S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Intel może przynieść inwestorom wymarzone zyski: nowa linia produktów obiecuje zmiażdżyć konkurencję

Intel zawsze był dużym (jeśli nie największym) graczem na polu bitwy o układy scalone. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat wydawało się, że jej przesyceni technologią konkurenci zaczynają się nieco wypierać. Większa moc, technologia sci-fi, mniejsze zużycie energii. Wszystko to sprzyjało konkurencji. Wygląda jednak na to, że Intel nie zamierza się poddawać i chce dać konkurencji popalić.

Czy Intel oprze się jeszcze dominacji Nvidii i AMD?

Gigant w dziedzinie układów scalonych, firma Intel, przyciąga uwagę wprowadzając na rynek układy graficzne Arc. Szczególnie interesująca jest reakcja konkurentów: firm Nvidia $NVDA+2.6% i AMD $AMD+3.7%. Mogłoby to wywrócić do góry nogami branżę układów graficznych, nie mówiąc już o pomocy konsumentom, takim jak my.

Intel zapowiada układy graficzne Arc od 2021 roku jako alternatywę dla produktów firm Nvidia i AMD dla konsumentów poszukujących solidnych możliwości graficznych do gier i tworzenia treści.

https://www.youtube.com/watch?v=sanVda5ExPA

Firma ostatecznie wypuści linię układów i kart Arc, przy czym Arc 3 posłuży jako pierwsza salwa w walce Intela o przejęcie udziałów w ogromnym rynku gier komputerowych od Nvidii i AMD. A to może być dobrodziejstwem dla konsumentów w czasach, gdy globalny niedobór układów scalonych powoduje wzrost cen kart graficznych.

Według NewZoo , do 2024 r. globalna sprzedaż gier osiągnie wartość 218,8 mld dolarów. Gry na PC będą stanowić około 20% sprzedaży gier w 2021 r., więc Intel powinien skupić się na tej kategorii.

Potrzebujesz więcej dowodów? Wystarczy spojrzeć na raport o przychodach firmy Nvidia za 2021 r. W całym roku dział gier Nvidii przyniósł 12,5 mld dolarów z 26,9 mld dolarów całkowitego przychodu firmy. Solidna akcja.

Innymi słowy, choć kurs akcji firmy Nvidia odzwierciedla nadzieje inwestorów na przyszłość działalności firmy związanej z centrami danych, to nadal większość pieniędzy zarabia ona na sprzęcie do gier. Nawet mnie to nie dziwi... gdy patrzę, ile kasy moi kumple wpychają w HW 😂

Tu z pomocą przychodzą dedykowane układy Intel Arc. Firma Intel oferuje obecnie tak zwane zintegrowane akceleratory graficzne Iris. Zintegrowane akceleratory łączą się z procesorem i pamięcią RAM (w większości laptopów) i sterują wyświetlaniem obrazu na ekranie. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku przeglądania stron internetowych lub strumieniowego przesyłania filmów, ale bardziej wymagające gry lepiej pozostawić układom dedykowanym.

Dzieje się tak dlatego, że dedykowane układy graficzne korzystają z własnych procesorów graficznych (GPU) i pamięci RAM, co oznacza, że mogą uruchamiać gry, które w przeciwnym razie zdławiłyby system ze zintegrowaną grafiką.

https://www.youtube.com/watch?v=gYHvYdCgR5g

Nie oznacza to, że układ Arc 3 firmy Intel od razu zmiażdży układy Nvidii - wręcz przeciwnie. Jest to w końcu główny układ scalony firmy Intel. Więc chociaż będziesz mógł grać w najnowsze gry, prawdopodobnie nie będzie to możliwe na ustawieniach ULTRA i bez sapania...

Łuk 3 jest oczywiście znacznie potężniejszy od Iris, ale to jeszcze nic nie znaczy. Jako gracza bardziej interesowałoby mnie, jak Arc 3 wypada w porównaniu np. z wysokiej klasy układem RTX 3050 do laptopów firmy Nvidia lub Radeon RX 6500M firmy AMD. Porównania te zaczną się zapewne pojawiać, gdy laptopy Arc 3 trafią na rynek.

W przyszłości Intel przygotowuje Arc 5 i Arc 7. Zwiększanie numeracji logicznie oznacza jeszcze większą wydajność. Firma chce też podobno wprowadzić kartę graficzną dla komputerów stacjonarnych. Osobiście przez ostatnie kilka lat byłem nieco lekceważąco nastawiony do firmy Intel. Teraz jednak wygląda na to, że szykuje się do naprawdę dużej ofensywy. Najwyraźniej nie chce zostać zdeptany przez konkurencję. Jestem ciekaw rozwoju cen Intela, gdy zaczną pojawiać się pierwsze porównania wydajności z konkurencją. Bądźmy zaskoczeni.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to jedynie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz analizy Daniela Howleya. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet