S&P 500 ^GSPC 5,309.52 +0.03%
Tesla TSLA $181.11 +3.52%
Meta META $462.80 -1.29%
Microsoft MSFT $429.86 +1.06%
Amazon AMZN $181.60 -1.06%
Apple AAPL $192.22 +0.62%
Nvidia NVDA $948.38 +0.06%
Alphabet GOOG $178.43 -0.02%

Zarabiaj fortunę i ratuj planetę: oto inwestycje ESG

Każdy marzy o ratowaniu świata, a teraz możesz to zrobić za pomocą swoich pieniędzy i inwestycji. Zamiast inwestować swoje pieniądze w chciwe i zanieczyszczające środowisko firmy, można skierować swoje środki do czystych i ekologicznych przedsiębiorstw i mieć nadzieję, że dzięki temu nasza planeta stanie się lepszym miejscem. Wszystko to brzmi ładnie i logicznie. Ale każda moneta ma dwie strony.

Zarabianie pieniędzy dzięki bezpiecznemu, ekologicznemu i odpowiedzialnemu podejściu? To jest ESG

Istnieje skrót ESG (environmental, social, governance) i coraz większa grupa analityków inwestycyjnych bierze go pod uwagę przy ocenie ryzyka i zwrotu z inwestycji. ESG jest gorącym trendem inwestycyjnym od lat i trudno się z tym nie zgodzić.

Ale jak wie każdy, kto widział film o superbohaterze, ratowanie świata jest bardziej skomplikowane, niż się wydaje.

Dzisiejszy ruch ESG ma swoje korzenie w latach 60. XX wieku, kiedy to protestujący przeciwko wojnie w Wietnamie domagali się, aby fundusze emerytalne uczelni przestały inwestować w kontrahentów wojskowych. Zmiany klimatyczne, pandemia Covid-19, ruch Black Lives Matter i inne ruchy na rzecz sprawiedliwości społecznej dodatkowo wzmocniły tę tendencję.

Według danych Refinitiv Lipper, w roku kończącym się 30 listopada 2021 r. w fundusze skoncentrowane na ESG na całym świecie zainwestowano rekordową kwotę 649 mld USD, w porównaniu z 542 mld USD w 2020 r. i 285 mld USD w 2019 r. Nie są to już nieistotne kwoty.

Fundusze ESG stanowią obecnie 10% globalnych aktywów funduszy. Nie jest to już nieznany obszar, ale wielki biznes, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Czy może uczynić Cię bogatszym i jednocześnie uspokoić Twoje sumienie (a może nawet zrobić coś naprawdę dobrego)? Ponownie, jest to skomplikowane. Sektor MSCI Global Environment wzrósł aż o 96,47%, podczas gdy jego benchmark, MSCI World, zwrócił zaledwie 16,50%.

Nie trwało to jednak długo. W 2021 r. sektor ten osiągnął gorsze wyniki, uzyskując zwrot w wysokości 16,36% w porównaniu z 22,35% w przypadku indeksu MSCI World. ESG ma to wspólnego z wieloma sektorami inwestycyjnymi - ma tendencję do cykliczności, a rok 2021 był rozczarowujący.

https://www.youtube.com/watch?v=o0jdjisttys

Każdy ma też inne wyobrażenie o tym, co oznacza etyka, co dodatkowo komplikuje sytuację. Inwestycje w paliwa kopalne mogą być dla jednych czerwoną linią, dla innych zieloną. To samo dotyczy innych "grzesznych" akcji, takich jak tytoń i dzisiejszy wielki dylemat ESG - broń. Inwazja na Ukrainę pokazała, jak ważne jest posiadanie silnego przemysłu obronnego, co skłoniło Europę do debaty nad tym, czy przemysł zbrojeniowy powinien zostać zaklasyfikowany jako ESG, ponieważ sektor obronny twierdzi, że w przeciwnym razie straciłby inwestycje.

Cała ta kwestia jest niezwykle złożona. Szlachetne jest inwestowanie w sposób odpowiedzialny, z uwzględnieniem ekologii, bezpieczeństwa i ogólnego dobrobytu świata. Problem w tym, że każdy postrzega te granice inaczej. Nie wszyscy są skłonni inwestować w rzeczy, o których wiedzą, że nie przyniosą im takiej samej wartości. Być może pewnego dnia dojdziemy do punktu, w którym inwestycje ESG będą najbardziej opłacalne. Ale planetę i ludzkość czeka prawdopodobnie długa i ciernista droga.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to jedynie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz analizy Harveya Jonesa. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet