Analistlere göre, bu hisse senedinin 2030 yılına kadar %400 büyüme şansı var

ABD ve Avrupa'da güneş enerjisinin patlama yapması ve First Solar'ın $FSLR büyük ABD sübvansiyonlarından yararlanmasıyla birlikte, bazı analistler $FSLR+0.4% 'nin hisse fiyatının 2030 yılına kadar %400'e kadar yükseleceğine inanıyor.

First Solar, güneş panelleri ve fotovoltaik sistemler üretiminde uzmanlaşmış bir Amerikan şirketidir. Teknolojileri, güneş enerjisini verimli bir şekilde elektriğe dönüştürmek için ince silikon katmanları kullanır.

Şirket ayrıca dünya çapında ticari ve endüstriyel müşteriler için güneş enerjisi santralleri tasarlamakta, inşa etmekte ve işletmektedir. Ayrıca şirket güneş enerjisi sistemleriyle ilgili danışmanlık, teknik destek ve servis gibi hizmetler de sunuyor.

Şirketi ilginç kılan nedir?

Yüksek verimlilik: First Solar tarafından kullanılan ince film silikon teknolojisi, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmede yüksek verimlilik sağlıyor. Bu sayede First Solar, yüksek verimlilik ve performansa sahip güneş panelleri sağlayabiliyor.

Uzun ömür: First Solar'ın panelleri hasara ve uzun süreli aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Sonuç olarak, paneller uzun yıllar boyunca yüksek verimlilik ve performansı koruyabilmektedir.

First Solar, ticari ve endüstriyel enerji santralleri, çatılar, güneş parkları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitliuygulamalar için güneş panelleri sunmaktadır. Bu sayede şirket, farklı güneş enerjisi sistemi gereksinimleri olan farklı müşteriler için çözümler sunabilmektedir.

Maliyet etkinliği . Sonuç olarak First Solar, güneş panellerini satın alıp güneş enerjisi sistemi kurulum ve montaj süreçlerine entegre edebiliyor.

Bazı analistler için neden ilginç?

ABD Enerji Enformasyon İdaresi kısa bir süre önce, geçen yıl sadece 10,3 GW olan toplam kapasitenin 'bu yıl 54,5 GW'ının devreye girmesinin beklendiğini' öngördü.

AB'de ise güneş enerjisi aktivasyonunun bu yıl 50 gigawatt'a ulaşması bekleniyor. Bu, geçen yılki faaliyetlerin %47 oranında artmasının ardından gerçekleşti.

Bu arada, elektrikli araçları desteklemek için çok daha fazla elektriğe ihtiyaç duyulduğu ve dünyanın büyük bir kısmının fosil yakıtlardan muzdarip olduğu bir dönemde, güneş enerjisi kullanımı büyük olasılıkla önümüzdeki iki yıl boyunca artmaya devam edecek.

FSLR'yi Bulios'ta takip edin

İşte analist Larry Ramer'ın en önemli dört nedeni - First Solar hisselerinin Mart 2025'e kadar neden 600 dolara ulaşacağı 👇

Güneş enerjisine olan talep artmaya devam edecek

Geçtiğimiz ayın sonlarında, 65 milyondan fazla Amerikalıya hizmet veren bir elektrik şebekesini işleten PJM, 2030 yılına kadar yeterli elektrik kapasitesine sahip olmayacağı konusunda uyardı. Birçok fosil yakıt santralinin emekliye ayrılmasıyla birlikte şirket, 2030 yılında dev bir elektrik açığı beklediği uyarısında bulundu.

Elektrikli araç devriminin önümüzdeki yıllarda Avrupa ve ABD'de hızlanması ve fosil yakıt santrallerinin kapanması muhtemel olduğundan, bu ülkelerdeki şebeke operatörlerinin çoğu benzer zorluklarla karşılaşacaktır.

Tabii ki, nispeten ucuz hale gelen ve yaygın kamu ve düzenleyici desteğe sahip olan elektrik şirketleri tarafından güneş enerjisi alımlarının artırılması bariz bir çözümdür. Bu artan alımlar da First Solar ve benzerlerinin hem üst hem de alt gelir gruplarını destekleyecektir.

Wall Street güneş enerjisi konusunda iyimser

Wall Street'in en büyük yatırımcılarından biri geçtiğimiz çeyrekte önde gelen iki güneş enerjisi şirketinden önemli miktarda hisse satın aldı. Sonuç olarak Wall Street, son birkaç yıldır güneş enerjisi konusunda kendisini rahatsız eden küçük endişeleri nihayet görmezden geliyor ve sektörün yükselişte olduğunu ve öngörülebilir gelecekte de bunu yapmaya devam etmek için iyi bir konumda olduğunu fark ediyor.

Özellikle milyarder yatırımcı Steve Cohen, geçtiğimiz çeyrekte konut tipi güneş enerjisi kurulum şirketi Sunrun'dan yaklaşık 872.000 hisse ve güneş enerjisi invertörü üreticisi SolarEdge'den 268.000'den fazla hisse satın aldığını açıkladı.

Cohen'in alımlarının geçen ayın sonlarında açıklanmasından bu yana güneş enerjisi hisseleri yükselişe geçti ve bu da Street'in nihayet sektörün harika görünümünü "gördüğünü" gösteriyor.

First Solar harika dördüncü çeyrek sonuçları bildirdi ve mükemmel bir görünüm sağladı

FSLR'nin 4. çeyrek işletme nakdi geçen yılın aynı dönemindeki 34,5 milyon dolardan 795,2 milyon dolara yükseldi. Güneş modülü üreticisinin cirosu bir önceki yıla göre %10 artarak 1 milyar dolara ulaştı.

Kritik rehberlik açısından, net gelirin 2023'te 7 ila 8 dolara ulaşacağını tahmin ediyor ve bu da ortalama analist tahmini olan 5,56 doların oldukça üzerinde.

Sonuçlar kümülatif olarak, şirketin güneş modüllerine yönelik muazzam talepten ve devlet sübvansiyonlarından büyük ölçüde yararlandığını ve yararlanacağını gösteriyor.

Devlet sübvansiyonları

First Solar'ın Ohio'da iki güneş enerjisi santrali var ve yakında Amerika'da güneş enerjisi ürünleri üretmek için geçen yıl Kongre tarafından kabul edilen büyük vergi kredilerini alacak.

Bu arada, Kongre tarafından onaylanan diğer hükümler sayesinde First Solar'ın ABD'li müşterileri, 2032 yılına kadar güneş enerjisi projelerine harcadıkları paranın %30 'unu vergi faturalarından düşme hakkına sahip olacak.

Ancak bence tüm bunların başarısız olduğu yer rakamlardır. Güven güzel, sübvansiyonlar harika ama ben istikrarlı sonuçlar görmeyi tercih ederim. Şirketin satışlarında veya net karında istikrarlı bir büyüme yok (marjlardan bahsetmiyorum bile, bu düpedüz bir iniş çıkış treni - yukarı ve aşağı), çoğunlukla uzun vadeli dalgalanmalar var. Ayrıca, bazıları daha önce şirketin yabancı sermayeye oldukça fazla ulaştığı konusunda uyarıda bulundu, bu da böyle bir ünlem işareti olabilir.

  • Şirketi nasıl buluyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun bir finansal danışmanlık olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


No comments yet
Timeline Tracker Overview