Tato ultra bohatá rodina měla hned třikrát smůlu. Zde jsou tři tipy, které vám pomůžou nenaletět podvodníkovi.

Podvodníci se každým dnem zlepšují a jejich podvody vypadají stále více reálněji. Proto není ostudou, že se někdo jednou na nějaký ten podvod chytne. Důležité je se ale poučit a pro příště se tomu vyvarovat.

Stalo se vám někdy, že jste objevili nějaký skvělý projekt s velkým potenciálem, vložili jste do něj peníze, a ve finále jste o tyto peníze přišli? To znamená, že jste pravděpodobně naletěli nějakému podvodu. Nemusíte být ale smutní, a rozhodně se nemusíte stydět. Jako muž třikrát zasažený bleskem má miliardářský ropný baron Robert Belfer pochybné vyznamenání, že se stal obětí korupce Enronu, Ponziho schématu Bernieho Madoffa a imploze kryptoměnové burzy FTX.

https://www.youtube.com/watch?v=xV_TymOZZwk

Jak můžete vidět tak ani mezi bohatými lidmi není výjimkou, že se stanou oběťmi podvodu. Tohoto muže a jeho rodinu jako první vzal na hůl Madoff, kdy tuto rodinu obral o desítky milionů dolarů. Po této zkušenosti se bohužel Belfer nepoučil a znovu jeho část svého majetku utopil, tentokrát ve společnosti Enron, která Belfera připravila o miliardy dolarů.

Každý by řekl, že se Belfer po této zkušenosti poučí, ale opak byl bohužel pravdou. Ani takto špatná zkušenost neodradila Belfera od další investice, která se mu stala osudnou. Nyní bylo zjištěno, že Belfer přišel o podíl, který vlastnil v kryptoměnové společnosti Sama Bankmana-Frieda. Podle všeho se jednalo o zhruba 35 milionu dolarů.

Zde je krásně vidět jak se některé podvody vyvíjejí. Z chyb se totiž nepoučují jenom investoři, ale i samotní podvodníci. Zkrátka se snaží své podvody vyvíjet tak aby vypadaly co nejvíc důvěryhodně, a hlavně aby nalákaly co nejvíce investorů. Většina podvodů totiž stojí na tom ,že fungují pouze do doby, dokud do nich přitékají peníze.

Když tedy na takové podvody naletí i bohatí lidé, kteří mají kolem sebe tým analytiků, nebo například lidi z oblasti investic, tak jak se proti moderním podvodům můžeme chránit my běžní lidé?

Pozor na podivné společnosti

Nyní tím nemyslím ztrátové společnosti, nebo společnosti, které nemají dobré výsledky. Myslím tím společnosti, které nejsou nikde registrované, a například se nikde nedá dohledat jejich vlastnická struktura nebo sídlo. Spousta podvodných společností a projektů spoléhá na to, že lidé si nebudou ověřovat informace jinde, a že se budou orientovat pouze podle informací, které jsou uvedeny na jejich webových stránkách.

Zkrátka a jednoduše spoléhají na to, že lidé jsou buď líní, nebo nemají čas, anebo zkrátka nevědí, kde si informace ověřovat. Každá solidní společnost je vždy registrovaná, a dají se o ní u vládní nebo finanční instituce dohledat nějaké informace.

Spolu s tímto bodem souvisí i transparentnost. Vždy byste měli mít náhled do účetnictví, které je kontrolované externím auditorem. Zkrátka byste měli mít přehled o tom jak se společnosti skutečně daří. Zase zde nemůžete spoléhat na informace, které napíše firma samotná. Účetnictví by firma vždy měla mít kontrolované externím auditorem, který není nějakým způsobem zainteresován ve společnosti.

Pokud tedy nemůžete dohledat žádné informace mimo webové stránky dané společnosti, nebo například nějaké oficiální dokumenty společnosti, tak by to měl být pro vás vykřičník.

FOMO efekt

Kromě toho, že společnosti spoléhají na to že si nebudete nic jinde ověřovat, tak také spoléhají na tože vás zkrátka utáhnou na emoce. Žádný člověk ze seriózní společnosti vás nebude emočně tlačit, nebude se vás snažit za každou cenu přesvědčit jak je to super investiční příležitost, a nebude na vás tlačit s tím, že vám ujíždí vlak.

