Podle analytiků je velkým technologickým společnostem konec, přichází stará škola

Všichni si jistě pamatujeme na rok 2021 a na obrovské růsty velkých technologických společností. Podle analytiků si ale od těchto velkých růstu na chvíli odpočineme. Velké technologické akcie vystřídá něco jiného.

Rok 2021 byl rokem technologických společností. Prakticky jakoukoliv technologickou společnost jste koupili, tak jste se dočkali pěkného růstu. Podle analytiků ale může nastat nový řád, a technologické společnosti by v čele mohly vystřídat tradiční hodnotové akcie. Proč tomu tak je? Pojďme se na to podívat.

Rok 2021

Abychom dobře pochopili proč tomu tak může být, tak si musíme rozebrat dvě naprosto odlišné situace. Pro první situaci jsem zvolil rok 2021. Tento rok bezesporu patřil technologickým společnostem. Dá se říct, že v tomto roce jste mohli koupit jakoukoliv technologickou společnost, a ona stejně rostla. Investorům ani vůbec nevadilo, že některé technologické společnosti negenerovaly žádné peníze.

Proč tomu tak bylo? Zkrátka a jednoduše tomuto přispívalo prostředí v ekonomice. Úrokové sazby se pohybovaly kolem nuly, tím pádem si společnosti mohly půjčovat peníze prakticky zadarmo. Další věcí bylo to, že pandemie přivála na kapitálové trhy velkou vlnu mladých investorů. Tito lidé až tak moc nehleděli na zdraví a finance podniku. Spíše společnosti vybírali podle jejich vizí. Zkrátka čím víc se společnost podobala Tonymu Starkovi, tak tím to byla lukrativnější investice. 

Technologické společnosti samozřejmě chtěly své plány a vize převádět v realitu, což je v prostředí, kde si můžou půjčovat peníze prakticky zadarmo, poměrně jednodušší. Takže jednoduše řečeno společnosti měli přístup k levným penězům, a tím pádem dokázaly upevňovat víru investorů v ně samotné, tím získávaly další kapitál z burzy.

Rok 2022

Tento rok udělal společnostem čáru přes rozpočet. Jak už všichni víme, tak vše začalo válkou na Ukrajině, následovala vysoká inflace, a aby toho nebylo málo, tak k tomu přidal ještě FED vysoké úrokové sazby, pomocí kterých se snaží zkrotit inflaci.

Máme tu tedy naprostý opak scénáře z roku 2021. Vzhledem k tomu, že technologické společnosti jsou závislé na vývoji a inovacích, tak toto prostředí není pro ně vůbec ideálním. Tyto inovace a výzkum totiž stojí společnosti mnoho peněz, které někde musí sehnat. Mají tedy dvě možnosti. Buď tyto peníze seženou skrze prodej svých akcií, anebo si tyto peníze jednoduše půjčí.

A zde nastává hlavní kámen úrazu. Technologické společnosti jsou většinou závislé na svých investicích, které převážně hradí dluhem. V momentě, kdy začnou úrokové sazby rapidně růst, tak se technologickým společnostem rapidně zdraží náklady na obhospodařování tohoto dluhu. Toto vede ke zpomalení růstu technologických akcií. Další věcí, která zde je, tak je důvěra investorů, kdy tyto společnosti v těchto těžkých časech tuto důvěru ztrácejí. Nejhůře jsou na tom technologické akcie, které negenerují žádné peníze. Zde se ta důvěra ztrácí poměrně rychle. Je to hlavně z toho důvodu, že tyto společnosti mají pouze omezený kapitál se kterým mohou pracovat, a jakékoliv zvýšení nákladů může pro tyto společnosti představovat problém.

Co nás tedy pravděpodobně čeká?

Podle analytiků Bank of America nás v tomto medvědím trhu může čekat změna vedoucích sektorů, tak jak se to již dělo v minulosti, kdy v medvědím trhu se prohodily sektory, které vedly předchozí býčí trh.

Graf změny trendu.

Jak můžeme v grafu vidět, tak skutečně několikrát v minulosti již došlo k tomu, že po medvědím trhu, následující býčí trh vedl jiný sektor. Toto potvrzuje i Savita Subramanian, šéfka americké akciové a kvantitativní strategie BofA.

Medvědí trhy historicky vedly ke změně vedení, což naznačuje, že staré ekonomické sektory jsou pravděpodobně vítězi tohoto cyklu.

Podle analytiků BofA se do vedení dostanou opět akcie staré ekonomiky. Technologické akcie zkrátka vyčerpaly své palivo a nyní už se jim funguje daleko hůře.

Rally technologických akciích na začátku roku dá považovat podle analytiků pouze za dočasnou rally v medvědím trhu. Akcie takto reagovaly na střípky naděje, které dal investorům FED. Nyní už ale spousta lidí nevěří, že by se v tomto roce mohlo dít něco jiného, než je zvyšování úrokových sazeb.

To, že by se akcie staré ekonomiky mohly ujmout vedení naznačovaly trhy už v roce 2022, kdy minulý rok Dow Jones Industrial Average rozdrtil například technologicky náročný Nasdaq Composite, když v roce 2022 klesl o méně než 10 %, zatímco posledně jmenovaný index vymazal více než jednu třetinu své hodnoty.

V těžkých dobách se nejvíce osvědčily dividendové akcie. A proto jsme pro vás spustili novou službu Bulios Dividends. Pokud tedy chcete mít portfolio, které vás podrží v těchto těžkých časech, a zároveň vám bude generovat i slušný pasivní příjem, tak neváhejte kliknout zde

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Nemyslím si že by se něco změnilo. Technologie jsou zkrátka budoucnost, tak nevidím důvod, proč by měly upadnout.

Dividendovky jsou spása pro jakékoli období 😁

Timeline Tracker Overview