Bank of America: Fed faizleri yatırımcılara zarar verecek kadar yükseltecek.

Hisse senedi piyasalarından gelen son iyimser haberler bazı yatırımcıları yeniden yükseliş trendine soktu. Ne yazık ki BofA analistlerine göre bu haberler hiç de iyiye işaret değil, belki de tam tersi.

Şu anda ABD'de nispeten güçlü bir işgücü piyasası görüyoruz, ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell'ın yavaş yavaş dezenflasyon hakkında konuşmaya başladığını görüyoruz ve genel olarak ekonomi istikrarlı ve tüm tuzaklara karşı direniyor gibi görünüyor. Ancak her şey ilk bakışta göründüğü gibi olmayabilir. Bu verileri ve olayları biraz daha yüksek bir perspektife oturtmak gerekiyor.

Enflasyon nasıl yükseliyor?

Yükselen enflasyon tüm ürün ve hizmetlerin fiyatlarının artmasına neden olur. Bu artış genellikle söz konusu ürün ya da hizmetlere olan aşırı talepten kaynaklanır. Basitçe söylemek gerekirse, eğer çok sayıda insan satın alıyorsa, neden daha yüksek bir fiyata satılmasın. Bu durumda enflasyon, Ukrayna'daki savaşın neden olduğu enerji fiyatlarındaki artışla tetiklendi. Bu kalem üzerinden büyüme ekonominin tüm kesimlerini etkilemeye başladı. Kısacası enerji bugünlerde neredeyse her şeyin işleyişinin temelini oluşturuyor. Hem üretmek hem de hizmet sunmak için enerjiye ihtiyacımız var. Neredeyse herkesin maliyet kalemi.

Enflasyonun düşürülmesi

Peki enflasyonun düşmeye başlamasını nasıl sağlayabiliriz? Genel cevap talebi azaltmak ve insanları tasarruf etmeye zorlamaktır. Basitçe söylemek gerekirse, ekonomi darbe almadan enflasyonun hızla düşmesini sağlayamazsınız.

Ve şu anda olan şey bu değil. ABD ekonomisi hala bir miktar istikrar ve güç göstermekte, bu da enflasyonla mücadelede bazı ters rüzgarlara neden olmaktadır.

Bunun tek bir anlamı var. Merkez bankası mücadelesini hızlandırmak zorunda kalacak ve bu da borsalara yansıyacak. Bu mücadele ne kadar uzun sürerse, yatırımcılar ve normal tüketiciler için o kadar kötü olacak.

Daha da kötüleşecek

ABD faiz oranları şu anda son 16 yılın en yüksek seviyesinde. Ekonomi hala gerektiği kadar hızlı yavaşlamıyor. Bu bizim için bir sorun olabilir.

Federal faiz oranı seviyeleri grafiği.

Tüm bu durum BofA ekonomisti Aditya Bhave'nin durumun daha da kötüleşeceği ve Fed'in hedef faiz oranı seviyelerini yükseltmek zorunda kalacağı konusunda uyarmasına yol açıyor.

Fed, tüketici talebi için bir acı noktası bulana kadar faiz oranlarını artırmaya devam etmek zorunda kalacak. Bu aşamada, Mart ve Mayıs aylarında 25 baz puanlık bir faiz artırımı son derece olası görünüyor. Kısa süre önce Fed tahminimizi Haziran ayında 25 baz puanlık bir artış daha içerecek şekilde değiştirdik. Ancak talep kaynaklı enflasyonun dayanıklılığı, Fed'in enflasyonu tekrar hedefe ulaştırmak için faizleri %6'ya yaklaştırması gerekebileceği anlamına geliyor.

Kısacası, faiz oranlarının enflasyona karşı savaşta bir rüzgar görevi gören tüketicilere zarar verdiği bir nokta bulmamız gerekecek. Bu da işgücü piyasasının zayıflaması, kurumsal yatırımların zayıflaması ve elbette tüm bunların ekonominin genel olarak zayıflamasına yol açması anlamına gelecektir.

Bhave'ye göre enflasyonu düşürmek için tüketici talebini de düşürmek gerekiyor. Burada mesele tüketicilerin ne kadar dayanabileceği. Bhave ayrıca resesyonun yumuşak inişten çok daha olası bir senaryo haline gelmesinden korkuyor.

Analizimize göre enflasyonun hedefe dönmesi için gerekli olan tüketici talebindeki bir yavaşlama, büyük olasılıkla tam bir resesyona yol açacaktır. Tüketici harcamaları GSYH'nin %68'ini oluşturmaktadır ve Fed'in yeni bir faiz artırımına gitmesi konut gibi tüketiciye duyarlı olmayan sektörler için de daha fazla acı anlamına gelecektir. Temel senaryomuz resesyonun 2023 yılının 3. çeyreğinde başlayacağı yönündedir. Riskler daha uzun bir tüketici direnci dönemi, daha yapışkan enflasyon ve yeni bir Fed artırımı yönünde eğimlidir. Her halükarda yatırımcılar için çıkarılacak ders şudur: Acı yoksa kazanç da yoktur.

Bhave'nin özellikle son cümlesi yatırımcılara bir doz iyimserlik verebilir. Ne de olsa tarihe baktığımızda her krizin ardından büyüme geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla yatırımcıların çok para kazanmasını sağlayacak bir döneme yaklaşıyor olmamız oldukça olası. Sadece basit bir sloganı takip edin. Ayı serveti dağıtır, boğa ise öder.

Durgunluk ve kriz dönemlerinde, temettü hisse senetlerinin yatırımcılara ek gelir sağladığı her zaman kanıtlanmıştır. Bu nedenle, bir temettü portföyü oluşturmanın hiçbir zararı yoktur.

Bulios, sizi bu zor zamanlarda ayakta tutacak sağlam bir tem ettü portföyü hazırladı,buradan göz atabilirsiniz.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


No comments yet
Timeline Tracker Overview