Miliardář Ken Griffin ve velkém vsází na tyto 2 akcie, které poskytují vysoký dividendový výnos

Minulý rok nebyl pro většinu investorů vůbec úspěšný. Ken Griffin si ale nemá na co stěžovat. Jeho fond vykázal rekordní výkonost, čímž překonal i indexy, které byly minulý rok pod tlakem. Pojďme se podívat na dvě akcie, kterým Griffin věří tento rok.

Ken Griffin je miliardář, manažer hedgeových fondů, který je známý tím, že dělá některé z nejziskovějších obchodů ve finančním průmyslu. V poslední době Griffin ve velkém sází na dvě vysoce výnosné dividendové akcie. V tomto článku se blíže podíváme na tyto dvě akcie.

New York Community Bancorp $NYCB-0.8% 

Graf ceny akcie za posledních 5 let.

New York Community Bancorp $NYCB-0.8%  je bankovní holdingová společnost, která poskytuje bankovní služby zákazníkům v New Yorku, New Jersey, Ohiu, Floridě a Arizoně. Společnost se specializuje na půjčky pro rodinné a komerční nemovitosti a má silné zastoupení v metropolitní oblasti New York City. Společnost má dividendový výnos přes 7 %, což z ní činí atraktivní investici pro investory, kteří hledají příjem.

Společnost má poměrně dobře diverzifikované portfolio, kdy působí v následujících segmentech:

 • Půjčky komerčních nemovitostí: New York Community Bank je přední poskytovatel půjček na trhu s nemovitostmi pro více rodin a komerčních nemovitostí, který poskytuje financování nemovitostí, jako jsou bytové domy, maloobchodní centra a kancelářské budovy.
 • Rezidenční hypoteční bankovnictví: Banka nabízí hypotéky na bydlení jednotlivcům na nákup domů nebo na refinancování stávajících hypoték.
 • Spotřebitelské bankovnictví: Tento segment zahrnuje depozitní produkty, spotřebitelské úvěry a další bankovní služby nabízené jednotlivcům, jako jsou běžné a spořicí účty, kreditní karty a online bankovnictví.
 • Wealth Management: New York Community Bank poskytuje služby správy majetku jednotlivcům s vysokým čistým jměním, včetně správy investic, finančního plánování a důvěryhodných služeb.
 • Ostatní: Tento segment zahrnuje různé další bankovní služby, jako je správa pokladny a obchodní služby.

Obchodní model společnosti se soustředí na poskytování bankovních služeb místním komunitám, zejména v oblasti New York City. Její hlavní činností je půjčování více rodinných a komerčních nemovitostí, které tvoří významnou část jejího úvěrového portfolia. Kromě toho banka nabízí depozitní produkty, spotřebitelské úvěry a další služby, jako je správa majetku a online bankovnictví.

Pokud jde o management, New York Community Bancorp je veden týmem zkušených manažerů se zkušenostmi v bankovnictví a financích. Její generální ředitel Thomas R. Cangemi působí ve společnosti od roku 1990 a zastával různé vedoucí role, než se ujal své současné pozice v roce 2021.

Výhody:

 • Silná regionální přítomnost: New York Community Bancorp má dobře zavedenou přítomnost v metropolitní oblasti New Yorku, kde má velkou zákaznickou základnu a hluboké porozumění místnímu trhu.
 • Zaměření na půjčování nemovitostí: Zaměření společnosti na půjčování nemovitostí bylo historicky spolehlivým zdrojem příjmů, protože oblast New York City je známá vysokou poptávkou po více rodinných a komerčních nemovitostech. 
 • Zkušený management: New York Community Bancorp má tým zkušených manažerů, kteří jsou ve společnosti mnoho let a mají hluboké znalosti o bankovním odvětví.
 • Konzistentní výplaty dividend: Společnost má zkušenosti s vyplácením konzistentních dividend svým akcionářům, což může být atraktivní pro investory hledající příjem.

Nevýhody:

 • Závislost na trhu s nemovitostmi: Velká závislost společnosti na půjčování nemovitostí znamená, že je zranitelná vůči změnám na trhu s nemovitostmi, které by mohly mít negativní dopad na její výnosy a zisky.
 • Omezená geografická diverzifikace: Operace New York Community Bancorp se primárně soustředí v metropolitní oblasti New Yorku, což znamená, že je vystavena ekonomickým podmínkám tohoto regionu.
 • Regulační rizika: Jako banka podléhá New York Community Bancorp rozsáhlé regulaci, která by mohla zvýšit její náklady na dodržování předpisů a omezit její schopnost fungovat.
 • Prostředí nízkých úrokových sazeb: Prostředí nízkých úrokových sazeb může být pro New York Community Bancorp náročné generovat dostatečný čistý úrokový příjem, který je pro banky klíčovým zdrojem příjmů. Na druhou stranu, v prostředí vysokých úrokových sazeb je to pro banku také složitější. Může totiž klesat poptávka po úvěrech.

