S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Intel se chystá přinést investorům snové zisky: Nová řada produktů slibuje rozdrcení konkurence

Intel býval vždy velkým (ne-li největším) hráčem na čipovém bitevním poli. V posledních několika letech se však zdálo, že se mu technologickým hypem nadopovaní konkurenti začínají trochu vzdalovat. Větší výkon, sci-fi technologie, nižší spotřeba. To vše hrálo do karet konkurenci. Nyní se ale zdá, že se Intel nehodlá jen tak vzdát a chce konkurenci ještě pořádně zatopit.

Vzepře se ještě Intel nadvládě Nvidie a AMD?

Čipový gigant Intel s uvedením grafických čipů Arc přitahuje pozornost. Zejména zajímavá je pak reakce konkurentů Nvidia $NVDA+2.6% a AMD $AMD+3.7%. A to by mohlo obrátit průmysl grafických čipů vzhůru nohama, nemluvě o pomoci spotřebitelům, jako jsme my všichni.

Intel svou grafiku Arc teasuje již od roku 2021 jako alternativu k nabídce společností Nvidia a AMD pro zákazníky, kteří hledají solidní grafické schopnosti pro hraní her i tvorbu obsahu.

https://www.youtube.com/watch?v=sanVda5ExPA

Společnost nakonec vydá řadu čipů a karet s označením Arc, přičemž Arc 3 poslouží jako první salva v boji společnosti Intel o ukradení tržního podílu na masivním trhu s počítačovými hrami společnostem Nvidia a AMD. A to by mohlo být pro spotřebitele výhodné v době, kdy celosvětový nedostatek čipů tlačí ceny grafických karet stále výš.

Podle společnosti NewZoo dosáhne celosvětový prodej her do roku 2024 hodnoty 218,8 miliardy dolarů. Hry na PC tvořily v roce 2021 přibližně 20 % prodejů her, takže pro Intel dává smysl, aby se do této kategorie pustil naplno.

Potřebujete další důkaz? Nehledejte nic jiného než zprávu o příjmech společnosti Nvidia za rok 2021. Za celý rok herní divize společnosti Nvidia utržila 12,5 miliardy dolarů z celkových příjmů ve výši 26,9 miliardy dolarů. Solidní podíl.

Jinými slovy, zatímco cena akcií společnosti Nvidia odráží naději investorů v budoucnost podnikání společnosti v oblasti datových center, většinu peněz stále vydělává na herním hardwaru. Ani se nedivím... když sleduju kolik peněz moji kamarádi nacpou do HW 😂

A právě zde přicházejí na řadu dedikované čipy Intel Arc. Intel v současnosti nabízí takzvané integrované grafické akcelerátory Iris. Integrované akcelerátory se připojují k procesoru a operační paměti (většinou) notebooku a pohánějí obraz na obrazovce. To je sice fajn, pokud prohlížíte web nebo streamujete filmy, ale hraní náročnějších her je lepší přenechat dedikovaným čipům.

To proto, že dedikované grafiky spoléhají na vlastní grafické procesory (GPU) a paměť RAM, což znamená, že mohou spouštět hry, které by jinak systém s integrovanou grafikou zadusily.

https://www.youtube.com/watch?v=gYHvYdCgR5g

To neznamená, že čip Arc 3 od Intelu rozdrtí čipy Nvidia hned zkraje, to zdaleka ne. Koneckonců se jedná o základní čip společnosti Intel. Takže sice budete moci hrát nejnovější hry, ale asi to nebude na ULTRA nastavení a bez zadýchání...

Arc 3 je samozřejmě výkonnější než Iris s velkým náskokem, ale to ještě nic neznamená. Jako hráče by mě spíše zajímalo, jak si Arc 3 vede ve srovnání třeba s luxusním notebookovým čipem RTX 3050 od Nvidie nebo Radeonem RX 6500M od AMD. Tato srovnání se nám pravděpodobně začnou sypat, jakmile se notebooky Arc 3 dostanou na trh.

Do budoucna pak Intel chystá Arc 5 a Arc 7. Zvyšující se číslování logicky značící ještě větší výkon. Chce také údajně představit i grafickou kartu pro stolní PC. Osobně jsem Intel v posledních letech již trochu zavrhoval. Zdá se ale, že nyní se připravuje na opravdu velkou ofenzívu. Očividně se nechce nechat konkurencí zadupat. Jsem zvědavý na vývoj ceny Intelu až se začnou objevovat první porovnání výkonu s konkurencí. Nechme se překvapit.

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o moje shrnutí dat dostupných na internetu a analýzy Daniela Howleyho. Každý investor musí provést svou důkladnou analýzu a rozhodnutí provést po zvážení své vlastní situace.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 316 a je členem této skupiny od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Krucinál, zrovna když jsem koupil novej komp s Nvidii. Rád bych vyzkoušel něco novyho 😅

Já jsem byl zase vždycky AMDčkovej 🤟🏻😅

Intel here :D