Může být Comcast zajímavou volbou do vašeho portfolia po ztrátě téměř 40% z maxim?

Od svých ATH z roku 2021 ztratila společnost Comcast už přes 40%, což je poměrně masivní propad. Stále se ale bavíme o jednom z lídrů v oboru kabelové televize a širokopásmového internetu. Co se se společností děje? Dávala by mi v tuto chvíli investice smysl?

Společnost Comcast $CMCSA+2.1%  byla založena v roce 1963 v Tupelu v Mississippi jako malá rodinná firma zabývající se kabelovou televizí. Od té doby se společnost rozšířila a stala se jedním z největších poskytovatelů služeb spojených s telekomunikacemi, širokopásmovým internetem, kabelovou televizí a mobilními službami v USA. Společnost Comcast získala také značné zájmy v oblasti mediálního obsahu, když v roce 2011 koupila NBCUniversal.

Společnost Comcast je největším kabelovým televizním poskytovatelem v USA a je také jedním z největších poskytovatelů širokopásmového internetu a mobilních služeb. Nabízí své služby v 40 státech a zaměstnává přibližně 190 000 lidí.

Kromě poskytování služeb spojených s telekomunikacemi a technologiemi, společnost Comcast také vlastní a provozuje některé z největších mediálních společností, jako jsou NBCUniversal, Telemundo, DreamWorks Animation a Universal Parks & Resorts. Tímto způsobem společnost Comcast produkuje a distribuuje filmový a televizní obsah, zahrnující jak originální programy, tak i různé druhy sportovního a zábavního obsahu.

Čím je společnost zajímavá?

Společnost Comcast investuje značné množství finančních prostředků do vývoje a inovace technologií, což jí umožňuje poskytovat nejnovější a nejlepší služby svým zákazníkům. Comcast má také velmi rozvinutou síť infrastruktury, která jí umožňuje poskytovat služby s vysokou kvalitou a spolehlivostí. Tato síť infrastruktury také umožňuje společnosti rychle a efektivně reagovat na změny v poptávce po službách.

Vlastní mediální obsah: Společnost Comcast vlastní a provozuje některé z nejvýznamnějších mediálních společností, což jí umožňuje produkovat a distribuovat vlastní obsah. Tímto způsobem si společnost Comcast vytváří vlastní značku a posiluje svou konkurenceschopnost.

Velký počet zákazníků: Společnost Comcast má velký počet zákazníků, což jí umožňuje snižovat náklady na poskytování služeb a zároveň v průběhu času postupně zvyšovat své ziskové marže.

Podíl na trhu: Podíl společnosti Comcast na trhu je velmi významný, a to zejména v oblasti kabelové televize, kde je největším poskytovatelem služeb v USA s podílem přibližně 28,6 % na trhu. V oblasti širokopásmového internetu je společnost Comcast druhým největším poskytovatelem služeb v USA s podílem přibližně 25,6 % na trhu.

Společnost Comcast působí především na trzích v Severní Americe, ale má také některé mezinárodní aktivity, zejména v oblasti mediálního obsahu.

Sleduj společnost Comcast na Buliosu

Pojďme se podívat na finance v posledních letech 👇

Tržby (v miliardách dolarů)

201784.53
201894.51
2019108.94
2020103.56
2021116.40
2022121.43
 • Průměrná roční míra růstu tržeb byla asi 7,5 % za toto období.

Čistý zisk (v miliardách dolarů)

201722.71
201811.73
201913.06
202010.53
202114.16
20225.37
 • Průměrná roční míra růstu čistého zisku byla asi -20,6 % za toto období.

Hrůza? Děs? Ano, chápu. Pojďme se ale podívat na důvody tak rapidních poklesů 👇

Společnost to neměla v posledních letech vůbec jednoduché - Jeden z hlavních důvodů poklesu čistého zisku společnosti Comcast je ztráta předplatitelů kabelové televize v USA. Společnost také čelila silné konkurenci od streamovacích služeb jako Netflix a Disney+, které nabízejí levnější a atraktivnější obsah. Navíc společnost musela zaplatit vysoké náklady na provoz a údržbu svých sítí a zařízení.

Dalším faktorem byla akvizice společnosti Sky v roce 2018, která stála Comcast 39 miliard USD. Společnost Sky je evropským lídrem v oblasti placené televize a širokopásmového internetu, ale také čelí tvrdé konkurenci od jiných poskytovatelů. Společnost Comcast doufala, že akvizicí Sky zvýší svou mezinárodní přítomnost a diverzifikuje své příjmy, ale zatím se to neukázalo jako úspěšné řešení.

Existuje ještě jeden důležitý faktor, který ovlivnil čistý zisk společnosti Comcast v roce 2017. V tomto roce společnost zaznamenala jednorázovou daňovou položku ve výši 12,7 miliardy USD kvůli změnám v daňové legislativě USA.

