Strategie, která je lepší a bezpečnější než všechny ostatní. Jak poznat ty správné akcie?

Pro dlouhodobé investory se zpravidla nejlepší volbou dlouhodobé držení akcí z indexu. V ideálním případě těch dividendových. Co když ale existuje ještě lepší a efektivnější metoda?

Dividendové akcie přinášejí vyšší zhodnocení než ty ostatní

Podle některých totiž existuje je ještě lepší varianta - Dlouhodobé vlastnictví dividendových blue-chipů. A ukazují to na číslech.

Za posledních 50 let přinášely blue chips s dividendovým růstem zhruba 13% roční výnosy a přibližně 10% výnosy očištěné o inflaci.

To však neznamená, že můžete koupit jakoukoli starou velkou dividendovou akcii a doufat, že dosáhnete výnosů bez pákového efektu. Proč? Protože téměř polovina všech amerických akcií se promění v katastrofu.

Tabulka množství akcií, které se od roku 1980 propadly o více než 70 %. Zdroj

Od roku 1980 utrpělo 44 % všech amerických akcií trvalé ztráty přesahující 70 %. Těmto autobusům spadla kola, sjely do příkopu a už tam zůstaly. Téměř 60 % technologických akcií, tedy sektoru, kde jsou změny rychlé a neustálé, se ukázalo jako omyl.

Benjamin Graham považoval dividendové série (tedy několik let nepřerušeně) za důležitý znak kvality. Měl dvě kritéria.

  • Více než 20 let bez snížení dividendy je známkou kvalitní společnosti.
     
  • 20+ let růstu dividend je známkou kvality.

Na Wall Street však neexistují žádné jistoty, pouze pravděpodobnosti. Například během velké recese byla u dividendových aristokratů o 80 % nižší pravděpodobnost, že sníží své dividendy, než u akcií s 5 - 9letou sérií růstu. V době velké recese měli aristokraté o polovinu nižší pravděpodobnost snížení dividend než společnosti s 10 až 24letou růstovou sérií. Americké společnosti nerady snižují dividendy a obvykle tak neučiní, pokud to není nezbytně nutné.

Proto je trvale rostoucí dividenda obvykle známkou zdravé společnosti a snížení dividendy obvykle znamená, že je něco velmi špatně. Nezapomeňte, že 44 % všech akcií se změní v nezvratnou katastrofu.

A jak je poznat? Zdá se, že jednoduše - podle snížení dividendy. Nejenomže se nám tím jako investorům sníží výnosnost dané investice, ale také to statisticky ukazuje, že společnost může spíš upadnout do trvalého problému a stát se součástí oněch 44 %.

Od roku 1973 mají akcie, které snižují dividendy, horší výkonnost než všechny ostatní druhy akcií, a to s vyšší volatilitou.

Za 14 let existuje 90% statistická pravděpodobnost, že kvalitní společnosti budou dosahovat lepších výsledků a mizerné nikoliv.

Volatilita podle dividendové strategie a změny.

Zdá se tedy, že číselně dává nejlepší výsledky nákup velkých, zdravých společností, které vyplácejí dividendu. Strategie také naznačuje, že při náznaku nebo snížení dividendy je dobré se společnosti zbavit.

Co jsou vlastně dividendoví králové a aristokraté?

Dividendoví aristokraté a dividendoví králové jsou společnosti, které zvyšují výplatu dividend více než 25 let, resp. 50 let v řadě. Tyto společnosti mají zdravé rozvahy a v průběhu let vykazují přesvědčivou výkonnost. Při současných inflačních tlacích investoři zvažují právě tuto oblast, protože tyto společnosti významně přispívají k celkovým výnosům trhu.

Ve čtyřicátých, šedesátých a sedmdesátých letech 20. století představovaly dividendy 67 %, 43 % a 72 % celkového výnosu trhu. Zpráva rovněž zmiňuje, že v letech 1973 až 2021 akcie s růstem dividend překonávaly trh s menším rizikem. Různé další studie rovněž odhalily, že dividendové růstové akcie byly v minulosti pro akcionáře spolehlivým zdrojem pravidelného příjmu. Od prosince 1999 do června 2019 vygeneroval index S&P 500 High Yield Dividend Aristocrats celkový výnos 590,3 %, přičemž dividendy se na celkovém výnosu podílely 57 %, uvádí zpráva společnosti S&P Global.

Co vy? Preferujete také dividendové akcie?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Moje portfolio: XLK, VGT, QQQ a SOXX ETF.

Dividendové akcie mám rád, ale není to vyloženě nějaký můj požadavek při výběru akcií.

Samozřejmě tuto strategii taky považuju za to nejlepší, co lze udělat. Musím uznat, že ty čísla a statistiky jsem ani neznal a díky za to. Jestli tohle někoho nepřesvědčí, tak už asi nic

Zapomněl jsi dodat, že ty akcie se poznají podle P/S a P/B... teda aspoň to tak říkal pan Konečný 😁

Timeline Tracker Overview