BlackRock'ın eski baş hisse senedi stratejisti S&P 500 endeksinin en az %17 daha düşeceğini söylüyor

BlackRock'ın eski baş hisse senedi stratejisti, güçlü işgücü piyasası verilerine ve daha az şahin bir Fed'e rağmen, ABD ekonomisinde bir resesyonun uyarı işaretlerinin hala biriktiğini savunuyor. Getiri eğrisinin tersine dönmesi, azalan imalat faaliyeti, negatif para arzı büyümesi, sıkılaşan kredi standartları ve daralan şirket kar marjları gibi göstergeler resesyonun kaçınılmaz olabileceğini gösteriyor.

Bob Doll

Crossmark Global Investments'ın CIO'su ve BlackRock'ın eski ABD hisse senedi stratejisti Bob Doll, ABD ekonomisinin resesyona girmekte olduğuna dair işaretlerin birikmeye devam ettiğini söylüyor.

Doll, güçlü işgücü piyasası verileri ve daha az şahin bir Federal Rezerv'in yatırımcıların dikkatini gelecek acılardan uzaklaştırdığını söyledi. Doll, şu anda yatırım yapmanın iyi bir fikir olmadığını söylemiyor; daha ziyade, bazı yatırımcıların yaklaşan durgunluğu destekleyen haberleri görmezden gelmesinden rahatsız.

Örneğin, kırk yılı aşkın bir süredir en ters seviyesinde olan getiri eğrisini ele alalım. Uzun vadeli tahvillere göre daha fazla yükselen kısa vadeli tahvillerin getirileri, sıkı para politikasını ve ekonominin kısa vadeli beklentilerine yönelik düşük yatırımcı güvenini yansıtıyor. Eğri 1960'tan bu yana her resesyon öncesinde tersine dönmüştür.

Doll, imalat faaliyetlerinin de ABD, İngiltere, Euro Bölgesi ve Brezilya dahil olmak üzere dünyanın birçok büyük ekonomisinde düşüş gösterdiğini söyledi.

Bu iki göstergenin yanı sıra tüketici duyarlılığı ve hisse senedi performansı gibi diğer bazı göstergeleri de içeren Conference Board'un ekonomik endeksi şu anda resesyon bölgesinde.

Doll, Fed'in 1950 yılında verileri takip etmeye başlamasından bu yana para arzı büyümesinin ilk kez negatif olduğunu belirtti. Ve kredi standartlarının sıkılaştığını söyledi.

Doll, "Üst düzey kredi yetkilileriyle yapılan bir ankete göre, tüketicilere kredi vermeye daha az istekli hale gelen bankaların yüzdesi, resesyonla hiç ilişkilendirilmeyen seviyelere yükseldi" dedi.

  • Şirket kar marjları da yüzde 1,5 oranında geriledi ki bu daha önceki resesyonlarda görülen bir seviye.

Bunun da ötesinde, Fed'in sıkılaştırma kampanyasının etkisi muhtemelen henüz tam olarak kendini göstermedi. Doll, yapışkan enflasyon verileri ve Ocak ayı için son derece dirençli bir istihdam raporunun ardından, Fed'in nihai faiz oranının yükselmeye devam etmesinin beklendiğini söyledi.

"Fed'in geçen yıl yaptıkları henüz ekonomiyi etkilemedi," dedi. "Fed'in yaptıkları genellikle ekonomiyi yaptıktan altı ila 12 ila 18 ay sonra etkiler."

Doll bir resesyon beklerken, kazanç tahminlerinin düşmesini ve S&P 500'ün yaklaşık 3.300 ila 3.400 puana gerilemesini bekliyor.

"S&P'nin şu anki 18,5 kat 2023 beklenen kazanç katsayısı olan 224 dolar, mevcut ekonomik belirsizlikler ve ekonomik beklentilerimiz göz önüne alındığında çok zengin görünüyor" dedi.

  • Zamanlama konusunda Doll, resesyonun 2023'ün sonuna kadar ortaya çıkmasını beklediğini söyledi.

Bununla birlikte, diğer sektörlerde de durgunluk bekliyor.

Bazı Wall Street stratejistleri ve ekonomistleri artık bir resesyonun kapıda olduğunu düşünüyor. Fed'in getiri eğrisine dayalı resesyon olasılığı takipçisi de resesyon olasılığını %57 gibi yüksek bir oranda tahmin ediyor.

Bu haftanın başlarında JPMorgan'ın baş küresel piyasalar stratejisti Marko Kolanovic, Fed'in enflasyonu %2 hedefine döndürmeye gerçekten kararlı olması halinde resesyonun neredeyse garanti olduğu uyarısında bulundu.

Bank of America'nın baş ABD hisse senedi stratejisti Savita Subramanian da bu hafta bankanın geliştirdiği bir göstergenin ABD ekonomisinin resesyona doğru gittiğini gösterdiğini söyledi 👇

  • Siz nasıl görüyorsunuz? Bir durgunluk ve yüzde onluk bir düşüş mü bekliyorsunuz?

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet