Równie dobrze może nie być recesji. Przy odrobinie szczęścia będziemy się z niej śmiać za kilka miesięcy - mówi Jamie…

Nikt nie wie, co się stanie. Strach przed recesją może nieco ustąpił, ale ten pogląd nadal ogólnie się utrzymuje. Jamie Dimon jest jednak naprawdę pozytywny i przekonany, że wyjdziemy z tej sytuacji dobrze. Dlaczego?

Jamie Dimon jest pozytywnie nastawiony do rozwoju sytuacji

Przewidywanie gospodarki nie jest łatwe w obecnym środowisku, ale prezes i dyrektor generalny JPMorgan $JPM+0.1% Jamie Dimon widzi pole do optymizmu.

Dimon zauważył, że konsumenci mają pieniądze i wydają je. Miejsca pracy są obfite. Płace rosną. Wartości domów spadają. To wszystko są dobre wiadomości i coś, co największy bank w kraju obserwuje uważnie każdego dnia. Ale mimo to na rynkach wciąż panuje niepewność - mówi Dimon.

Patrząc w przyszłość, Dimon zakłada, że Rezerwa Federalna wdraża politykę monetarną polegającą na zacieśnianiu ilościowym, która zmniejsza tempo reinwestowania zysków z papierów skarbowych. Stopy procentowe i inflacja już rosną. Wojna na Ukrainie wpływa na handel ropą i gazem.

Podwyżki stóp są naprawdę ekstremalne. Źródło:

"Kiedy patrzysz na gospodarkę, musisz patrzeć na wpływ tych innych rzeczy. I nikt tak naprawdę nie wie" - powiedział Dimon. "Ale powiedziałbym, że po prostu bądźcie trochę ostrożni. Myślę, że nie powinieneś przewidywać, że będzie strasznie. To wszystko może się udać. Może nie będzie. ... Powiedziałbym, że jest co najwyżej 30 procent szans na to, że będzie to twarde lądowanie. Ale w tej chwili jest dobrze."

Ale ten pogląd kontrastuje z uwagami Dimona z grudnia, kiedy powiedział, że wyższa inflacja zmniejsza bogactwo konsumentów, co prowadzi do recesji w tym roku.

I rzutuje to na jego własną pracę - ekspansję i rozwój JPMorgan.

https://www.youtube.com/watch?v=R0uGgLIm12A

"Patrzysz na sąsiedztwo po sąsiedzku, ulicę po ulicy i oddział po oddziale" - powiedział Dimon. "Dużo wyrafinowania idzie w to, gdzie je umieszczasz. Ile osób przejeżdża obok, ile osób tam mieszka, ile jest tam małych firm." A na to wszystko dodatkowo wpływa to, czy nadejdzie recesja, czy nie.

Inflacja wymyka się spod kontroli

Dimon uważa, że jest spora szansa na coś w rodzaju skwierczenia złych perspektyw. Mimo to krytykuje zachowanie Fed.

"Mam pełen szacunek dla prezesa Fed Jerome Powella, ale faktem jest, że straciliśmy nieco kontrolę nad inflacją" - powiedział Dimon w jednym z wywiadów.

Komentarze Dimona są już datowane i zostały wygłoszone dzień po tym, jak Fed opublikował protokół z posiedzenia w dniach 31 stycznia - 1 lutego, który pokazał, że jego członkowie pozostają zaangażowani w walkę z uporczywą inflacją.

Inflacja spada

"Uczestnicy zauważyli, że dane dotyczące inflacji zebrane w ciągu ostatnich trzech miesięcy pokazały mile widziane zmniejszenie miesięcznego tempa wzrostu cen, ale podkreślili, że potrzeba znacznie więcej dowodów na postęp, aby mieć pewność, że inflacja jest na ścieżce trwałego spadku" - napisano.

Dimon sam mówi, że spodziewa się, iż stopy procentowe mogą pozostać wyższe przez dłuższy czas, ponieważ bank centralny może potrzebować trochę czasu, aby osiągnąć swój cel inflacyjny na poziomie 2%.

Mimo to, dyrektor generalny JPMorgan powiedział, że nie zamierza obecnie rozpocząć opracowywania planu awaryjnego na wypadek recesji.

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

No comments yet
Timeline Tracker Overview