Tato daňová položka byla způsobena tím, že společnost Comcast musela přiznat odložené daňové povinnosti na svých zahraničních aktivách a přehodnotit své odložené daňové pohledávky podle nových sazeb. Tento krok byl vyvolán schválením Zákona o snížení daní a pracovních míst (Tax Cuts and Jobs Act) v prosinci 2017.

Společnost Comcast má několik strategií, které by ale mohly zlepšit její čisté zisky v budoucnu. Některé z nich jsou:

 • Investovat do rozšíření a zlepšení svých širokopásmových a mobilních sítí, aby nabídla rychlejší a spolehlivější služby svým zákazníkům.
 • Investovat do rozvoje a propagace svých streamovacích platforem jako Peacock, Sky Q a Now TV, aby konkurovala jiným poskytovatelům obsahu a přilákala nové předplatitele.
 • Investovat do sociální odpovědnosti a podpory komunit, zejména těch s nízkými příjmy a menšinami, aby jim poskytla přístup k digitálním technologiím a vzdělání.
 • Udržet nebo zvýšit svou dividendu na akcii, aby udržela důvěru investorů a odměnila je za jejich loajalitu.

Aktiva x Pasiva

 • Celková aktiva vzrostla z 186,8 miliardy USD v roce 2017 na 286,5 miliardy USD v roce 2022, což je nárůst o 53 %.
 • Největší složkou aktiv byly dlouhodobé investice, které vzrostly z 88,9 miliardy USD v roce 2017 na 149,4 miliardy USD v roce 2022, což je nárůst o 68 %. Tento růst byl hlavně díky akvizici společnosti Sky a investicím do streamovacích platforem.
 • Celková pasiva vzrostla z 163,6 miliardy USD v roce 2017 na 231 miliardy USD v roce 2022, což je nárůst o 41 %.
 • Největší složkou pasiv byly dlouhodobé dluhy, které vzrostly z 61 miliardy USD v roce 2017 na 100 miliardy USD v roce 2022, což je nárůst o 64 %. Tento růst byl hlavně díky financování akvizice společnosti Sky a refinancování stávajících dluhů za nižší úrokové sazby.

Základní ukazatele P/E, P/S a P/B jsou na dobré úrovni, a to i ve srovnání s konkurencí. Problém je ale PEG poměr, který je poměrně špatný, což je způsobeno neefektivitou společnosti, která trpí na úkor vzestupu streamingu, zatímco její hlavní příjmy plynou z kabelové televize, která zažívá úpadek. Vidíme zde i poměrně špatnou návratnost, což je spojené s důvody, které jsem vám již rozepsal výše.

Dividenda

Společnost Comcast začala vyplácet dividendu v roce 2008 a od té doby ji každý rok zvyšuje. Má dividendový výnos přes 3% a výplatní poměr je 29,6%, přičemž za posledních 5 let rostla dividenda v průměru o 11,38% ročně.

Co bude dál a jaké jsou v tuto chvíli možnosti?

Společnost Comcast se zdá mít tříčlenný plán pro rok 2023. Prvním je konkurovat společnosti Roku, druhým je zvýšit ziskovost své internetové služby a třetím je růst svých streamovacích služeb. Mezi možné strategie společnosti Comcast patří také nákup Viacom/CBS, aby získala více obsahu, nebo partnerství s ViacomCBS, aby posílila svou streamovací nabídku

Co se týká analytiků, tak ti v tuto chvíli očekávají, že výsledky mohou stagnovat a počítají ještě s mírným poklesem ceny akcie (uvádí se k 34$). Osobně společnost úplně nezatracuju, ale není v tuto chvíli atraktivní z investičního hlediska. Kabelová televize zkrátka ztrácí a nadále ztrácet bude. Jiná by ale byla, kdyby se společnosti podařilo v průběhu času zapustit kořeny více do streamingu a internetových služeb.

 • Jak se líbí společnost vám?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Na kabelovou ještě někdo kouká? Kabel by se měl pokládat už leda tak do toaletní mísy. Nechápu jak v době internetových televizí může ještě někdo provozovat kabelovku. To zkrátka nemá budoucnost.

Díky za rozbor, cena je ale za mě stále vysoká s ohledem na jejich zaměření a klesající trend.

Souhlas, nešel bych do toho 🤝

Áááá kabelovka, to mi moc nevoní, vlastně už skoro nikomu :-D Pokud se jim podaří zvýšit podíl z internetu a ořezat kabelovku, tak by to bylo jiné, ale v tomto případě a ještě z hlediska jejich akvizic to asi neklapne.

Je to tak 😀 Pokud se něco nezmění, tak vyhlídky nebudou o moc lepší.