Určitě se vám již stalo, že za vámi přišel člověk, který vám začal prezentovat strašně super investiční příležitost, kdy se vám váš vklad vrátí během krátké doby. Že se máte připojit zdarma na zkoušku připojit k jeho skupině, ať víte jak skvěle to funguje? Toto by měl pro vás být velký červený vykřičník.

Zkrátka tento člověk spoléhá na to, že se necháte strhnout davem nadšených lidí, kteří  už této "skvělé nabídky" využili, a každý den vidíte jak "profitují". Toto způsobí to, že najednou přestanete být ostražití, a přestanete racionálně přemýšlet nad například obchodním modelem této společnosti, a zda vůbec dává smysl.

Vždy, když se bude společnost prezentovat velmi pozitivními výsledky svých zákazníků, kdy každý den ostatní budou bohatnou, a ve společnosti bude takový hype kolem všeho, typicky například hláška ... to the moon. Tak by to mělo být pro vás další varovné znamení.

Výplaty v kryptoměnách

Osobně jsem vypozoroval, že všechny projekty, které jsem viděl, a později se ukázaly jako podvod, tak nabizely vklady a výběru pouze v kryptoměnách. Jde o to, že se tyto transakce dohledávají daleko hůře, než klasické transakce mezi bankami. Tím pádem je složitější dokázat komu dané peníze vůbec odešly. Potom v momentě, kdy všechno praskne, tak se horko těžko dohledává, kdo a kam poslal jaké množství kryptoměn, a těžko se prokazuje, že to bylo za účele právě sjednané investice. Když takto někomu pošlete kryptoměny, tak mu je prakticky darujete a nikdo s tím nic nenadělá.

Spolu s tím také souvisí i v dnešních dobách populární chatovací aplikace Telegram, kterou dané společnosti využívají pro komunikaci. Tato aplikace totiž všechny zprávy šifruje, a můžete ji je přečíst pouze vy jako příjemce. Nikdo jiný se k nim nedostane. Právě proto ji tyto společnosti tak rády využívají pro veškerou komunikaci se svými investory. Zkrátka zde mohou s nimi komunikovat a mají jistotu, že se to nedostane k někomu, ke komu by nemělo. Teda za předpokladu, že ty zprávy někomu jinému fyzicky neukážete. To dává prostor společnosti všechny konverzace včas smazat.

Pokud tedy bude společnost akceptovat vklady a výběry pouze v kryptoměnách, tak by to měl být pro vás další vykřičník. Pokud společnost bude pro komunikaci používat výše zmíněnou aplikaci, tak by to měl být pro vás další vykříčník.

Příklad

Aby jsme si tyto body ukázali v praxi, tak si uvedeme jeden příklad, který mi byl před nějakou dobou nabízen. Jedná se tedy o příklad z praxe, tak jdeme na to.

Byla mi nabízena skvělá investiční příležitost, kdy jsem byl osloven se zajímavou nabídkou. Celý projekt byl nastaven tak, že se mi investovaná částka do měsíce vrátila a následně jsem už jenom pobíral zisky. Tyto zisky samozřejmě nebyly zadarmo. To co jsem musel pro "výplatu udělat, tak jsem musel dávat liky na video různých tvůrců na youtube, s tím, že denní zisk byl omezen počty liků, které můžu denně dát.

Celý systém fungoval následovně. Společnost zajišťovala influencerům liky zak které ji influnceři platili, část těch peněz za like šla potom "investorům, kteří do projektu vložili peníze. Zkrátka jednoduchý businiess model. Nabídnu influencerovi, že mu budu dávat liky za určitou sumu peněz. část peněz potom zaplatím někomu jinému, kdo za mě ty liky bude dávat. Na tom není nic podezřelého. Dokonce takové společnosti skutečně existují, a někteří tvůrci využívají jejich služeb.

