Fed nemá šanci dosáhnout svých inflačních cílů. Jsme ztraceni, říká El-Erian

Všechno směřuje špatným směrem. Nezdá se, že by se něco mělo zlepšit. Alespoň si to myslí jeden z nejvýraznějších a nejznámějších komentátorů a ekonomů na Wall Street.

El-Erian nevidí způsob, jak by mohl Fed zabráni katastrofě bez způsobení další katastrofy

El-Erian, předseda společnosti Gramercy Funds a komentátor ekonomiky, řekl v nedávném rozhovoru, že ukazatele inflace jdou špatným směrem, což zvyšuje obavy investorů, jak dlouho bude trvat, než přísnější měnová politika omezí růst spotřebitelských cen. To bylo zdůrazněno na začátku pátku, kdy Fedem ostře sledovaný ukazatel inflace - index výdajů na osobní spotřebu - v lednu nečekaně zrychlil na 5,4 % meziročně.

"Vidíme, že skutečné ukazatele i ukazatele průzkumů směřují špatným směrem," řekl El-Erian. "Takže si myslím, že trh, a co je důležitější, lidé na WS, začínají pochybovat o tom, zda Fed dokáže zajistit 2 %."

El-Erianův komentář přišel poté, co údaje o inflaci, která byla rychlejší, než se očekávalo, způsobily růst výnosů dluhopisů a posílily spekulace, že Fed bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb až do poloviny roku. Tyto údaje následovaly po horších než očekávaných zprávách o zaměstnanosti a indexu spotřebitelských cen v tomto měsíci.

https://www.youtube.com/watch?v=BBA2TDODmPQ

"Kdyby Fed nesprávně neoznačil inflaci za přechodnou, kdyby Fed nečekal s prvním zvýšením sazeb až do března loňského roku, kdyby Fed nesnížil tak rychle na 25, bolest by byla menší," řekl El-Erian. "Bohužel, pokud by se dostali na 2 %, způsobili by této ekonomice obrovskou bolest."

Erian i investoři se obávají, že sazby budou růst ještě do půlky roku. Zdroj

El-Erian poukázal na to, že ekonomické údaje USA byly v posledních měsících optimistické a finanční podmínky se nyní podobají prvním měsícům roku 2022, kdy se trhům dařilo relativně dobře i přes nepříznivé údaje o ekonomice. V takto robustním prostředí může podle něj ekonomika tolerovat přísnější úrokové sazby.

"Byl bych raději, kdyby se zvýšily hned, než aby se čekalo na později, až bude ekonomika slabší," řekl El-Erian.

Inflace vykazuje známky zmírnění. Fed se ale nechce unáhlit a přestat zvyšovat zbytečně brzy. Zdroj

V prosinci se meziroční míra inflace snížila na 6,5 %, což je pozoruhodný pokles z červnového 40letého maxima 9,1 %. Předseda Fedu Jerome Powell doufá, že v rámci zvyšování úrokových sazeb dojde k "měkkému přistání" ekonomiky, tedy k opuštění vysoké inflace bez recese. Názory odborníků na dopad inflace a způsob její kontroly se však značně liší.

Larry Summers, bývalý ministr financí, zůstává vůči krokům Fedu medvědí a předpovídá recesi. Rostoucí mzdy a ceny přetrvávají, i když se v prosinci ochladily, řekl Summers na začátku ledna. Neusněte na vavřínech, varuje známý odborník. Ani zdaleka nemáme s inflací vyhráno

Další známá jména si zase myslí, že vyšší míra nezaměstnanosti může být lékem na inflaci. Hromadné propouštění, které nedávno vytvořilo pracovní místa v technologickém průmyslu a dalších odvětvích, musí pokračovat, aby se přerušila mzdově-cenová spirála, která vzniká, když ceny rostou současně se mzdami.

El-Erian pak dále ve svém článku napsal, že míra inflace by se mohla "přilepit" na 4 %, což je nad cílovou mírou Fedu ve výši 2 %. I když podle něj míra inflace v příštích měsících klesne, faktory, které ji v USA ovlivňují, se mění, což způsobuje tlak na růst cen. Obecně panuje názor, že se může stát, že nastává nová éra, ve které už 2 % inflační cíl vůbec platit nebude.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Ten názor, že se zastavíme na 3-4% vidím už po několikáté mezi odborníky. Něco na tom pravděpodobně bude 🤔

Timeline Tracker Overview