Enerji sektörü için henüz çok geç değil. Bu 3 hisse senedi ilginç seçimler olabilir

Enerji sektörü, makroekonomik faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle geçtiğimiz yıl büyük bir patlama yaşadı. Burada ilginç bir şey olmayacağı düşünülebilir. Ancak bu büyük bir hata olur.

Enerji sektörü henüz her şeyi göstermedi

Enerji sektörü geçtiğimiz yıl boyunca yatırımcıların gözdesi oldu ve piyasadaki büyük düşüşe dayanabilen az sayıdaki sektörden biri oldu. Bu durum makroekonomik, siyasi ve meteorolojik etkilerin bir araya gelmesinden kaynaklandı. Yatırımcılar buradaki tüm fırsatların yok olduğunu ve başka bir yere taşınmaları gerektiğini söyleyebilir. Ancak bu büyük bir hata olur. Aslında, bu tür şirketler genellikle hemen her durumda başarılı olur ve sektörün popülaritesindeki son düşüş ilginç fırsatlar sunabilir.

Ana endeks geçtiğimiz yıldan bu yana düşüyor. Ancak aynı şey enerji sektörü için söylenemez

ConocoPhillips $COP-1.2%

ConocoPhillips çeşitlendirilmiş bir petrol ve gaz üreticisidir. Dünya çapında faaliyet gösterir ve petrol ve gaz çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanır.

ConocoPhillips düşük işletme maliyetleri ile karakterize edilir. Ortalama tedarik maliyeti varil başına 30 ABD dolarının altındadır. ConocoPhillips düşük tedarik maliyetlerini güçlü bir bilanço ile tamamlamaktadır. Nispeten düşük borca sahiptir. Bu, petrol ve gaz fiyatlarının sık sık düşük seyrettiği dönemleri atlatmak için yeterli bir tampon sağlar.

ConocoPhillips'in düşük işletme maliyetleri, önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde nakit akışı yaratmasına olanak tanıyor. Petrol ve gaz şirketi, petrol fiyatlarının varil başına ortalama 50 dolar olduğu varsayımıyla 2031 yılına kadar 80 milyar dolarlık kümülatif serbest nakit akışı yaratabileceğini tahmin ediyor.

COP Arka Planı

Şirket önümüzdeki yıllarda elde edeceği kârın önemli bir kısmını yatırımcılara iade etmeyi planlıyor. Yüksek petrol fiyatları sayesinde sadece 2022 yılında 10 milyar dolar göndermeyi planlıyor. ConocoPhillips, hissedarlarına nakit iade etmek için hisse geri alımları da dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanıyor ve yüksek petrol fiyatlarından fazla nakit elde ettikçe artan bir üç aylık temettü ödüyor.

TC Enerji $TRP-0.4%

TC Energy, Kuzey Amerika'daki en büyük boru hattı operatörlerinden biridir. ABD, Meksika ve kendi ülkesi Kanada'da boru hatları işletmektedir. Buna ek olarak, şirket önde gelen bir sıvı yakıt boru hattı sistemine sahiptir ve bu da onu Kanada'nın önde gelen petrol ihracatçılarından biri haline getirmektedir. Aynı zamanda ülkenin en büyük elektrik üreticilerinden biridir ve nükleer enerji ile yenilenebilir enerjiye odaklanmaktadır.

Şirketin enerji altyapısı varlıkları, ücrete dayalı sözleşmelerle desteklenen nispeten istikrarlı nakit akışları yaratmaktadır. Bu düşük riskli iş modelinin çok dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır çünkü TC Enerji tüm piyasa ortamlarında temettülerini ve büyümesini destekleyen istikrarlı nakit akışları üretmektedir.

Ancak, hisse senedi fiyatlarındaki türbülans

Bu arada, şirket muhafazakâr bir temettü ödeme oranına sahiptir. Ayrıca boru hattı sektöründeki en iyi kredi notlarından birine sahip. Bu faktörler şirkete boru hattı ağını genişletmeye ve temettü ödemeye devam edebilecek finansal esnekliği sağlamaktadır. Ayrıca TC Energy'yi enerji sektöründeki en az riskli şirketlerden biri haline getiriyor.

Brookfield Yenilenebilir $BEPC-0.5%

Brookfield Renewable, dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji üreticisidir. Hidroelektrik, güneş ve rüzgar enerjisi santralleri işletmektedir... Şirket, bu yöntemlerle ürettiği enerjiyi uzun vadeli, sabit oranlı enerji alım anlaşmaları kapsamında kamu hizmetlerine ve diğer büyük enerji kullanıcılarına satmaktadır.

Bu sözleşmeler Brookfield'in nispeten istikrarlı nakit akışları yaratmasına olanak tanıyor ve bu nakit akışları genellikle cazip bir temettü ödemesinde kullanılıyor. Şirket, yenilenebilir enerji işinin satın alınması, geliştirilmesi ve genişletilmesi için bakiyeyi elinde tutmaktadır.

Şirketin yenilenebilir enerji geliştirme projelerinden oluşan büyük bir birikimi vardır. Satın almalar ve yüksek elektrik fiyatları gibi diğer büyüme faktörleriyle birlikte Brookfield, 2026 yılına kadar hisse başına nakit akışının yılda %20'ye kadar artmasını bekliyor. Bu da Brookfield'i yenilenebilir enerji sektöründe mükemmel bir temettü hissesi haline getirerek yıllık %5 ila %9 temettü büyümesini destekleyecektir.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No comments yet
Timeline Tracker Overview