Üst düzey ekonomistler, hiçbir şey değişmezse 1970'lerdeki Büyük Buhran'ın tekrarlanabileceğini söylüyor

Bazıları olumsuz, bazıları biraz daha olumlu. Hiçbir şey değişmezse gerçek bir felaketin gelebileceğini ilan eden bir grup insan da var.

Bazıları bunun 1970'lerdeki krizin bir tekrarı olabileceğini söylüyor.

Bazı ekonomistler, hiçbir şey değişmezse, tüm işaretlerin 1970'lerdekine benzer bir krize doğru gittiğimizi gösterdiğine inanıyor. Bu nasıl mümkün olabilir? Gelin buna bir göz atalım. Ama önce biraz bağlam:

1970'lerin krizi

1970'lerdeki krizin ekonomik yönü yükselen enflasyon, durgunluk ve artan petrol fiyatları ile karakterize edilmiştir. 1960'lı yıllar boyunca ekonomik faaliyetlerde yüksek bir büyüme yaşanmış ve bu da enflasyona yol açmıştır. 1970'lerin başında Batı ülkelerindeki hükümetler ekonomik büyümeyi canlandırmak için vergi oranlarını düşürdü ve harcamaları arttırdı, bu da enflasyonun artmasına neden oldu. 1973 yılında OPEC ülkeleri, bazı ülkelerin İsrail'e yönelik dış politikasına tepki olarak Batı ülkelerine petrol ihracatını kısıtladı. Bu durum petrol fiyatlarının artmasına ve bunun sonucunda benzin, fuel oil ve diğer enerji ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine yol açarak ekonomiyi ve imalat sektörünü olumsuz etkilemiştir.

Yüksek enerji fiyatları ve artan enflasyon durgunluğa yol açarak ekonomik faaliyet, üretim ve istihdamda düşüşe neden oldu. Batı ülkeleri düşük ekonomik büyüme, artan işsizlik ve yükselen enflasyonla karşı karşıya kaldı. Stagflasyon (durgun ekonomik faaliyet ve enflasyonun bir kombinasyonu) krizin karakteristik bir özelliği haline geldi. Ekonomik büyüme yavaşlarken ya da tamamen dururken enflasyon yükseldi.

Bu krizler Batı dünyasında belirsizliğin ve korkunun artmasına yol açmış ve dünyanın siyasi ve ekonomik istikrarı açısından önemli sonuçlar doğurmuştur.

Peki şimdi ne gibi benzerlikler var?

Ocak ayında açıklanan istihdam raporu işsizlik oranını son 53 yılın en düşük seviyesi olan %3,4'e çekti ve süregelen enflasyona rağmen tüketiciler güçlü harcamalarıyla ekonomiyi desteklemeye devam ediyor. Normalde bu harika bir haber olurdu, ancak Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada bunun enflasyonla mücadelenin henüz bitmediği anlamına geldiğini söyledi.

İşsizlik tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Kaynak

Fed yetkilileri ekonomiyi soğutmak ve kontrolden çıkan enflasyonu dizginlemek umuduyla geçtiğimiz yıl faiz oranlarını sekiz kez artırdı ve yıllık tüketici fiyat artışını Haziran ayındaki %9,1'lik son 40 yılın en yüksek seviyesinden geçtiğimiz ay %6,4'e düşürmeyi başardı. Hatta Fed Başkanı Jerome Powell, Şubat ayı başındaki basın toplantısında 13 kez "dezenflasyon" kelimesinden bahsederek 2022'ye kıyasla çok daha iyimser bir hava estirdi.

Fed, faiz oranlarını yükselterek enflasyonu dizginliyor. Şu anda, bu nedenle onları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. Kaynak

Ayrıca geçtiğimiz Çarşamba günü, son işgücü piyasası ve perakende satış verilerinin "ABD ekonomisinin daha önce düşündüğümüzden daha güçlü olduğunu ve bunun 2023'te dezenflasyon için daha zorlu bir yola yol açabileceğini" gösterdiği konusunda uyardı.

Bullard Çarşamba günü CNBC'ye verdiği demeçte, "Umarım 2023'te dezenflasyon olur, ancak şu anda düşündüğümüzden daha vahşi" dedi ve Fed'in gösterge faiz oranının %5'in üzerine çıkması gerekeceğini savundu.

Bullard, Fed'in eninde sonunda enflasyonu yenebileceğine olan güvenini dile getirirken, yetkililerin faiz oranlarını şimdi agresif bir şekilde artırması gerektiğini, aksi takdirde ABD ekonomisinin yıllık enflasyonun %12'ye kadar yükseldiği ve Amerikalıların satın alma gücünü yok ettiği 1970'lerdeki durumu tekrarlayabileceğini savundu.

https://www.youtube.com/watch?v=GUiBkVG__yI

"Şu anki riskimiz enflasyonun düşmemesi ve tekrar hızlanması, o zaman ne yaparsınız? Yanıt vermek zorunda kalacağız" dedi. "Enflasyon düşmeye başlamazsa, 1970'lerin tekrarlanması riskiyle karşı karşıya kalırsınız... ve bu duruma düşmek istemezsiniz. Şimdi sert olalım ki 2023'te enflasyonu kontrol altına alabilelim."

Diğer Fed üyeleri de enflasyonla mücadelede çok yumuşak davranılmaması konusunda uyarıda bulundu. Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester geçen hafta bir konferansta faiz oranlarını daha hızlı artırmak için zorlayıcı ekonomik nedenler gördüğünü söyledi.Fed en kötüsüne hazırlanıyor. Enflasyonun beklenenden daha uzun süreceği söyleniyor

Son dönemde güçlü ekonomik verilerin enflasyonu körüklemesinden endişe duyanlar sadece Fed yetkilileri değil; bir dizi ekonomist ve yatırım danışmanı, şaşırtıcı derecede dirençli işgücü piyasası ve perakende satışlarla ilgili endişelerini dile getirerek bunların dezenflasyon sürecini yavaşlatabileceğini söyledi.

YasalUyarı: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No comments yet
Timeline Tracker Overview