Co se týče nějakých základních čísel společnosti, tak tržby z úroků společnosti rostly za posledních 5 let průměrně o zhruba 5 % ročně. Čistý příjem z úroků rostl za posledních 5 let průměrně o zhruba 7 % ročně. Co se potom týče celkového čistého zisku, tak ten rostlo průměrně o zhruba 11 % ročně. Čisté marže od roku 2020 zaznamenaly růstovou tendenci. Poslední dobou to ale vypadá, že na společnost začíná působit tlak ze strany vysokých úrokových sazeb, kdy marže od poloviny roku 2022 začaly klesat. Stále si ale společnost drží poměrně silnou čistou marži ve výši kolem 27 %.

Velmi mě zde zaskočila hodnota aktiv očištěných o pasiva, která mi zde vyšla na zhruba 18 USD na akcii. To znamená, že když investoři nakoupí akcie za 8 USD, tak mají podíl na čistých aktivech v hodnotě 18 USD na akcii. Takže pokud by společnost případně zkrachovala, tak i po vyplacení všech závazků, které mají přednost, tak by akcionáři obdržely 18 USD na akcii. Samozřejmě se tato hodnota mění v návaznosti na výši aktiv a pasiv společnosti. No a vzhledem k tomu, že počet akcií v oběhu víceméně stagnuje, tak jsem vzal ještě průměrnou hodnotu aktiv očištěných o pasiva za posledních 5 let, a zde mi ta hodnota vyšla na zhruba 15 USD na akcii.

Ken Griffin jasně vidí tuto bankcorp jako rozumnou investici, protože jeho nedávné záznamy ve 4. čtvrtletí ukazují, že nakoupil ve velkém. Ve skutečnosti Griffin rozšířil svou stávající pozici v NYCB o více než 12,4 milionu akcií – neboli neuvěřitelných 13 215 %. Jeho vlastnický podíl ve společnosti má nyní hodnotu přes 119 milionů dolarů. Griffin není jediný, kdo je vůči této akcii optimistický. Spolu s ním se na tuto akcii v poslední době koukalo dalších 11 analytiků, z toho 6 analytiků usoudilo, že se jedná o dobrou příležitost k nákupu.

Považujeme klíčové trendy za příznivé se silným organickým růstem úvěrů a vkladů, lepší než očekávanou expanzí marží a stabilní úvěrovou kvalitou. Kromě toho společnost oznámila materiální restrukturalizaci hypotečního podnikání Flagstar, která by měla pomoci zlepšit nákladovou základnu a efektivitu v průběhu času. Celkově se domníváme, že výhled je rozumný, i když závisí na úspěšném provedení integrace a restrukturalizace Flagstar.

Očekávání analytiků.

Tito analytici se shodli na průměrné cílové ceně ve výši 10 USD na akcii.

Osobně se mi společnost líbí, a s největší pravděpodobností ji během příštího týdne zařadím do svého portfolia. Jedná se o stabilní dividendovou společnost, která aktuálně nabízí slušný dividendový výnos. Zároveň si také myslím, že společnost je aktuálně poměrně dobře oceněna a nabízí slušný defenzivní polštář. Její dividendy byly kryté i v minulosti. Obecně se mi společnost poměrně dost líbí, a cena nevypadá na první pohled taky špatně.

Newell Brands Inc. $NWL+3.1% 

Graf ceny akcie za posledních 5 let.

Newell Brands Inc. je společnost zabývající se spotřebním zbožím, která navrhuje, vyrábí a celosvětově distribuuje řadu spotřebních a komerčních produktů. Společnost byla založena v roce 1903 a sídlí v Atlantě, Georgia, USA. Společnost má dividendový výnos kolem 6 %.

Obchodní model společnosti je primárně zaměřen na poskytování inovativních a vysoce kvalitních produktů svým zákazníkům prostřednictvím kombinace organického růstu a strategických akvizic. Newell Brands působí v různých obchodních segmentech, včetně Food and Commercial, Home and Outdoor Living, Learning and Development a Connected Home and Security.

 • Food and Commercial: Tento segment zahrnuje produkty pro skladování potravin a domácí organizaci, komerční čisticí a údržbářské produkty a zdravotnické produkty.
 • Domácí a venkovní bydlení: Tento segment zahrnuje produkty pro domácí organizaci, výzdobu a spotřebiče, stejně jako produkty pro venkovní rekreaci, jako jsou chladničky, grily a kempingové vybavení.
 • Učení a rozvoj: Tento segment zahrnuje produkty pro vzdělávání v raném dětství, umělecké a kancelářské potřeby a psací potřeby.
 • Connected Home and Security: Tento segment zahrnuje chytré domácí a bezpečnostní produkty, jako jsou video zvonky, chytré zámky a systémy zabezpečení domácnosti.

