McLaren, Honda ve Heineken şirketin hizmetlerini kullanıyor ve onlardan yeterince yararlanamıyor

Şimdi, bu formülün bugün hakkında konuşacağımız şirket olan Splunk ile ne ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslında, McLaren'in kendisi ve diğer tanınmış şirketler tarafından kullanılan ve övülen teknolojileri ve yazılımları gibi oldukça fazla şey var.

Splunk $SPLK+0.2%, Splunk Enterprise adı verilen büyük veri yönetimi ve analiz yazılımı konusunda uzmanlaşmıştır. Bu yazılım, kuruluşların web sunucuları, uygulamalar, ağlar, bulut ortamları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan veri toplamasına, analiz etmesine ve görselleştirmesine olanak tanır.

Splunk Enterprise, kullanıcılara sezgisel bir kullanıcı arayüzü ve güçlü veri keşfi, filtreleme ve görselleştirme araçları kullanarak verileri gerçek zamanlı olarak arama, izleme ve analiz etme olanağı sağlar. Yazılım, güvenlik izleme, BT altyapı yönetimi, uygulama ve hizmet yönetimi ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı amaç için kullanılır.

Splunk ayrıca Splunk Cloud, Splunk IT Service Intelligence, Splunk Enterprise Security ve Splunk User Behavior Analytics gibi bir dizi başka ürün ve hizmet de sunmaktadır. Bu ürün ve hizmetler, kuruluşların verilerini daha iyi anlayabilmeleri ve daha iyi sonuçlar elde etmek için kullanabilmeleri için gelişmiş özellikler ve yetenekler sağlar.

İlgili müşteriler arasında Heineken, McLaren ve Honda bulunmaktadır

Splunk dünyaca ünlü şirketler tarafından kullanılıyor 👇

Heineken

Heineken her yıl dünyanın dört bir yanındaki metropollere ve uzak noktalara yaklaşık 50 milyar litre (13 milyar galon) bira dağıtıyor ve her şişenin aynı yüksek kalitede olması gerekiyor. Böylesine büyük bir ölçekte bu beklentileri karşılamak, arpa tarlasından şişeleme hattına ve bar tezgahına kadar Heineken'in tüm süreçlerinde ince ayarlanmış bir hassasiyet gerektirir.

Bira üretimi, tedarik zinciri ve finansal süreçlerdeki her şeyin sorunsuz ve sürekli çalışmasını sağlamak için Heineken, bu kapsamlı sistemlere görünürlük sağlamak için Splunk platformuna güveniyor.

McLaren

McLaren, gerçek zamanlı verileri eyleme dönüştürülebilir içgörülere dönüştürmek için Splunk'ı kullanarak rekabet avantajını artırıyor ve Formula 1 ve espor yarışlarındaki gelişim hızını artırıyor.

F1 dünyasında veriler, iyi bir yarış ile pahalı bir yenilgi arasındaki fark olabilir. Ve McLaren yönetimi bunu çok iyi biliyor 👇

"Splunk hem pistteki hem de pist dışındaki performansımız için çok önemli. Her ikisine de sahip olmalısınız çünkü pist dışında rekabetçi değilsek, pistte de rekabetçi olamayız."

Honda

"Splunk [verilerimiz] üzerinde hareket etmemizi, bilgi sağlamamızı, soruları yanıtlamamızı ve sahip olduğumuzu bile bilmediğimiz sorunları çözmemizi sağlıyor."

Splunk nasıl büyük bir pazar payına sahip?

Çeşitli araştırma ve analizlere göre Splunk, veri yönetimi ve analitik alanında liderlerden biri olarak kabul ediliyor.

Splunk, 2020 yılında Gartner'ın gelirlerine göre dünyanın en büyük yazılım uygulama ve hizmet sağlayıcıları listesinde 6. sırada yer aldı. Splunk ayrıca, Gartner'ın Magic Quadrant anketinde Bilgi Güvenliği ve Olay Yönetiminde Lider ödülü de dahil olmak üzere ürün ve hizmetleri için çok sayıda ödül ve takdir aldı.