Následně mi samozřejmě byla nabídnuta možnost zkusit si tuto aplikaci na týden zdarma s tím, že zisky, které za ten týden udělám, tak si můžu nechat. Využil jsem tedy této možnosti. Hned po zapojení na zkoušku mi samozřejmě přišla pozvánka do skupiny v aplikaci Telegram s výzvou, ať zde sdílím své výsledky. Jak asi už můžete hádat, tak v tu chvíli na mě začaly skákat zprávy, jak ostatní vydělávají velké množství peněz. Na dotaz zda se nedá vkládat i Fiat mi bylo řečeno, že se dá vkládat pouze krypto, ale že to není problém, že je to jednoduché, a krypto si po výběru můžu převést na Fiat. Všechno vypadá na první pohled pro normálního člověka dobře, tak proč do toho nejít? Pojďme si tedy přiřadit naše jednotlivé body, a říct si co jsem zjistil.

Popravdě jsem nepotřeboval ani ten týden, stačili mi zhruba dva dny, a bych zjistil, že se jedná o podvod.

Pojďme to vzít tedy od začátku, a podívat se na první bod. Už první den po schůzce jsem začal brouzdat po internetu, a začal hledat informace o společnosti. Na schůzce mi bylo sděleno, jak je to obrovská mezinárodní společnost, a jak má pobočky po celém světě. To co se mi na schůzce nepovedlo zjistit bylo, kdy vlastně za touto společností stojí. Po přihlášení na zkoušku jsem dostal akorát kontak na nějakého člověka, který také nebyl majitelem, a nebyl ani ve vedení, byl to zkrátka jen nějaký správce, nebo manažer. Největší oříšek byl vůbec najít internetové stránky společnosti, kdy nikdo ani nevěděl o těchto stránkách. Na těchto stránkách bylo popsáno pouze to jak je společnost super, ale to je tak vše. Žádná vlastnická struktura, žádné sídlo, žádné dokumenty, prostě nic. Dokonce zde nebyly ani obchodní podmínky.

Pojďme si zde odhalit i druhý bod. Jak už asi můžete hádat tak stále mi bylo předhazováno jak je to super a všichni vydělávají. To utvrzovalo nové investory, že tento model zkrátka funguje. Další věcí, která zde samozřejmě nechyběla, tak byl emoční tlak na okamžitou investici. Fráze typu ujíždí ti vlak, Kdo se bojí, nesmi do lesa. Když neriskuješ, tak nic nevyděláš, dívej já dneska vydělávám XY EUR atd. Samozřejmě jsem se nejdřív začal zabývat obchodním modelem společnosti, ten jako samotný dával celkem smysl, to co už smysl nedávalo, tak byly sumy, které společnost vyplácela za jeden like. Ta suma byla zhruba desetkrát větší, než si takové to společnosti vůbec účtují. Už zde tedy bylo jasné, že tu je něco špatně. Spousta lidí se bohužel nechali strhnout emocemi a zkrátka přestali racionálně přemýšlet.

A třetím bodem to zakončíme. Jak jsem zmiňoval již v úvodu příkladu, tak samozřejmě společnost umožňovala vklady a výběry pouze formou kryptoměn, což spolu s předchozími body byla pro mě jednoduše stopka, a jasný signál, že zde je to o průser.

Pokud vás zajímá i konec tohoto příběho, tak jsem do tohoto projektu samozřejmě neinvestoval. Po nějaké době samozřejmě projekt zkrachoval, protože to bylo Ponziho schéma do kterého přestaly téct peníze.

Závěr

Co by jste si z tohoto článku měli vzít? Hlavně to, že pokud jste někomu takto naletěli, tak že nejste jediní, a jak můžete vidět, tak i velmi bohatí lidé dělají chyby. Někteří dokonce i třikrát za sebou. Máte tu i s praktickou ukázkou , jako identifikovat potenciální podvod, kdy vám tato ukázka může pomoci v budoucnu. Ale zkrátka nejjednodušší způsob jak se těmto podvodům vyhnout je, když zkrátka dobře této společnosti nerozumím, a zkrátka mám jakékoliv pochybnosti, tak neinvestuji.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Máte starosti s penězi? My vás jich zbavíme. Zavolejte, vyřídíme rychle.

No a jde to dokonce i bez lhaní. 😁

Podle mě tyto body pomůžou mnoha lidem. Osobně mám ve svém okruhu několik lidí, kteří taky takhle naletěli. Málem jsem to byl i já.

Nikdy se mi nic takového nestalo, zkrátka se o takové věci nezajímám. Investuju jen sám za sebe, takže když se něco pokazí, tak je to jen výsledkem mojí špatně odvedené práce, easy 😅

Timeline Tracker Overview