Główny globalny strateg Principal Asset twierdzi, że teraz jest dobry czas na sprzedaż wszystkich akcji

Sprzedać? Tak, w tym momencie dla niektórych osób może to mieć sens. Akcje są w tej chwili przecenione, według głównego stratega Principal Asset, i nie byłoby to takie złe dla inwestorów, aby wziąć zyski.

Seema Shah

Seema Shah to główny globalny strateg Principal Asset Management, który ostatnio mówił o tzw. "nowej erze inwestowania".

Wraz z zobowiązaniem się Fed do zacieśnienia polityki pieniężnej po dekadzie niemal zerowych stóp procentowych, rozpoczyna się nowa era inwestowania, a inwestorzy będą musieli przyjąć inną strategię na rok 2023 i kolejne lata, mówi Seema Shah.

"To zupełnie inna era od tego, co widzieliśmy wcześniej, a osiąganie tak wysokich zwrotów będzie znacznie trudniejsze" - powiedziała Shah. "Inwestorzy nie mogą po prostu wrócić do akcji, do których przyzwyczaili się w ciągu ostatnich 10 lat".

Lepsze pozycjonowanie zaczyna się od ograniczenia ryzyka spadkowego, wyjaśniła, a wiele z tego można przypisać rynkowi akcji, który był jednym z największych beneficjentów ery łatwych pieniędzy.

Dla Shah, akcje będą jednym z głównych przegranych, ale obecny rajd akcji stanowi dobry czas na zgarnięcie zysków i wyjście z pozycji, zanim uderzą inne wiatry, takie jak recesja zysków i szersze spowolnienie gospodarcze.

Dywersyfikacja na nową erę za pomocą aktywów alternatywnych

Patrząc w przyszłość, Shah zaleca obligacje i przestrzeń o stałym dochodzie jako bezpieczne zakątki rynku, biorąc pod uwagę, że rentowność generuje atrakcyjne zyski w porównaniu z najnowszą historią.

Snah nie jest jednak wyłącznie pesymistką; chętnie powróci do akcji, gdy wszystko się skończy. I choć Shah nie szuka w tym roku konkretnych nazw akcji, lubi sektory opieki zdrowotnej, energii i usług komunalnych.

Spodziewasię dalszego spowolnienia inflacji w tym roku, ale nie oczekuje, że spadnie ona do 2% celu Fedu aż do przyszłego roku. Wysokie ceny wskazują na potrzebę pozycji łagodzących inflację, takich jak notowana na giełdzie infrastruktura, powiedziała Shah, odnosząc się do spółek z długoterminowymi aktywami, które zapewniają podstawowe usługi.

Historycznie, w okresach niskiego wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji, notowana na giełdzie infrastruktura osiąga lepsze wyniki niż spółki o stałym dochodzie i akcje, powiedziała.

Tymczasem Shah lubi również towary, o których wspomina również w kontekście nowej ery, ponieważ są mniej podatne na wahania inflacji.

"Zawsze będzie zmienność w towarach. Ale jeśli spojrzysz na dłuższy horyzont czasowy, obraz towarów jest silny po prostu dlatego, że są to zasoby skończone" - powiedziała.

Krótkoterminowe inwestycje na chińskich rynkach

Jej firma inwestycyjna jest pozytywnie nastawiona do chińskich akcji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ze względu na ponowne otwarcie Chin i złagodzenie spiętrzonego popytu.

Ale optymizm firmy słabnie po tym roku z powodu napięć geopolitycznych i niepewności politycznej.

"Geopolityka zwykle porusza się powoli, a USA i Chiny są prawdopodobnie zamknięte na długi czas" - powiedział Shah. "To ograniczy wzrost po obu stronach, zarówno dla USA, jak i Chin. Myślę, że presja geopolityczna wpłynie na wzrost giełdowy Chin, ich zarobki, siłę ich firm. To jest bardziej pytanie na 2024 rok i dalej".

  • Co o tym sądzisz?

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


No comments yet
Timeline Tracker Overview