S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Warren Buffett o svém investičním přístupu, ale i nepřímé kritice Joe Bidena

Pavel Botek
27. 2. 2023
3 min read

Výroční dopis akcionářům Berkshire Hathaway, který napsal Warren Buffett, nabízí investorům zajímavý pohled na jeho investiční filozofii, kde mimochodem dojde i na kritiku samotného prezidenta USA.

Waren Buffett

Ve svém výročním dopise akcionářům Berkshire $BRK-B+1.3% 92letý Buffett vyzval investory, aby se zaměřili na celkový obraz v dlouhodobém horizontu, spíše než na vyšší inflaci a další faktory, které v roce 2022 utlumily ceny akcií.

Pojďme se podívat na to, co nám Buffett řekl o svém investičním přístupu

"Buffett je velmi pokorný v hodnocení své vlastní investiční zdatnosti, a to zbytečně," řekl Thomas Russo, partner v Gardner Russo & Quinn a dlouholetý investor Berkshire. "Investoři z něj profitovali po celá desetiletí."

Každý, kdo zůstal u Berkshire od roku 1965 do roku 2022, viděl své akcie získat 3 787 464% hodnoty. Standard & Poor's 500 vzrostl o 24 708 % včetně dividend za toto období.

Buffett uvedl, že většina jeho rozhodnutí o alokaci kapitálu byla pouze "tak-tak" a "uspokojivé" výsledky Berkshire v průběhu času vyplynuly pouze z asi tuctu "skutečně dobrých" rozhodnutí.

"Efektivní" trhy existují pouze v učebnicích," řekl Buffett. "Ve skutečnosti jsou obchodovatelné akcie a dluhopisy matoucí, jejich chování je obvykle pochopitelné až zpětně."

Buffett také řekl, že "důvěra a pravidla jsou nezbytné" při provozování velkých podniků, a to i uprostřed nevyhnutelných zklamání, a vyzval investory, aby se nezabývali krátkodobými tržními podmínkami.

Nepřímá kritika Joe Bidena

Buffett ve svém dopise nepřímo kritizoval prezidenta Joe Bidena, který tento měsíc naléhal na čtyřnásobné zvýšení 1% daně na zpětné odkupy firemních akcií, která se stala zákonem v jeho zákoně o snížení inflace loni v srpnu.

Zatímco Biden nepožadoval ukončení zpětných odkupů, ale požadoval vyšší daně, Buffett řekl, že ti, kteří tvrdí, že všechny zpětné odkupy "jsou škodlivé pro akcionáře nebo pro zemi, nebo jsou obzvláště prospěšné pro generální ředitele", jsou ekonomicky negramotní.

Bill Smead, dlouholetý investor Berkshire ve společnosti Smead Capital Management, řekl: "Zkrátka si dělá legraci z lidí, kteří se snaží získat peníze bez přidané hodnoty."

Buffett také připomněl investorům, kolik Berkshire vrací zpět americkému ministerstvu financí, když za deset let zaplatila federální daně z příjmu ve výši 32 miliard dolarů.

"V Berkshire doufáme a očekáváme, že v příštím desetiletí zaplatíme na daních mnohem více," napsal Buffett. "Nedlužíme zemi nic menšího."

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.