Güçlü bir ekonomi ve düşen enflasyonun aldatıcı hikayesi

Son aylarda enflasyonda görülen ve yoğun bir piyasa düzeltmesiyle telafi edilen olumlu gelişme boşa gitmeye başlamıştır.

Güçlü ekonomi

Yılbaşından bu yana yeni yayınlanan ekonomik istatistikler Batı ekonomisinin hala güçlü olduğunu gösteriyor. İşgücü piyasası sağlam, tüketici harcıyor, şirketler işten çıkarma yapmıyor, kurumsal satışlar sağlıklı bir şekilde artıyor ve karlar çok az düzeliyor.

Anketler ve PMI gibi araştırmalara göre şirket temsilcileri gelecekteki ekonomik görünüm konusunda giderek daha iyimser. Hisse senedi piyasaları yeşile döndü ve tahvil getirileri 2022'nin sonlarından bu yana düşüyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde, resesyonun herhangi bir versiyonundan uzak, dirençli bir ekonomi tab losu ortaya çıkıyor. Tüm bunlar, enflasyonun son birkaç aydaki en yüksek seviyelerinden sürekli olarak düşmesinin ışığında gerçekleşiyor. Durum güllük gülistanlık görünüyor, resesyon yok, enflasyon %2 hedefine doğru ilerliyor, faiz oranlarının bu yıl içinde daha da düşeceği kesin.

Farkındalık

Ancak piyasalar, tarihsel veriler ve ekonomi teorisi tarafından desteklenen temel bir gerçeği göz ardı etmektedir. Zayıflayan enflasyon, zayıflayan ekonomik faaliyete bağlıdır. Başka bir deyişle, ekonomide kayda değer bir yavaşlama olmadan enflasyonun %2 hedefine çekilmesi pek mümkün görünmemektedir. Hele ki bugüne kadar enflasyondaki düşüşün önemli ölçüde enerji fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığı ve bunun uzun süre devam etmeyeceği düşünüldüğünde. Pandemi sonrası uygulanan eşi benzeri görülmemiş parasal ve mali teşvikler aşırı bir büyüme ortamı için gerekli koşulları yarattı. Varlık fiyatları yükseldi, insanların serveti katlandı, şirketler talebi karşılayamadı, karlar yükseldi ve ekonomik faaliyet yukarı doğru patladı.

Bu deneyin bir yan etkisi de (tahmin edilebileceği üzere) son on yılların en yüksek enflasyonu olmuştur. Yükselen fiyat seviyesi hafife alınmamalıdır, zira kontrolden çıkması halinde tüm ekonomik sistemi çözme potansiyeline sahip bir 'ölüm sarmalı' yaratabilir. Gelişmiş ekonomiler için iyi haber şu ki, bağımsız merkez bankaları ne pahasına olursa olsun bu kadar ileri gidilmesine asla izin vermeyecektir. Bunu yapmak için etkili araçlara sahipler.

Kötü haber ise mevcut ekonomiyi önemli ölçüde kısmak zorunda kalacak olmalarıdır. Enflasyona aşırı yüksek ekonomik faaliyet dönemi neden olmuşsa, enflasyonu kabul edilebilir bir seviyeye indirmek için düşük ya da negatif ekonomik faaliyet gerekir. Yavaşlama ne kadar belirgin olursa, enflasyon da o kadar hızlı normale dönecektir.

Tahvil piyasası bu gerçeği, bu yıl güçlü bir ekonomiye işaret eden bir dizi veri noktasından sonra fark etmeye başladı: rekor düzeyde düşük işsizlik, durmaksızın işe alımlar, azalan ücret artışına rağmen güçlü ücret artışı, güçlü tüketici faaliyetleri ve yüksek tasarrufları, şirketlerde hala önemli ölçüde artan girdi fiyatları ve yükselen varlık fiyatları. Sonuç olarak, tahvil getirileri son haftalarda kuzeye doğru fırladı; 10 yıllık ABD devlet tahvili şu anda %3,95 ve 2 yıllık %4,73 ile bu döngüdeki en yüksek getiriyi sağlıyor. ABD doları da güçlenmeye başladı. Sırada yatırımcı farkındalığı var ve bildiğimiz gibi yılın başından bu yana hisse senedi rallisine öncülük eden perakende yatırımcılar genellikle en son satanlar (en düşük seviyelerde) ve en son satın alanlar (en yüksek seviyelerde). Bu durum, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hisse senetlerinin mevcut nispeten zengin fiyatlandırması için bir risk oluşturmaktadır. İlginç bir şekilde, kurumsal yatırımcılar şu anda yoğun bir şekilde yatırım yapmıyor, daha ziyade bekliyorlar. Dolayısıyla son ralli esas olarak bireysel yatırımcıların eseridir.

Bundan sonra ne olacak?

Mantık, merkez bankacılarının artık politikalarını sıkılaştıracağını söylüyor. Bu da faiz oranlarını şimdiye kadar ABD faiz oranları için nihai değer olarak bekledikleri %5,1 seviyesinin çok üzerine çıkarabilir. Gerçekten de, eğer bu gerçekleşmez ve şu ana kadar yapılan faiz artırımlarının henüz ekonomiye yansımayan etkileri yetersiz kalırsa, enflasyon ekonomiye demir atmış olacaktır. Böyle bir enflasyondan kurtulmak çok daha sancılıdır. Dolayısıyla merkez bankalarının önünde bir seçenek var: ya kısa ama yoğun bir acı dönemi yaşanacak ya da enflasyon %2'lik hedefe yerleşene kadar bunu yıllar boyunca sürdürmeye karar verecekler. Neyi seçtiklerini, eğer bir şey varsa, önümüzdeki toplantılarda öğreneceğiz. ABD Merkez Bankası 21 Mart'ta, Avrupa Merkez Bankası ise 16 Mart'ta toplanacak.


Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!
No comments yet