Proč Warren Buffett preferuje zpětný odkup před dividendami?

Warren Buffett je bezesporu nejvýraznější osobou v investičním světě. Zejména kvůli svým úspechům. I pře to, že vybudoval jedno z největších impérií a dosahuje ohromujících výsledků, tak je pod palbou některých kritiků. Kvůli dividendám a buybackům. Zde je jeho vysvětlení.

Warren Buffett preferuje buybacky

Dvaadevadesátiletý "věštec z Omahy" odmítl kritiky zpětného odkupu akcií s tím, že jsou "buď ekonomickými analfabety, nebo prostě demagogy", případně obojím.

Generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway $BRK-B+0.1%  ve svém výročním dopise, který je vždy zveřejňován, uvedl, že investoři sklízejí z odkupů zisk, pokud společnosti odkupují akcie za správné ceny. Miliardář svou odpovědí reagoval na kritiky, jako jsou senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová, kteří dlouhodobě vystupují proti některým strategiím Wall Street. A odkupy kritizuje i mnoho investorů, kteří (z jakéhokoliv důvodu) prostě chtějí vidět dividendy.

Odkupy akcií dostaly letos od vlády 1% daň, když celková částka v roce 2022 dosáhla 1 bilionu dolarů.

"Když vám někdo tvrdí, že všechny zpětné odkupy jsou škodlivé pro akcionáře nebo pro zemi, nebo obzvláště výhodné pro generální ředitele, nasloucháte buď ekonomickému analfabetovi, nebo obyčejnému demagogovi (znaky, které se vzájemně nevylučují)," napsal Buffett.

Tento způsob kapitálového výnosu je výhodnější z daňového hlediska. V USA neexistuje systém frankování. Když tedy akcionář obdrží dividendu, je fakticky zdaněn dvakrát. Jednou na úrovni společnosti a jednou na úrovni daně z příjmu fyzických osob. Pokud se však společnost Berkshire rozhodne místo výplaty dividendy odkoupit akcie zpět, hodnota akcií vlastníka automaticky vzroste, aniž by musel platit jakoukoli daň. Je to vlastně zisk osvobozený od daně (alespoň do doby, než musím své akcie prodat).

Navíc, a jak zmiňuje Buffett, pokud se vedení společnosti může rozhodnout odkoupit akcie zpět za cenu, kterou považuje za levnou, můžete přidat akcionářům do kapes ještě větší hodnotu. Proto Buffett ve svém dopise dále uvádí následující:

V žádném případě si nemyslíme, že by akcie Berkshire měly být odkoupeny za jakoukoli cenu. Musí to být na správné úrovni. Tento bod zdůrazňuji proto, že američtí generální ředitelé mají trapnou bilanci v tom, že věnují více prostředků společnosti na zpětný odkup, když ceny rostou, než když klesají. Náš přístup je přesně opačný.

Buffett je 5. nejbohatším člověkem planety. Nemá žádnou firmu, ale formálně vlastní mnoho z nich. Zdroj

Buffett kritizuje

Geniální investor si také v dopise postěžoval a okomentoval aktuální dění. Miliardář, který je pátým nejbohatším člověkem na světě, uvedl, že konglomerát za posledních 58 let zdvojnásobil výnosy indexu S&P 500 díky "asi tuctu skutečně dobrých rozhodnutí - to by bylo zhruba jedno každých pět let".

Buffett se nebojí kritizovat Wall Street a ochotně dává najevo své opovržení nad praxí, kdy společnosti musí každé čtvrtletí "překonat očekávání".

"Překonání očekávání je považováno za manažerský triumf," napsal. "Tato činnost je nechutná. A není to těžké, když očekávání prostě nastavíte nízko. Manipulace s čísly nevyžaduje žádný talent: Je k tomu zapotřebí pouze hluboká touha klamat."

Buffett dlouhodobě překonává index

Strategie Berkshire v posledních několika desetiletích spočívá v alokaci peněz do společností, které buď přímo vlastní, nebo do těch, které jsou veřejně obchodovatelné. A to pod taktovkou geniálního investora.

"Nejdříve investujeme do podniků, které kontrolujeme, přičemž obvykle kupujeme 100 % každého z nich...," napsal Buffett. "V druhé kategorii vlastnictví nakupujeme veřejně obchodované akcie, jejichž prostřednictvím pasivně vlastníme části podniků."

Buffett však investory varoval, že veřejné trhy mohou snadno narazit.

"Je nezbytné pochopit, že akcie se často obchodují za skutečně bláznivé ceny, a to jak vysoké, tak nízké," uvedl v dopise.

Buffettův dopis byl letos kratší a měl pouze osm stran, z nichž jedna strana byla poctou Mungerovi, jeho obchodnímu partnerovi.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Tak nás tu zase náš lokálny demagóg Lacko pobavil a ide poúčať Buffetta o investovaní :)

V preklade povedal to, že je lepšie držať dividendové akcie ktoré Vám vyplácajú dividendy ako akcie ktoré robia spätné odkupy a dosahujú lepšie výsledky. Takže radšej bude držať akciu ktorá mu vyplatí 3% dividendu a neprinesie mu zhodnotenie počiatočnej investície ako akciu, ktorá mu prinesie 20% zhodnotenie každý rok, čo urobila napr. $BRK-B+0.1% posledných 10 rokov. To je ako keď nám tvrdil v inom článku, že priemer čísla 45 a 7 je 15.

Zbohom zdravý rozum :)

U buybacku mam problem kdyz jsou provadeny na vysokych valuacich, coz je bohuzel vetsina pripadu, protoze tehdy ma zpravidla ta společnost nejlepsi vysledky/nejvíc hotovosti, kterou nevi jak alokovat. Další velký nešvar je odkup akcií, které byly již předtím rozdané jako odměny zaměstnancum a jen to udržuje jejich množství na rozumné hladině.

Nic z toho ovšem neplatí pro BRK který odkupuje akcie pod vnitřní hodnotou aby to mělo pro akcionáře největší užitek.

Zpětné odkupy akcií mám také rád, jen se bojím, že tou 1% daní to nebude končit. Diskutovalo se myslím už o 4%, a to taky nemusí být konečná.

Za mě je ideální, když společnost zvládne vyplácet dividendy a provádět buybacky. 👍

Přiznám se, že chápu výhodu buybacků, ale dividendy mám subjektivně taky tak nějak radši. Prostě mi to jde "do ruky"

Timeline Tracker Overview