Mezi rozmanité portfolio značek společnosti patří mimo jiné Rubbermaid, Sharpie, Paper Mate, Graco, Coleman, Contigo, Oster a Yankee Candle. Široká škála produktů a značek společnosti Newell Brands umožňuje uspokojit širokou škálu potřeb spotřebitelů napříč různými segmenty.

Výhody:

 • Různorodé portfolio produktů a značek: Newell Brands má širokou škálu produktů a značek, které jí umožňují uspokojit širokou škálu potřeb spotřebitelů napříč různými segmenty.
 • Silná distribuční síť: Společnost má dobře zavedenou distribuční síť po celém světě, což jí umožňuje efektivně oslovit zákazníky v různých regionech.
 • Zaměření na inovace: Společnost Newell Brands již v minulosti investovala do výzkumu a vývoje s cílem vytvářet inovativní produkty, které splňují vyvíjející se potřeby spotřebitelů.
 • Zkušený manažerský tým: Manažerský tým společnosti má rozsáhlé zkušenosti v odvětví spotřebního zboží a zaměřuje se na zlepšování provozní efektivity a ziskovosti.

Nevýhody:

 • Závislost na klíčových zákaznících: Společnost je značně závislá na několika klíčových zákaznících, což by mohlo negativně ovlivnit její příjmy, pokud by tito zákazníci snížili své nákupy nebo přešli ke konkurenci.
 • Intenzivní konkurence: Odvětví spotřebního zboží je vysoce konkurenční a Newell Brands čelí konkurenci zavedených společností i nových subjektů vstupujících na trh.

Tím že se jedná o poměrně rozmanitou společnost s velmi diverzifikovaným portfoliem produktů, tak i zde se nedá očekávat žádný enormní růst společnosti. Tržby společnosti za posledních 5 let víceméně stagnují, a společnost vykazuje pouze minimální čistý zisk. Tomu odpovídají i stagnující čisté marže, které se blíží pomalu nule. Průměrná čistá marže v poslední době by mohla být kolem 5 %.

Co se týče pohledu na rozvahu, tak společnost nevypadá zase tak špatně. Společnost má své krátkodobé závazky kryté svými oběžnými aktivy, a poměr dlouhodobého dluhu a vlastního kapitálu je zde přibližně 1,5. Aktiva očištěné o pasiva mi zde vycházejí přibližně na 8 USD na akcii, což je podstatně méně, než za kolik se aktuálně obchodují akcie na burze.

I přes to Griffin vidí na této společnosti něco velmi zajímavého, protože měl na akciích otevřenou pozici a ve 4. čtvrtletí naložil dalších 2 285 158 akcií. To rozšířilo jeho držení NWL o více než 300 % a dalo mu podíl ve společnosti přes 45 milionů dolarů. A griffin není sám, kdo je ohledně této akcie pozitivně naladěn. Na tuto akcii se dívalo v poslední době 9 analytiků, kdy 4 analytici se shodují, že je společnost ideální příležitostí ke koupi, další 4 se shodují, že se jedná o kvalitní společnost, a 1 analytik si myslí, že se nejedná až o tak kvalitní akcii a že by ji spíš investoři měli prodat.

Tito analytici se shodují na průměrné cílové ceně kolem 16 USD za akcii.

Očekávání analytiků.

Osobně se mi tato společnost moc nelíbí. Společnost má dlouhodobě velmi nízké marže, což zapříčiňuje nízkou ziskovost společnosti. Jedná se zde o takovou hybridní společnost, která je roztahaná do různých odvětví, což se samozřejmě podepisuje na potenciálu této společnosti. Za mě osobně tato společnost aktuálně není úplně nejlepší volbou pro investici.

Závěr

Podle tohoto výběru to vypadá, že Griffin zvolil pro tento rok spíše defenzivní cestu, a to formou společností generujících příjem do portfolia. Lze tedy předpokládat, že ani Griffin si nemyslí, že máme vyhráno, a že se ještě dočkáme dalších tlaků. Taky je obecně známo, že dividendové akcie jsou odolnější v těžkých dobách.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Zajímavý výběr, na NYCB by možná mohlo dávat smysl podívat se blíže.

Osobně se mi $NYCB-0.8%  líbí. 👍

Osobně se mi ani jedna ze společnosti nelíbí. Ani jedna nemá už moc kam růst, a dividendy bych musel danit, ne díky. Ale jinak věřím, že článek to bude pro mnoho lidí užitečný.

tak ono už se dneska prakticky musí danit všechno. ;), takže v tom problém nevidím, a osobně si myslím, že ten výnos je atraktivní, takže podle mě ty daně nejsou zase tak velký problém.

Osobně mám dividendy hodně rád, a $NYCB-0.8% vypadá jako skvělý tip, díky, a mrknu na to. 😉👍

Určitě mrkni, myslím že to stojí za to.