Splunk ayrıca finansal hizmetler, teknoloji, sağlık hizmetleri, devlet ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde binlerce şirketi içeren geniş bir müşteri tabanına sahiptir. Bu, Splunk'ın pazarda büyük bir varlığa sahip olduğunu ve ürün ve hizmetlerinin yüksek talep gördüğünü ve kullanıldığını göstermektedir.

Gelirlerini gerçekte nelerden elde ediyorlar?

Splunk'ın 2022 mali yılı (31 Ocak 2022'de sona eren) için geliri şu şekilde bölünmüştür:

  • Bulut geliri (toplam gelirin %35'i)
  • Lisanslama geliri (toplam gelirin %38'i)
  • Bakım ve hizmet gelirleri (toplam gelirin %27'si)

Splunk ayrıca müşterilerin çeşitli kaynaklardan veri toplamasına, analiz etmesine ve kullanmasına olanak tanıyan bulut ve yazılım ürünlerinin aboneliklerinden de para kazanıyor.

Finans

Gelir

Son 5 yıla baktığımızda, şirketin 2017 yılında 1,27 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bu rakamın 2022 yılında 2,67 milyar dolara ulaşarak yılda ortalama %24 arttığını görüyoruz.

Net Kârlar

Bununla birlikte, net karlar son 5 yılda zararlarını genişletiyor ve 2022 itibariyle net zarar 1,34 milyar dolar oldu.

Ancak burada şirketin 2022'nin dördüncü çeyreğinde 269 milyon dolar ya da hisse başına 1,44 dolar pozitif net gelir bildirdiğini, bir önceki yıl 140,8 milyon dolar ya da hisse başına 88 sent zarar ettiğini, dolayısıyla bir miktar iyileşme göstergesi olduğunu belirtmeliyim.

Zarardaki artışın nedenleri basit:

  • Birkaç yıl önce, kısa vadeli gelirleri ve marjları azaltan bulut tabanlı bir abonelik modeline geçildi ve bu modelin zaman içinde istikrar kazanması gerekiyor.
  • Veri analitiği ve güvenlik pazarında artan rekabet.
  • Yakın zamanda gerçekleşen yönetim değişikliği.

Splunk, 2017 yılında bulut tabanlı bir abonelik modeline geçmeye başladı ve süreci 2020 yılında tamamladı. Bu geçiş, şirketin kısa vadeli gelirlerinde ve marjlarında bir azalmaya, ancak yinelenen gelirlerde ve uzun vadeli müşteri değerinde bir artışa neden oldu.

Varlıklar x Yükümlülükler

Splunk'ın 2022'de toplam varlıkları 3,9 milyar dolar ve toplam yükümlülükleri 4,5 milyar dolardı.

Uzun vadeli borç

Splunk'ın 2022'deki uzun vadeli borcu 2021'e göre %36,27 artışla 3,138 milyar dolar oldu.

Şirket şu anda zarar ettiğinden, temel oranlara girmeyeceğim çünkü görebileceğiniz gibi, rakamların çoğu negatif

Bununla birlikte, analistler şirkete güveniyor ve çoğu SPLK hissesini satın alma derecesiyle kapsıyor ve geri kalanını tutmayı tavsiye ediyor. Bunun nedeni, genel beklentinin bulut modeline geçişten sonra işlerin istikrara kavuşacağı ve yakında daha iyi rakamlar + kullanım göreceğimiz yönünde olması.

Şahsen, şirketin odak noktasını ve Splunk'ın hizmetlerini öven gelecek vaat eden müşteri kitlesini çok seviyorum. Şirketin bulut abonelik modeline geçişten ne zaman kurtulacağını ve kârlı olmaya başlayacağını tahmin etmek zor, ancak kişisel olarak benim için en azından izleme listeme koyacağım ilginç bir parça.

Lütfen bunun bir finansal danışmanlık olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


No comments yet
Timeline Tracker Overview