu sadece yanlış bir sinyal değil mi? Kaynak
ABD, kayıtlara geçen en düşük işsizlik oranlarından birini yaşıyor. Kaynak

Pazartesi günü yayınlanan yeni bir Gallup anketine göre, Amerikalıların çoğunluğu önümüzdeki altı ay içinde enflasyon ve faiz oranlarının yükseleceğini tahmin ediyor ve aynı dönemde ekonomik büyüme ve borsa performansı beklentileri konusunda da benzer şekilde kötümser. Ve sadece bu duygu bile piyasa ve ekonomi üzerinde büyük bir etki yaratıyor.

Amerikalı yetişkinlerin %67'si yılın ilk yarısında enflasyonun yeniden yükselmesini beklerken, %39'u "çok yükseleceğini " söylüyor. Amerikalıların yaklaşık dörtte üçü faiz oranlarının önümüzdeki altı ay boyunca yükselmeye devam ederek ekonomik büyümeyi engelleyeceğini beklerken, %43'ü bu yıl yavaşlayacağını söylüyor. İşsizlik konusunda ise Amerikalıların %41'i önümüzdeki birkaç ay içinde işsizlik oranının yükselme eğilimine gireceğini söylüyor.

Amerikalıların enflasyon beklentileri. Kaynak

Ancak bu geniş görüş ayrılığı, ABD ekonomisinin şu anda bir resesyonda olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Ocak ayında yapılan bir başka Morning Consult anketine göre Amerikalıların neredeyse yarısı evet diyor, ancak şu anda çoğu gösterge resesyonda olmayan bir ekonomiye işaret ediyor.

Geçen yılın son aylarında ücret artışının yavaşlaması ve tüketici harcamalarının zayıflaması da enflasyonun düşüşe geçtiği iddiasını desteklese de, aynı faktörler Amerikalı işçilere darbe vurdu ve ekonomiye yönelik olumsuz görüşe katkıda bulunmuş olabilir. Enflasyon, özellikle hayatta kalabilmek için tasarruflara yönelmek zorunda kalan ABD orta sınıfını sert bir şekilde etkiledi.

https://www.youtube.com/watch?v=c-TE0I5bhX0&t=218s

Peki, son zamanlarda gelen tüm ekonomik haberler olumlu bir yöne işaret ediyorsa, Amerikalıların çoğu neden hala bu kadar kötümser?

Gallup tarafından yapılan bir ankete göre, borsa performansını ekonominin performansına bağlama eğilimi önemli bir faktör olabilir. Enflasyon ve istihdama ilişkin son dönemde gelen olumlu haberlerin aksine, piyasalar geçtiğimiz yıl boyunca durgun bir seyir izledi ve tahminler en azından 2023'ün sonuna kadar bir toparlanmaya işaret etmiyor. Gallup anketine katılan Amerikalıların yalnızca %31'i borsanın 2023'ün ilk yarısında iyileşmesini beklerken, %48'lik rekor bir kesim faiz oranlarının yükselmeye devam etmesiyle birlikte borsanın daha da düşeceğini öngörüyor.

Amerikalılar borsanın iyileşmesini beklemiyor

Siz ne düşünüyorsunuz? Tüm olumlu haberler iyileşmeye yol açacak mı, yoksa çoğu Amerikalının düşündüğü gibi resesyona doğru giderken uzun vadeli düşüş eğilimini sürdürecek miyiz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet